Wikipedysta:Pygar1954/brudnopis
Artykuł ten zawiera listę gatunków ptaków zarejestrowanych na Malcie. Awifauna Malty obejmuje łącznie 420 gatunków. Wyspa leży na głównej trasie ptasich migracji i wiele gatunków przelatuje nad nią wiosną i jesienią. Dwa gatunki zostały wprowadzone przez ludzi.
Taksonomia tej listy (oznaczenie i kolejność rzędów, rodzin i gatunków) oraz nazewnictwo (nazwy zwyczajowe i naukowe) są zgodne z wydaniem z roku 2021 The Clements Checklist of Birds of the World . Rodziny przedstawione na początku każdego działu odzwierciedlają tę taksonomię, podobnie jak liczba gatunków znaleziona w każdej relacji rodzinnej. Gatunki przypadkowe są uwzględnione w całkowitej liczbie gatunków na Malcie.
Poniższe etykiety wyróżniają przypadki inne niż zwykłe ptaki migrujące i osiadłe. Powszechnie występujące gatunki rodzime są nieoznakowane.
- (A) - gatunek, który rzadko lub przypadkowo występuje na Malcie
- (I) - gatunek wprowadzony na Maltę w wyniku bezpośredniej lub pośredniej działalności człowieka
Gatunki zaliczane do awifauny Malty
[edytuj | edytuj kod]Rząd: blaszkodziobe (Anseriformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: kaczkowate (Anatidae) | |||||
gęgawa | Anser anser | (A) | |||
gęś białoczelna | Anser albifrons | (A) | |||
bernikla rdzawoszyja | Branta ruficollis | (A) | |||
łabędź niemy | Cygnus olor | (A) | |||
kazarka egipska | Alopochen aegyptiaca | (A) | |||
kazarka rdzawa | Tadorna ferruginea | (A) | |||
ohar | Tadorna tadorna | ||||
bajkałówka | Sibirionetta formosa | (A) | |||
cyranka zwyczajna | Spatula querquedula | ||||
cyranka modroskrzydła | Spatula discors | (A) | |||
płaskonos zwyczajny | Spatula clypeata | ||||
krakwa | Mareca strepera | ||||
czuprynka | Mareca falcata | (A) | |||
świstun zwyczajny | Mareca penelope | ||||
krzyżówka | Anas platyrhynchos | ||||
cyraneczka płowa | Anas capensis | (A) | |||
rożeniec | Anas acuta | ||||
cyraneczka zwyczajna | Anas crecca | ||||
marmurka | Marmaronetta angustirostris | (A) | |||
hełmiatka zwyczajna | Netta rufina | (A) | |||
głowienka zwyczajna | Aythya ferina | ||||
podgorzałka zwyczajna | Aythya nyroca | ||||
czernica | Aythya fuligula | (A) | |||
ogorzałka zwyczajna | Aythya marila | (A) | |||
markaczka zwyczajna | Melanitta nigra | (A) | |||
gągoł | Bucephala clangula | (A) | |||
bielaczek | Mergellus albellus | (A) | |||
nurogęś | Mergus merganser | (A) | |||
szlachar | Mergus serrator | ||||
sterniczka | Oxyura leucocephala | (A) |
Rząd: grzebiące (Galliformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: kurowate (Phasianidae) | |||||
przepiórka zwyczajna | Coturnix coturnix | ||||
góropatwa azjatycka | Alectoris chukar | (I) |
Rząd: flamingowe (Phoenicopteriformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: flamingi (Phoenicopteridae) | |||||
flaming różowy | Phoenicopterus roseus |
Rząd: perkozowe (Podicipediformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: perkozy (Podicipedidae) | |||||
perkozek zwyczajny | Tachybaptus ruficollis | ||||
perkoz dwuczuby | Podiceps cristatus | ||||
perkoz zausznik | Podiceps nigricollis |
Rząd: gołębiowe (Columbiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: gołębiowate (Columbidae) | |||||
gołąb skalny | Columba livia | ||||
siniak | Columba oenas | ||||
grzywacz | Columba palumbus | ||||
turkawka | Streptopelia turtur | ||||
synogarlica turecka | Streptopelia decaocto | ||||
synogarlica senegalska | Streptopelia senegalensis | (A) |
Rząd: stepówki (Pteroclidiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: stepówki (Pteroclidae) | |||||
stepówka białobrzucha | Pterocles alchata | (A) | |||
stepówka rudogardła | Pterocles senegallus | (A) | |||
stepówka czarnobrzucha | Pterocles orientalis | (A) |
Rząd: dropie (Otidiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: dropie (Otididae) | |||||
Drop zwyczajny | Otis tarda | (A) | |||
Hubara arabska | Chlamydotis macqueenii | (A) | |||
Strepet | Tetrax tetrax | (A) |
Rząd: kukułkowe (Cuculiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: kukułkowate (Cuculidae) | |||||
kukułka czubata | Clamator glandarius | ||||
kukułka zwyczajna | Cuculus canorus |
Rząd: lelkowe (Caprimulgiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: lelkowate (Caprimulgidae) | |||||
lelczyk mały | Chordeiles minor | (A) | |||
lelek rdzawoszyi | Caprimulgus ruficollis | (A) | |||
lelek zwyczajny | Caprimulgus europaeus | ||||
lelek egipski | Caprimulgus aegyptius | (A) |
Rząd: krótkonogie (Apodiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: jerzykowate (Apodidae) | |||||
jerzyk alpejski | Tachymarptis melba | ||||
jerzyk zwyczajny | Apus apus | ||||
jerzyk blady | Apus pallidus | ||||
jerzyk mały | Apus affinis | (A) | |||
jerzyk widłosterny | Apus caffer | (A) |
Rząd: żurawiowe (Gruiformes)
[edytuj | edytuj kod]Nazwa polska | Nazwa łacińska | Etykieta | Grafika | ||
Rodzina: chruściele (Rallidae) | |||||
wodnik | Rallus aquaticus | ||||
derkacz | Crex crex | ||||
kropiatka | Porzana porzana | ||||
kokoszka zwyczajna | Gallinula chloropus | ||||
łyska | Fulica atra | ||||
łyska czubata | Fulica cristata | (A) | |||
sułtanka afrykańska | Porphyrio alleni | (A) | |||
sułtanka amerykańska | Porphyrio martinicus | (A) | |||
modrzyk zwyczajny | Porphyrio porphyrio | (A) | |||
bagiewnik kreskowany | Aenigmatolimnas marginalis | (A) | |||
zielonka | Zapornia parva | ||||
karliczka zwyczajna | Zapornia pusilla | ||||
Rodzina: żurawie (Gruidae) | |||||
żuraw stepowy | Grus virgo | A | |||
żuraw zwyczajny | Grus grus |
Rząd: siewkowe (Charadriiformes)
[edytuj | edytuj kod]Rodzina: kulony (Burhinidae)
- Kulon zwyczajny, Burhinus oedicnemus
Rodzina: szczudłonogi (Recurvirostridae)
- Szczudłak zwyczajny, Himantopus himantopus
- Szablodziób zwyczajny, Recurvirostra avosetta
Rodzina: ostrygojady (Haematopodidae)
- Ostrygojad zwyczajny, Haematopus ostralegus
Rodzina: sieweczkowate (Charadriidae)
- Siewnica, Pluvialis squatarola
- Siewka złota, Pluvialis apricaria
- Siewka złotawa, Pluvialis fulva (A)
- Czajka zwyczajna, Vanellus vanellus
- Czajka szponiasta, Vanellus spinosus (A)
- Czajka towarzyska, Vanellus gregarius (A)
- Czajka stepowa, Vanellus leucurus (A)
- Sieweczka pustynna, Charadrius leschenaultii (A)
- Sieweczka długonoga, Charadrius asiaticus (A)
- Sieweczka morska, Charadrius alexandrinus
- Sieweczka obrożna, Charadrius hiaticula
- Sieweczka rzeczna, Charadrius dubius
- Mornel, Charadrius morinellus
Rodzina: bekasowate (Scolopacidae)
- Preriowiec, Bartramia longicauda (A)
- Kulik mniejszy, Numenius phaeopus
- Kulik cienkodzioby, Numenius tenuirostris (A)
- Kulik wielki, Numenius arquata
- Szlamnik zwyczajny, Limosa lapponica (A)
- Szlamnik rycyk, Limosa limosa
- Kamusznik zwyczajny, Arenaria interpres
- Biegus rdzawy, Calidris canutus (A)
- Batalion, Calidris pugnax
- Biegus płaskodzioby, Calidris falcinellus (A)
- Biegus krzywodzioby, Calidris ferruginea
- Biegus mały, Calidris temminckii
- Piaskowiec, Calidris alba
- Biegus zmienny, Calidris alpina
- Biegus morski, Calidris maritima (A)
- Biegus malutki, Calidris minuta
- Biegus płowy, Calidris subruficollis (A)
- Biegus arktyczny, Calidris melanotos (A)
- Szlamiec długodzioby, Limnodromus scolopaceus (A)
- Bekasik, Lymnocryptes minimus
- Słonka zwyczajna, Scolopax rusticola
- Bekas dubelt, Gallinago media
- Bekas kszyk, Gallinago gallinago
- Terekia, Xenus cinereus (A)
- Płatkonóg szydłodzioby, Phalaropus lobatus (A)
- Płatkonóg płaskodzioby, Phalaropus fulicarius (A)
- Brodziec piskliwy, Actitis hypoleucos
- Brodziec samotny, Tringa ochropus
- Brodziec śniady, Tringa erythropus
- Brodziec kwokacz, Tringa nebularia
- Brodziec żółtonogi, Tringa flavipes (A)
- Brodziec pławny, Tringa stagnatilis
- Brodziec leśny, Tringa glareola
- Brodziec krwawodzioby, Tringa totanus
Rodzina: żwirowcowate (Glareolidae)
- Rączak zwyczajny, Cursorius cursor (A)
- Żwirowiec łąkowy, Glareola pratincola (A)
Rodzina: wydrzyki (Stercorariidae)
- Wydrzyk wielki, Stercorarius skua
- Wydrzyk tęposterny, Stercorarius pomarinus
- Wydrzyk ostrosterny, Stercorarius parasiticus (A)
- Wydrzyk długosterny, Stercorarius longicaudus (A)
Rodzina: alki (Alcidae)
- Alczyk, Alle alle (A)
- Nurzyk zwyczajny, Uria aalge (A)
- Alka zwyczajna, Alca torda (A)
- Maskonur zwyczajny, Fratercula arctica (A)
Rodzina: mewowate (Laridae)
- Mewa trójpalczasta, Rissa tridactyla (A)
- Mewa cienkodzioba, Chroicocephalus genei
- Mewa śmieszka, Chroicocephalus ridibundus
- Mewa mała, Hydrocoloeus minutus
- Mewa karaibska, Leucophaeus atricilla (A)
- Mewa czarnogłowa, Ichthyaetus melanocephalus
- Mewa orlica, Ichthyaetus ichthyaetus (A)
- Mewa śródziemnomorska, Ichthyaetus audouinii
- Mewa siwa, Larus canus (A)
- Mewa srebrzysta, Larus argentatus (A)
- Mewa romańska, Larus michahellis
- Mewa żółtonoga, Larus fuscus
- Mewa blada, Larus hyperboreus (A)
- Mewa siodłata, Larus marinus (A)
- Rybitwa białoczelna, Sternula albifrons
- Rybitwa krótkodzioba, Gelochelidon nilotica
- Rybitwa wielkodzioba, Hydroprogne caspia
- Rybitwa czarna, Chlidonias niger
- Rybitwa białoskrzydła, Chlidonias leucopterus
- Rybitwa białowąsa, Chlidonias hybrida
- Rybitwa różowa, Sterna dougallii (A)
- Rybitwa rzeczna, Sterna hirundo (A)
- Rybitwa popielata, Sterna paradisaea (A)
- Rybitwa czubata, Thalasseus sandvicensis
Rząd: nury (Gaviiformes)
[edytuj | edytuj kod]Rodzina: nury (Gaviidae)
- Nur rdzawoszyi, Gavia stellata (A)
Rząd: rurkonose (Procellariiformes)
[edytuj | edytuj kod]Rodzina: nawałniki (Hydrobatidae)
- Nawałnik burzowy, Hydrobates pelagicus
- Nawałnik duży, Hydrobates leucorhous (A)
- Nawałnik brunatny, Hydrobates monorhis (A)
Rodzina: burzykowate (Procellariidae)
- Burzyk żółtodzioby, Calonectris diomedea
- Burzyk szary, Ardenna grisea (A)
- Burzyk północny, Puffinus puffinus (A)
- Burzyk śródziemnomorski, Puffinus yelkouan
- Burzyk balearski, Puffinus mauretanicus (A)
Rząd: bocianowate (Ciconiiformes)
[edytuj | edytuj kod]Rodzina: bociany (Ciconiidae)
- Bocian czarny, Ciconia nigra (A)
- Bocian biały, Ciconia ciconia