Przejdź do zawartości

Wolverine (Marvel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wolverine
James Howlett
Logan
Ilustracja
Figura woskowa przedstawiająca Hugh Jackmana w roli Wolverine’a.
Pierwsze wystąpienie

Incredible Hulk vol. 1 #181 (październik 1974)

Twórca

Len Wein
John Romita
Herb Trimpe

Dane biograficzne
Pochodzenie

kanadyjska

Przynależność

X-Men

Płeć

mężczyzna

Rodzina

Thomas Logan (ojciec), Elizabeth Howlett (matka), John Howlett (brat), „Dog” (brat przyrodni)

Inne informacje
Umiejętności

• nadludzka siła, kondycja i zręczność
• wyostrzone zmysły
• walka wręcz
• regeneracja
• wysuwane pazury i szkielet wzmocnione adamantium

Atrybuty

pazury

Wolverine (urodzony jako James Howlett, powszechnie znany jako Logan) – fikcyjna postać (superbohater), znany z różnych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics. Autorami postaci są scenarzysta Len Wein, dyrektor artystyczny Marvela John Romita Sr. i rysownik Herb Trimpe, który sporządził szkic postaci. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie Incredible Hulk vol. 1 #181 z października 1974)[1]. W swoim debiucie był jedynie wrogiem Hulka. Chris Claremont uczynił go członkiem X-Men. We współpracy z Claremontem artysta Frank Miller zmienił wizerunek postaci w solowej, limitowanej serii Wolverine vol.1 #1-4 wydawanej od września do grudnia 1982 roku, gdzie pierwszy raz pojawił się charakterystyczny dla tej postaci slogan „I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice” (pol. „Jestem najlepszy w tym, co robię. Lecz to, co robię nie jest bardzo miłe”)[2][3]

Wolverine jest pochodzącym z Kanady mutantem, którego cechuje zdolność szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek ciała i kostne pazury chowane w przedramionach obu rąk (później jego szkielet i szpony zostały zespolone z adamantium). Wolverine był jednym z wielu typowych twardych, antybohaterów, jacy pojawili się w amerykańskiej kulturze popularnej jako następstwo antyrządowych nastrojów przeciwko wojnie w Wietnamie i afery Watergate[4]. Jego pseudonim tłumaczy się na język polski jako „rosomak”, co wiąże się z jego dziką naturą. Należał do grup X-Men, The Avengers i Alpha Flight.

Poza komiksem pojawiał się również w licznych serialach animowanych, filmach fabularnych i grach komputerowych, przeważnie bazujących na komiksach o przygodach grupy X-Men. W serii filmów zapoczątkowanej obrazem X-Men (2000) w rolę Wolverine’a wciela się aktor Hugh Jackman.

Magazyn filmowy Empire, w swoim zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych umieścił Wolverine’a na 4 miejscu[5]. Również w zestawieniu 100 największych komiksowych bohaterów serwisu internetowego IGN, uplasował się on na 4 miejscu[6].

Opis postaci

[edytuj | edytuj kod]

Wolverine urodził się w Kanadzie na przełomie lat 80. i lat 90. XIX wieku[7]. Był nieślubnym dzieckiem Thomasa Logana i Elizabeth Howlett, miał brata Johna Howletta Jr. i przyrodniego brata „Doga”[7]. Po zdarzeniach, które przyniosły śmierć rodziny Jamesa (ujawniły się wówczas jego moce m.in. kostne szpony), przybrał on nowe nazwisko – Logan[7]. Podczas kilkudziesięciu lat Logan m.in.: brał udział w I wojnie światowej, uczył się wschodnich sztuk walki oraz działał jako tajny agent.

W czasie stanu załamania psychicznego James wyjechał do Jukonu, gdzie naukowcy programu Weapon X zespolili podczas eksperymentu jego kości oraz szpony z niezniszczalnym stopem metalu – adamantium. Po odzyskaniu świadomości James zdemolował laboratorium i ruszył w góry, gdzie żył pośród zwierząt[8]. Został odnaleziony przez młode małżeństwo Jamesa „Maca” Hudsona i Heather Hudson. James po odpoczynku i zregenerowaniu sił udał się na pojedynek z Hulkiem i Wendigo oraz na misję do Iraku.

Po misji irackiej wstąpił do drużyny założonej przez „Maca” Hudsona. Przyjął pseudonim Wolverine. Oprócz Jamesa w skład drużyny wchodzili: Snowbird, Smart Alex, Saint Elmo, Stitch i Groundhog. Drużyna miała za zadanie unicestwić super-kryminalistę – Eggheada. Po śmierci St. Elma i odejściu Groundhoga drużyna rozpada się na trzy grupy: Gamma, Beta i najważniejszej Alpha. Wolverine postanowił nie przyłączać się do żadnej z drużyn.

Wolverine, za namową Charlesa Xaviera, wraz z nowymi rekrutami wyzwolił X-Men z wyspy Krakoa. Tym samym został nowym członkiem drużyny. Cyclops jako jedyny nie sprzyjał Wolverine'owi, ponieważ ten spędzał dużo czasu z jego dziewczyną, Jean Grey.

Wolverine podczas swojego długiego życia spotykał wiele kobiet. Pod względem uczuciowym szczególnie silnie wpłynęły na niego: Rose, Mariko, Viper, Silver Fox, Jean Grey, Yukio, Wong-Ai-Chia.

Przeciwnicy Wolverine’a

[edytuj | edytuj kod]
  • Victor Creed/Szablozębny (ang. Sabretooth) – dziki mutant, mający podobne co Logan zdolności. W czasach zimnej wojny został poddany eksperymentom w ramach programu Weapon X. Traktował Wolverine’a jako konkurenta. Ofiarą ich rywalizacji padła m.in. kochanka Logana – Silver Fox, która została brutalnie napadnięta przez Sabretootha, zgwałcona i zostawiona na pewną śmierć (tej jednak udało się przeżyć). Podobnie jak Wolverine, Sabretooth jest niezwykle silny, posiada adamantowy szkielet i czynnik gojący. W walce posługuje się pazurami. W filmie X-Men Geneza: Wolverine zostaje przedstawiony jako przyrodni brat Wolverine’a.
  • „Pies” Logan (ang. „Dog”) – przyrodni brat Jamesa. Jeden z pierwszych jego przeciwników. W trakcie walki z Dogiem, James nieumyślnie zabił swoją pierwszą miłość – Rose O’Harę. Początkowo był bardzo podobny do Sabretootha.
  • Ogun – sensei Jamesa, który zmienił się w złego ducha.
  • Yuriko Oyama/Lady Deathstrike – córka Lorda Darkwinda – naukowca, który wynalazł proces łączenia adamantium z kośćmi. Jej celem było unicestwienie Logana i pozyskanie adamantium z jego kości. Jej bronią są wysuwane szpony z adamantium.
  • Arkady Gregorivich/Omega Red – pochodzący z Rosji mutant-seryjny morderca. Po raz pierwszy spotkali się w Berlinie (James pracował jako agent CIA). Został pokonany, lecz nie uśmiercony. Jego bronią są wysuwane z nadgarstków macki wykonane ze stopu carbonadium. Posiada moc wysysania energii życiowej z ofiary.
  • Max Eisenhardt/Magneto – arcywróg X-Menów. Z pochodzenia niemiecki Żyd[9], który przeżył zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Posiada moc generowania i kontroli pola energetycznego (magnetokineza). Przywódca ekstremistycznej organizacji mutantów o nazwie Brotherhood of Mutants (pol. Bractwo Mutantów). Podczas jednego z pojedynków Magneto użył swoich zdolności do wyssania adamantium z kości Wolverine’a.
  • Akihiro/Daken – syn Wolverine’a i Japonki o imieniu Itsu. Posiadał podobne moce co ojciec, ale też zdolność manipulacji swoimi feromonami w celu zmiany stanu emocjonalnego innych osób. Był m.in. członkiem Dark Avengers Normana Osborna. Zamordowany przez ojca.
  • Silver Samurai/Keniuchio Harada japoński mutant – walczący kataną przywódca Yakuzy.

Główni sojusznicy Wolverine’a

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tom Brevoort: The Marvel Encyclopedia: The Definitive Guide to the Characters of the Marvel Universe. Wielka Brytania: Dorling Kindersley, 2006, s. 330-331. ISBN 978-0756623586. (ang.).
  2. Chris Claremont (scenariusz), Frank Miller. „Wolverine”. 1 (1), wrzesień 1982. James Shooter (redaktor naczelny). Marvel Comics. (ang.). 
  3. Wojciech „dieFarbe” Garncarz: Wolverine – Snikt!!!. KZ – magazyn miłośników komiksu. [dostęp 2014-01-29]. (pol.).
  4. Bradford W. Wright: Comic Book Nation: The Transformation of Youth Culture in America. Johns Hopkins University Press, 2003, s. 265. ISBN 978-0801874505. [dostęp 2014-01-29]. (ang.).
  5. The 50 Greatest Comic Book Characters – 04. Wolverine. Empire. [dostęp 2014-01-29]. (ang.).
  6. Top 100 Comic Book Heroes – 04. Wolverine. IGN. [dostęp 2014-01-29]. (ang.).
  7. a b c Paul Jenkins (scenariusz), Andy Kubert (rysunki): Wolverine: Origin. Wyd. 1. T. 1-6. Wrocław: Mandragora, 2002. ISBN 83-89036-14-2. (pol.).
  8. Barry Windsor-Smith: Weapon X. Wyd. 1. T. 05. TM-Semic, 1994, seria: Mega Marvel. ISSN 1230-8498. (pol.).
  9. Greg Pak: X-Men: Magneto Testament. Carmine Di Giandomenico (rysunki). Marvel Comics, czerwiec 2009. ISBN 0-7851-3823-4. (ang.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]