Przejdź do zawartości

Wapnica Południowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wapnica Południowa
Wapnickie Południowe
Ilustracja
Widok od północy, z restauracji w Wapnicy
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Wapnica

Region

Pojezierze Ińskie

Wysokość lustra

74,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

28,1 ha

Głębokość
• maksymalna


19,8 m

Objętość

2,3 mln m³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

jezioro

Położenie na mapie gminy Suchań
Mapa konturowa gminy Suchań, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wapnica Południowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wapnica Południowa”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wapnica Południowa”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wapnica Południowa”
Ziemia53°16′11,5″N 15°28′13,2″E/53,269861 15,470333

Wapnica Południowa[1] (także: Wapnickie Południowe[2]) – jezioro na Pojezierzu Ińskim[3], położone w gminie Suchań (powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie).

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro położone jest na południe od wsi Wapnica, przy czym jego północno-zachodnie brzegi przylegają do zabudowań tej wsi i drogi krajowej nr 10. Od północy, przez tę drogę, sąsiaduje z jeziorem Wapnica Północna, a od południa z jeziorem Pod Topolami. Akwen ma powierzchnię 28,1 hektara, maksymalną głębokość 19,8 metra oraz objętość 2304,2 m³. Wapnica Południowa jest jeziorem rynnowym leżącym na wysokości 74,8 m n.p.m., o stromych brzegach i nierównym dnie[2].

Gospodarka rybacka i wędkarstwo

[edytuj | edytuj kod]

Jezioro stanowi akwen sandaczowy. Wykorzystywane jest przez gospodarkę rybacką (połów ryb) oraz przez wędkarzy[2]. Oprócz sandaczy w wodach jeziora występują: szczupaki, karpie, płocie, liny, wzdręgi, sumy, leszcze i amury[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]