Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/Raport/2011-07-10
Raport z działalności Wikiprojektu:Wiki Lubi Zabytki, 3/2011
Tomasz Kozłowski, 10 lipca 2011
Wstęp
Witam wszystkich w trzecim raporcie z działalności, sukcesów lub braku sukcesów osiągniętych w ramach projektu „Wiki Lubi Zabytki“. Niniejszy raport ukazuje się ponad półtora miesiąca od opublikowania poprzedniego wydania. Tak długa przerwa związana jest z oczekiwaniem na rozwój współpracy instytucjonalnej w ramach projektu; informacje na temat tej współpracy stanowić będą największą część poniższego raportu. Mam nadzieję, że szeroki opis sukcesów osiągniętych od poprzedniego raportu wynagrodzi wszystkie niedogodności związane z brakiem informacji — zapraszam do lektury!
Współpraca z Narodowym Instytutem Dziedzictwa
W poprzednim raporcie z działań projektu znalazła się informacja o postępujących pozakulisowych kontaktach z Narodowym Instytutem Dziedzictwa (NID). W czwartek 19 maja br., kilka dni po zakończeniu europejskiego spotkania w Berlinie, miałem ogromną przyjemność reprezentować Stowarzyszenie Wikimedia Polska i projekt „Wiki Lubi Zabytki“ na spotkaniu z Dyrektor NID, p. Pauliną Florjanowicz oraz szeregiem jej współpracowników w siedzibie NID-u w Warszawie.
Spotkanie odbywające się w bardzo przyjacielskiej atmosferze zaowocowało decyzją o objęciu przez Narodowy Instytut Dziedzictwa patronatu honorowego nad projektem „Wiki Lubi Zabytki“ oraz udzieleniu projektowi wszelkiej niezbędnej pomocy merytorycznej. Skutkiem tej decyzji było podpisanie w połowie czerwca sporządzonej 30 maja 2011 umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Wikimedia Polska a Narodowym Instytutem Dziedzictwa, na podstawie której NID zobowiązał przekazać się na potrzeby projektu posiadane przez siebie wykazy zabytków nieruchomych znajdujących się na obszarze Polski, a także promować nasz projekt we wszelkich materiałach promocyjnych dotyczących organizowanych przez siebie Europejskich Dni Dziedzictwa 2011.
Stowarzyszenie Wikimedia Polska zobowiązało się z kolei do promowania tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa przy okazji realizacji projektu „Wiki Lubi Zabytki“, a także do informowania o honorowym patronacie NID-u nad projektem oraz, po jego zakończeniu, do przekazania Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa wszelkich odnalezionych przez uczestników nieścisłości dotyczących obszarów powiązanych z jego działalnością.
W drugiej połowie czerwca w ramach realizacji porozumienia doszło do przekazania na rzecz projektu posiadanych przez NID wykazów zabytków, które w drugim tygodniu lipca — ze względu na brak chętnych osób posiadających odpowiednie umiejętności techniczne — zostały opublikowane w przestrzeni nazw projektu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji #Wykazy zabytków przekazane przez NID opublikowane w przestrzeni nazw projektu.
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pod koniec maja, zgodnie ze stworzonym wcześniej terminarzem działań, Prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Tomasz „Polimerek” Ganicz, wysłał w imieniu Stowarzyszenia stworzony przez grupę wikipedystów wniosek o nadanie projektowi patronatu honorowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nasze działania przyniosły (po cichu) spodziewany i jakże pozytywny rezultat; w czwartek, 7 lipca, po nieco przedłużonym okresie oczekiwania, otrzymaliśmy datowaną na 4 lipca informację o objęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego patronatu honorowego nad naszym projektem, który na te potrzeby nosi nazwę „Programu digitalizacji dziedzictwa «Wiki Lubi Zabytki»". Zgodnie z otrzymanymi informacjami, minister Zdrojewski powierzył sprawowanie w swoim imieniu patronatu honorowego Sekretarzowi Stanu w MKiDN, a jednocześnie Generalnemu Konserwatorowi Zabytków, p. Piotrowi Żuchowskiemu.
Ten niebagatelny sukces był dziełem wspólnym kilku wikipedystów; w tym miejscu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania Polimerkowi oraz Ludmile Pileckiej za ich cierpliwą, udzielaną często w bardzo nietypowych godzinach, pomoc, bez której ten sukces nie miałby miejsca — dziękuję! Osobne podziękowania należą się także reprezentującemu Centrum Cyfrowe Fundacji Projekt:Polska Alkowi Tarkowskiemu, którego osobiste zaangażowanie i cenne rady merytoryczne miały nieoceniony wpływ na jakość wysłanego przez nas wniosku.
Poniższy opis patronatu honorowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, moim zdaniem, bardzo celnie określa rangę osiągniętego przez nas sukcesu.
Wyróżnienie to zarezerwowane jest przede wszystkim dla najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych (szczególnie jubileuszowych) przedsięwzięć, mających wyjątkowe znaczenie dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego, wysoki poziom organizacyjny i artystyczny, ustaloną renomę, zasięg międzynarodowy lub ogólnopolski.
Bezpośrednie postępy w działalności projektu
Sześć tygodni, jakie minęły od opublikowania poprzedniego raportu, to niewątpliwie okres ogromnego rozwój Wikiprojektu. Licząca 18 zabytkowych zapaleńców grupa rozwinęła się w tym czasie do 42 osób, których niezwykle systematyczna praca uczyniła z naszego projektu jeden z najbardziej (jeśli nie najbardziej) aktywnych Wikiprojektów w polskojęzycznej Wikipedii. Faza naszych działań, którą 19 maja można było określić jako „początkową”, powoli dobiega końca; w momencie publikacji niniejszego raportu uczestnicy projektu „Wiki Lubi Zabytki” stworzyli własnymi siłami wykazy zabytków dla 71% polskich gmin.
O powodzeniu projektu i jego rosnącej popularności świadczyć może także inny, nieco mniej znany „zwykłym” uczestnikom, czynnik. Jako koordynator projektu ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska, na stworzony dla potrzeb projektu adres e-mail tomasz.kozlowski@wikimedia.pl, otrzymuję bowiem z dnia na dzień coraz więcej wiadomości od osób w żaden sposób niepowiązanych ze środowiskiem Wikimedia, którzy usłyszeli o projekcie i zafascynowani ideą chcieliby do niego dołączyć lub dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Wydaje się, że mogę zdradzić, iż tą drogą do społeczności Wikipedii dołączyła co najmniej jedna wikipedystka :-)
Wykazy zabytków przekazane przez NID opublikowane w przestrzeni nazw projektu
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi powyżej, w drugiej połowie czerwca doszło do przekazania przez Narodowy Instytut Dziedzictwa posiadanych przez tę instytucję wykazów zabytków znajdujących się na obszarze Polski z podziałem na województwa. Od tego momentu aż do wczoraj (sobota, 9 lipca), z racji moich dość średnich umiejętności technicznych, poszukiwałem osoby chętnej do opublikowania w Wikipedii przesłanych przez NID plików Microsoft Excel z tymi wykazami; dzięki interwencji Machiavellego naszego Wikiprojektu w osobie Przykuty (podziękowania) osobą chętną wykonać to zadanie okazał się MatmaRex, za co w imieniu własnym (i mam nadzieję, także uczestników projektu) składam mu w tym miejscu ogromne podziękowania i gratulacje.
Od wczoraj bowiem w przestrzeni nazw naszego Wikiprojektu, na stronie Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/wykazy/indeks, zamieszczone są specjalnie przeformatowane przez MatmaReksa na wikikod wykazy w postaci, w jakiej otrzymaliśmy je od Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Opublikowanie tych wykazów na Wikipedii powinno być krokiem milowym w rozwoju projektu i winno przyczynić się do jeszcze szybszego postępu naszych działań — dzięki tym wykazom będziemy mogli bowiem w dużo łatwiejszy sposób uzupełnić nieistniejące do tej pory wykazy zabytków, a także łatwo modyfikować te wykazy, które zostały już utworzone.
Na stronie Wikiprojektu już niebawem ukaże się miniporadnik na temat sposobów integrowania wykazów otrzymanych od NID-u z tymi, które uczestnicy projektu utworzyli własnymi siłami — bądźcie czujni! :-)
Postępy w działalności projektu w Wikimedia Commons
Istniejąca w ramach projektu Grupa Operacyjna Commonsowych Inwentyzatorów (GOCI) także nie pozostaje bierna. Natchniony przez niezawodnego Przykutę utworzyłem, a niedługo potem odpowiednio opisałem w dwóch językach (polskim i angielskim) specjalny szablon, który w założeniu ma kategoryzować wszystkie umieszczone w Wikimedia Commons pliki i kategorie powiązane z projektem „Wiki Lubi Zabytki”; w momencie publikacji niniejszego raportu szablon ten umieszczony był na stronach ok. 50 plików i ponad 150 kategorii.
W tym celu utworzone zostało także niepełne jeszcze drzewo kategorii, w którym każdy polski powiat posiada własną, przeznaczoną dla zabytków nieruchomych, kategorię; w najbliższych kilku dniach drzewo kategorii powinno zostać uzupełnione o brakujące prawie 2 400 gmin. W momencie publikacji niniejszego raportu w stworzonym drzewie kategorii znajdowało się ponad 3 300 plików, najwięcej w województwach: łódzkim, małopolskim i śląskim.
Zadania na najbliższy czas
Dzięki opublikowaniu przekazanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wykazów zabytków, działalność Wikiprojektu w kwestii tworzenia i uzupełniania wykazów powinna w najbliższym czasie dobiec końca; myślę, że dzięki takiemu rozwojowi sytuacji powinniśmy skoncentrować się na kilku kluczowych zagadnieniach:
- systematycznym uzupełnianiu stworzonych wykazów o współrzędne geograficzne zabytków oraz, w miarę możliwości, istniejące w Wikimedia Commons fotografie;
- rozwoju działalności projektu na Commons, w tym w szczególności dalszej kategoryzacji i oznaczaniu szablonem {{Zabytek}} istniejących fotografii zabytków;
- działaniach promocyjnych projektu (w tym produkcji plakatów, bannerów itp.), które najprawdopodobniej będą odbywać się przy współudziale kilku organizacji partnerskich.
Podsumowanie
Podsumowanie niniejszego raportu nie wyrwie się ze stworzonego wcześniej schematu; po raz kolejny przypominam o możliwości dopisania się do listy uczestników projektu, a także zapisania się na listę dyskusyjną.
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Wikimedia Polska wszelkie uwagi, komentarze, pomysły i propozycje oprócz podanego wyżej adresu e-mail tomasz.kozlowski@wikimedia.pl przesyłać można także na specjalnie w tym celu utworzony adres e-mail zabytki@wikimedia.pl lub info-pl@wikilovesmonuments.eu.
Wszystkich fanów :-)
i uczestników projektu mogę zaprosić do wysłuchania audycji radiowej, która zostanie przeprowadzona w najbliższy czwartek, 14 lipca; o godz. 10:00 po raz kolejny będę miał przyjemność opowiadać o projekcie w prowadzonym przez Borysa Kozielskiego programie „Lekcje z Wiki” na falach internetowego Radia Wnet. O innych powodach mojej wizyty w Warszawie poinformuję Was niebawem. Do usłyszenia!