Przejdź do zawartości

Wikipedia:Redaktorzy szablonów/Zasady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prośba o uprawnienia

[edytuj | edytuj kod]

Uprawnienia są przyznawane decyzją biurokraty po wniosku złożonym na stronie Wikipedia:Redaktorzy szablonów/Przyznawanie uprawnień. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj wskazówki zawarte na stronie Wikipedia:Redaktorzy szablonów. Pamiętaj również, by w zgłoszeniu podać jakieś przykłady tego, że masz odpowiednie umiejętności by dostać uprawnienia.

Zwróć uwagę, że uprawnienia z tej grupy są automatycznie przyznawane administratorom i administratorkom. Nie muszą więc oni osobno o nie prosić.

Kryteria przyznawania uprawnień

[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy złożeniem wniosku a przyznaniem uprawnień przez biurokratę muszą minąć przynajmniej 24 godzin na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń i uwag przez innych użytkowników zajmujących się kwestiami technicznymi na Wikipedii. Procedura może potrwać parę dni jeśli są wątpliwości do wyjaśnienia, ale nie może trwać dłużej niż 2 tygodnie.

Zgłoszenie jest oceniane indywidualnie według dotychczasowego wkładu danej osoby, wiedzy technicznej, a także następujących ogólnych wytycznych:

  1. Zgłoszona osoba powinna mieć konto na Wikipedii, którym edytuje od co najmniej 1 roku.
  2. Powinna mieć na koncie co najmniej 1000 zmian.
  3. Powinna dokonać łącznie co najmniej 150 zmian w przestrzeniach nazw Szablon i Moduł.
  4. Przez ostatnie pół roku dane konto nie powinno mieć blokad nałożonych z powodu niewłaściwych działań (w tym blokad częściowych).

Ponadto przyszły redaktor powinien zadeklarować znajomość zasad i zaleceń zmian opisanych na stronie Wikipedia:Redaktorzy szablonów. Czyli dana osoba musi mieć zarówno umiejętności jak i być na tyle odpowiedzialna, by móc edytować szablony obarczone wysokim ryzykiem. W szczególności:

  1. Wykazać, że potrafi konsultować wprowadzanie zmian (np. podając linki do stosownych dyskusji).
  2. Wykazać umiejętność testowania swoich zmian (np. we wkładzie widać testy zmian w szablonach; znaczących zmian, które potem zostały wprowadzone do szablonu).

Powyższe punkty są jedynie wskazówkami. Biurokrata może zdecydować o nieprzyznaniu uprawnień w razie uzasadnionych wątpliwości. Biurokrata może przyznać uprawnienia na podstawie samego zgłoszenia (znając wcześniejszy wkład) lub dopytać w razie niejasności.

W razie odrzucenia zgłoszenia kolejne może być przedstawione po 60 dniach od zakończenia procedury.

Kryteria odebrania uprawnień

[edytuj | edytuj kod]

Uprawnienie może zostać odebrane w przypadku:

  • nieaktywności (brak jakiejkolwiek edycji) przez okres 12 miesięcy, liczonego jako 365 dni (stosowana jest procedura analogiczna do odbierania uprawnień administratora z powodu nieaktywności),
  • decyzją Komitetu Arbitrażowego,
  • samodzielnego zrzeczenia się uprawnień,
  • na wniosek dowolnego administratora w przypadkach:
    • podejrzenia przejęcia konta,
    • rażących wandalizmów,
    • uporczywego wprowadzania kontrowersyjnych zmian bez dyskusji,
    • uporczywego wprowadzania istotnych zmian bez ich testowania.

Uprawnienia może odebrać dowolny biurokrata.

Jeśli odebrano ci uprawnienia i chcesz odwołać się od decyzji, to najpierw skontaktuj się z osobą, która je odebrała. Taka dyskusja zawsze powinna być pierwszą drogą do rozstrzygnięcia ew. nieporozumień. Jeśli dana osoba przez dłuższy czas nie odpowiada lub czujesz, że jest potrzeba interwencji z zewnątrz, to napisz na administracyjnej tablicy ogłoszeń.