Przejdź do zawartości

Teatr Lalek Banialuka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Teatr Lalek Banialuka
Ilustracja
Budynek teatru
Typ teatru

teatr lalek

Założyciel

Jerzy Zitzman,
Zenobiusz Zwolski

Data powstania

1947

Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Lokalizacja

43-300 Bielsko-Biała
ul. Mickiewicza 20

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Teatr Lalek Banialuka”
Ziemia49°49′27″N 19°02′40″E/49,824167 19,044444
Strona internetowa

Teatr Lalek Banialukateatr lalek założony w 1947 w Bielsku-Białej przez artystów plastyków Jerzego Zitzmana i Zenobiusza Zwolskiego. Jego siedzibą jest budynek przy ul. A. Mickiewicza 20 na Dolnym Przedmieściu, wzniesiony w 1934 jako żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. W miejscu placu przed teatrem w latach 1881–1940 stała bielska synagoga.

Ze swoimi przedstawieniami Teatr Banialuka odwiedził kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone.

Od 1966 Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W 2007 w konkursie wzięło 13 krajów: Francja, Niemcy, Iran, Portugalia, Słowacja, Włochy, Czechy, Serbia, Hiszpania, Austria, Bułgaria, Rosja i Polska. Teatr Lalek Banialuka wystąpiła poza konkursem i zaprezentował 3 przedstawienia: Przemiana, Królowa Śniegu i Antygona. Uczestniczyła również w wielu innych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinione, Cividale del Friuli, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres oraz przeglądach, na których była wielokrotnie nagradzana.

Banialuka również organizuje warsztaty dla najmłodszej i nieco starszej publiczności, które są prowadzone przez doświadczonych aktorów.

W latach 2005–2019 dyrektorem Banialuki była Lucyna Kozień, redaktorka naczelna czasopisma „Teatr Lalek” i Członek Zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Od 2019 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego sprawuje Jacek Popławski[1].

Niektóre nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]
  • marzec 2008 – Złota Maska dla Teatru Lalek Banialuka za Najlepszy Spektakl dla Młodego Widza za przedstawienie W beczce chowany.
  • marzec 2008 – Złota Maska dla Konrada Ignatowskiego w kategorii Najlepsza Rola w Teatrach Lalkowych za rolę Syna/Psa w spektaklu W beczce chowany.
  • grudzień 2007 – Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji Ambasador Spraw Polskich dla Teatru Lalek Banialuka (nagroda przyznawana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach)
  • październik 2007 – ATEST Polskiego Ośrodka ASSITEJ (czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego) za przedstawienie Baśń o Rycerzu bez Konia
  • październik 2007 – ATEST Polskiego Ośrodka ASSITEJ (czyli Świadectwa Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego) za przedstawienie Diabelskie Figle
  • wrzesień 2007 – Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
  • czerwiec 2007 – Grand Prix dla Teatru Lalek Banialuka za przedstawienie Baśń o Rycerzu bez KoniaMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”
  • czerwiec 2007 – Nagroda za Najlepszą Rolę Męską dla Piotra Tomaszewskiego za kreację w spektaklu Baśń o Rycerzu bez KoniaMiędzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”
  • marzec 2007 – Laur im. Dembowskiego dla Lucyny Sypniewskiej za rolę Goplany w spektaklu Balladyna
  • październik 2006 – Nagroda Polskiego Ośrodka ASSITEJ dla krytyka teatru dla dzieci i młodzieży za rok 2005 dla Lucyny Kozień za talent, fachowość i konsekwencję w dokumentowaniu i ocenieniu polskiego teatru dla dzieci i młodzieży, za życzliwe i mądre pióro recenzenckie oraz pracę dziennikarską promującą teatr dla młodego widza
  • czerwiec 2006 – Nagroda Dziecięcej Komisji Konkursowej za najlepsze przedstawienie festiwalu dla spektaklu Kot w butach – Świętokrzyski Festiwal Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni...”
  • czerwiec 2006 – I nagroda za scenografię dla Haliny Zalewskiej-Słobodzianek za spektakl Siała baba mak – Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
  • marzec 2006 – Złota Maska za Najlepszy Spektakl Roku dla Dzieci dla Teatru Lalek Banialuka za przedstawienie Zielony Wędrowiec
  • marzec 2006 – Laur im. Dembowskiego dla Małgorzaty Król, Eugeniusza Jachyma, Tomasza Sylwestrzaka, Piotra Tomaszewskiego za kreację zbiorową w spektaklu Siała baba mak

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]