Przejdź do zawartości

Tropem Wilczym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”
Ilustracja
I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Stargardzie (2018)
Dyscyplina

bieg pamięci

Szczegóły turnieju
Miejscowość

różne miasta

Data

1 marca 2013

Liczba zawodników

75 000

Liczba konkurencji

1

„Tropem Wilczym” – impreza plenerowa (biegowa), największy liczebnie bieg pamięci w Polsce. Upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944–1963 w przedwojennych granicach Polski[1].

Nazwę biegu wywiedziono od fragmentu wiersza Wilki autorstwa Zbigniewa Herberta, który poświęcony był żołnierzom niezłomnym[1]:

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy[2]

Charakterystyka i historia

[edytuj | edytuj kod]
Nagradzanie uczestników w Warcie

Ostatni żołnierz podziemnego wojska antykomunistycznego, Józef Franczak, ps. „Lalek” zginął walcząc podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych 21 października 1963. Na podstawie tej daty ustalono dystans biegu na 1963 metry[3]. 1 marca 2011 w dniu 1 marca ustanowiono święto narodowe, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W 2013 z inicjatywy pasjonatów biegania zorganizowano imprezę sportową „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Survivalowa wówczas impreza zgromadziła zaledwie pięćdziesięciu uczestników na trasie przy Jeziorze Zegrzyńskim. W 2014 członkowie Fundacji Wolność i Demokracja rozpropagowali inicjatywę i przenieśli bieg do Parku Skaryszewskiego w Warszawie, co zaowocowało udziałem 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i odbywa się w różnych miejscach Polski, a także poza jej granicami. Od tej daty jest wpisany w kalendarz polskich wydarzeń biegowych[1].

W 2020 w imprezie udział wzięło ponad 75 000 uczestników z 370 miast polskich i zagranicznych (Chicago, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Londyn, Nowy Jork, Penrose Park, Wiedeń, Wilno), a także z zagranicznych misji wojskowych (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia)[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Tropem Wilczym | Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych [online], tropemwilczym.org [dostęp 2021-03-01].
  2. Zbigniew Herbert – Wilki [online], silesius.wroclaw.pl [dostęp 2021-03-01].
  3. Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych – Fundacja Wolność i Demokracja [online] [dostęp 2021-03-01] (pol.).