Sławomir Łosowski
Sławomir Łosowski (2022) | |
Imię i nazwisko |
Marek Sławomir Łosowski[a] |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
31 sierpnia 1951 |
Instrumenty | |
Gatunki |
rock, experimental, jazz-rock, synth pop, pop-rock, muzyka elektroniczna |
Zawód |
elektronik (wyuczony) |
Aktywność |
1969–1992, 1993–1995, od 2004 |
Powiązania | |
Instrument | |
Sequential Circuits Prophet-5 MiniKorg 700s Yamaha DX7 Ensoniq ASR-10 Korg MS2000 Dave Smith Instruments PolyEvolver | |
Zespoły | |
Akcenty (1969–1976) Kombi (1976–1992) Kombi Łosowski (od 2004) | |
Odznaczenia | |
| |
Strona internetowa |
Sławomir Łosowski, właśc. Marek Sławomir Łosowski[a][1] (ur. 31 sierpnia 1951 w Gdańsku) – polski muzyk i producent muzyczny. Lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty (1969), przekształconego następnie w Kombi (1976)[2][3][4], a od 2013 r. zespołu Kombi Łosowski[5][6]. Gra na instrumentach klawiszowych[7], jest autorem tekstów do kilku utworów zespołu[8][9][10]. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[11]. Właściciel studia nagraniowego, firmy nagłośnieniowej i wydawniczej SL Sound[12].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Pochodzi z rodziny o litewskich korzeniach[13]. Jego matka Maria Łosowska z domu Nielubszyc pochodziła z Wilna[14] i była z zawodu nauczycielką biologii[15], zaś ojciec Alfons Łosowski pochodził ze stron Nowogródka[16], był artystą rzeźbiarzem, malarzem i rysownikiem, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Dzieciństwo spędził w pracowni ojca przy ul. Mariackiej w Gdańsku[17]. Za jego namową zainteresował się rysunkiem[18]. W 1959 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie rysunkowym Dziennika Bałtyckiego[19]. W następnych latach udzielał się w harcerstwie i pobierał prywatne lekcje gry na fortepianie wraz ze swoją siostrą[19]. Ukończył liceum ogólnokształcące, a następnie Pomaturalne Studium Elektroniki w Gdańsku[20] zdobywając tytuł technika-elektronika[21][22]. Miał studiować grafikę[23], przez rok był studentem ekonomii, później zaś zrezygnował z dalszej edukacji[15].
Zawodowo zajmuje się muzyką od 1969 roku, odkąd zadebiutował jako pianista zespołu skompletowanego przez perkusistę Andrzeja Kysia podczas wieczorów tanecznych w klubie Gzyms. Następnie udzielał się we własnym zespole Blues Band Akcenty, do którego zwerbował m.in. muzyków poznanych w Gzymsie[24]. Na początku lat 70. zainteresował się muzyką syntezatorową. Na świecie ruszyła wówczas produkcja pierwszych syntezatorów, na które nie było jednak stać Łosowskiego. Walory brzmieniowe dostępnych dla niego finansowo organów elektronowych były niewystarczające, co spowodowało, że zaczął się interesować możliwościami zastosowania elektroniki do modyfikacji ich brzmienia. Wykonał szereg analogowych urządzeń i wprowadził kilka modyfikacji w swoim instrumentarium. Zakupił wielogłowicową taśmową kamerę pogłosową WEM i wykorzystując przerobione przez siebie radzieckie organy elektronowe Junost rozpoczął poszukiwania nowych brzmień. Dało mu to większe możliwości kreowania własnych barw dźwięku, a jednocześnie zainspirowało do wykonywania muzyki z dużą ilością improwizacji[24], na skutek czego jego zespół w 1971 zmienił kierunek muzyczny wpisując się w nurt muzyki eksperymentalnej. Pod skróconą nazwą Akcenty, grupa brała udział w trzech edycjach Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Na ostatnim z nich, w 1973 w składzie: Sławomir Łosowski (instrumenty klawiszowe), Piotr Gągałka (gitara basowa), Jan Rucki (perkusja) zdobyła pierwszą nagrodę, wykonując kompozycje Łosowskiego: „Bumerang”, „Siódme żebro” i „Zapylanie”[25]. Czterokrotnie wystąpiła we Wrocławiu na festiwalu Jazz nad Odrą; w 1973 zespół zdobył tam wyróżnienie, a w 1974 Łosowski główną nagrodę indywidualną[26].
Od 1976 roku współtworzył powstałą na bazie Akcentów grupę Kombi, w której grał na instrumentach klawiszowych i dla której komponował. Współtworzył rozpoznawalny styl i wykreował charakterystyczne brzmienie zespołu. Jest kompozytorem takich jego przebojów jak: „Słodkiego miłego życia”, „Kochać cię – za późno”, „Przytul mnie”, „Wspomnienia z pleneru”, „Taniec w słońcu”, „Za ciosem cios” i „Nietykalni – skamieniałe zło”. W swojej karierze skomponował ponad 80 utworów. Jego kompozycja instrumentalna „Bez ograniczeń (energii)” była jedną z muzycznych czołówek TVP – w latach 1982–2007 otwierała program 5-10-15[24]. Premiera utworu „Słodkiego miłego życia” miała miejsce jesienią 1983 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. W roku 1984 piosenka ta spotkała się z najbardziej entuzjastycznym odbiorem publiczności podczas XXI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; zespół wielokrotnie nią bisował i wygrał nagrodę publiczności. Stała się największym hitem w historii Kombi i do dzisiaj jest jego „muzycznym logo”. Zaliczana jest przez różne plebiscyty radiosłuchaczy do grona największych polskich przebojów okresu powojennego[27].
W 1992 roku zawiesił działalność zespołu Kombi po odejściu ze składu Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka[24]. Następnie, w latach 1993–1994 nagrał z synem Tomaszem materiał na płytę instrumentalną Nowe narodziny (wyd. 1995), po czym wycofał się z działalności scenicznej. W kolejnych latach prowadził studio nagraniowe i firmę nagłośnieniową SL Sound, a także opiekował się żoną Łucją, która chorowała na stwardnienie rozsiane. W 2003 roku grupa Kombi miała wznowić działalność w pierwotnym składzie, lecz w zespole doszło do rozłamu. Trzech byłych członków Kombi – Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta – powołało do życia zespół o nazwie Kombii, w którego składzie zabrakło Sławomira Łosowskiego. Fani muzyka zaczęli pytać go o wyjaśnienie tej sytuacji i przesyłać petycje z prośbami, by wrócił do koncertowania. Za ich namową, Łosowski w 2004 roku zdecydował się powrócić do aktywności scenicznej[24]. Początkowo występował pod własnym nazwiskiem, czyli jako Łosowski, a w 2013 roku zmienił nazwę na Kombi Łosowski, by ułatwić słuchaczom odróżnienie jego zespołu od formacji Skawińskiego i Tkaczyka[28].
18 marca 2013 roku Sławomir Łosowski złożył wniosek o rejestrację znaku towarowego przedstawiającego nazwę i logotyp Kombi w Urzędzie Patentowym RP[29]. W styczniu 2014 roku wystąpił o rejestrację unijnego znaku towarowego Kombi, dzięki czemu otrzymał wyłączne prawa do korzystania z tego znaku, a osiem miesięcy później powrócił do koncertowania pod nazwą Kombi (bez dopisku „Łosowski”)[28]. 13 maja 2016 nakładem wydawnictwa In Rock ukazała się książka Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia autorstwa Sławomira Łosowskiego oraz Wojciecha Korzeniewskiego przedstawiająca historię zespołu z perspektywy autorów[30]. W 2019 roku muzyk obchodzi 50-lecie swojej działalności artystycznej, które uczcił koncertem Kombi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na scenie gościnnie wystąpili również Leszek Możdżer, MC Silk, Andrzej Nowak i DJ Spox[31][32][33]. Podczas wydarzenia został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 22 lutego 2022 trafił na okładkę „Tygodnika Solidarność”, któremu udzielił obszernego wywiadu pt. Nie dam się zabetonować[34].
Funkcjonowanie na polskim rynku muzycznym dwóch zespołów o łudząco podobnych nazwach – Kombi i Kombii – spowodowało konflikt, którego finał miał miejsce przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 7 września 2022 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Sławomira Łosowskiego, który domagał się unieważnienia decyzji Izby Odwoławczej z września 2021 roku, utrzymującej w mocy wcześniejszą decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnieniu prawa Łosowskiego do unijnego znaku towarowego Kombi oraz obciążył go kosztami prowadzonej sprawy. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Łosowski wydał specjalne oświadczenie, w którym ustosunkował się do sprawy i poinformował, że jego zespół ponownie zmienia nazwę na Kombi Łosowski[35]. W listopadzie 2022 udzielił obszernego wywiadu portalowi Onet.pl, w którym odniósł się do zaistniałej sytuacji i poinformował, że wyrok TSUE nie wpłynie na dalszą działalność artystyczną zespołu[36].
Działalność przedsiębiorcza
[edytuj | edytuj kod]Od 1992 jest właścicielem firmy SL Sound, która specjalizuje się w nagłaśnianiu koncertów i posiada studio nagrań w gdańskiej dzielnicy Osowa[12].
W 2021 nakładem SL Sound wydał album pt. Minerał życia[37].
25 stycznia 2024 był gościem wykładu z cyklu „Biznes to nie wszystko – poznajmy się!” zorganizowanego przez stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza[38].
Działalność pozasceniczna
[edytuj | edytuj kod]Drugą po muzyce pasją Łosowskiego jest rysowanie. Swoje rysunki przekornie określa nazwą „gra-fika”. Rysuje od 3 roku życia. Wiele prac z dzieciństwa zachowało się dzięki jego ojcu Alfonsowi Łosowskiemu[15]. Oficjalnym publicznym debiutem Łosowskiego jako rysownika był album Tabu, na tylnej okładce którego wykorzystano „gra-fiki” muzyka[39]. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Rysował także na potrzeby teledysków[40].
W 2022 we współpracy z producentem „Medora” przygotował projekty „gra-fik”, które umieścił na odzieży medycznej. Odzież została przygotowana z myślą o 28. Międzynarodowych Targach Stomatologicznych Krakdent, podczas których była prowadzona sprzedaż kolekcji. Dochód został przekazany na pomoc Ukrainie[41].
W listopadzie 2024 znalazł się w komitecie poparcia kandydata na urząd prezydenta RP Karola Nawrockiego[42].
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Był żonaty z Łucją Łosowską (zm. 18 sierpnia 2015). W 1981 r. stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane. Z tego małżeństwa ma dwójkę dzieci – perkusistę Tomasza Łosowskiego i flecistkę Joannę Łosowską-Stojek.
W 1989 roku, napisał córce kilka piosenek na potrzeby programu Dyskoteka Pana Jacka (czyt. Dżeka)[24]. Z synem Tomaszem, koncertuje z przerwami od 1991 roku[43]. Od 2004 grają razem w zespole Kombi Łosowski. Po śmierci swojej żony Łucji ożenił się po raz drugi[13].
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]Albumy solowe
[edytuj | edytuj kod]- 1994 – Nowe narodziny (z Tomaszem Łosowskim)
- 2009 – Zaczarowane miasto (pod szyldem Łosowski)
Albumy Kombi
[edytuj | edytuj kod]- 1980 – Kombi
- 1981 – Królowie życia
- 1984 – Nowy rozdział
- 1985 – Kombi 4
- 1986 – 10 Years – The Best of Kombi – Live
- 1989 – Tabu
- 1991 – The Best of Kombi
- 1993 – Koncert 15-lecia
Albumy Kombi Łosowski
[edytuj | edytuj kod]- 2009 – Zaczarowane miasto (pod szyldem Łosowski)
- 2013 – Live
- 2016 – Nowy album[44] (pod szyldem Kombi)
- 2017 – Koncert 40-lecia[45] (pod szyldem Kombi)
- 2019 – Bez ograniczeń energii 5–10–50 (pod szyldem Kombi)
- 2021 – Minerał życia (pod szyldem Kombi)
Gościnnie
[edytuj | edytuj kod]- 2016 – Tomasz Łosowski – Fusionland
- 2016 – T.Love – T.Love[46]
- 2017 – Piotr Krupski & Friends – Electronic Worlds[47]
- 2021 – Tomasz Łosowski – 30-lecie
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- 2016 – Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia (Wojciech Korzeniewski, Sławomir Łosowski, wyd. InRock), ISBN: 9788364373398[48]
- 2025 – Gra-fika (Sławomir Łosowski, wydanie własne)[49]
Wystawy rysunków
[edytuj | edytuj kod]- 1990 – Chicago – Cafe Lura
- 1990 – Sopot – Galeria w Dworku Sierakowskich
- 1990 – Warszawa – Galeria Express
- 1991 – Turek – Cafe Club Galeria
- 2004 – Łeba – Galeria w Bibliotece Miejskiej
- 2006 – Gdańsk – Nadbałtyckie Centrum Kultury
- 2006 – Łódź – CH Manufaktura
- 2008 – Gdańsk – Manhattan
- 2008 – Gdańsk – Biblioteka Suchanino
- 2008 – Gdańsk – Biblioteka Żabianka
- 2009 – Tczew – Galeria Centrum Kultury i Sztuki[50]
- 2009 – Kościerzyna – Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica
- 2010 – Gdańsk – Klub Plama
- 2011 – Gdańsk – Kawiarnia Kamienica
- 2015 – Przywidz – Gminny Ośrodek Kultury
- 2016 – Sopot – Sopoteka
- 2017 – Opole – Hotel Festiwal
- 2017 – Bełchatów – Miejsca Biblioteka Publiczna
- 2018 – Wałcz – Muzeum Ziemi Wałeckiej[51]
- 2022 – Łódź – Galeria Artystycznej Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych[52]
- 2022 – Prudnik – Prudnicki Ośrodek Kultury[53]
- 2023 – Warszawa – Siedziba Stowarzyszenia Wolnego Słowa[54]
- 2023 – Kościerzyna – Miejski Dom Kultury[55]
- 2024 – Koło – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole[56]
Instrumenty
[edytuj | edytuj kod]Będące w użytku[57]:.
- Sequential Circuits Prophet 5
- Korg: Minikorg 700S, MS-2000B
- Dave Smith Instruments PolyEvolver Keyboard
- Yamaha: DX7, TX7
- 360 Systems MIDI Bass
- Ensoniq: ASR-10, MR Rack
- Roland SH-101
- E-mu Proteus
Nie będące już w użytku[potrzebny przypis].
- Ensoniq Mirage
- Yamaha: RX11, RX5
- Roland TR-808
- Korg VC-10
- Moog Multimoog
- Hohner: String Melody II, Clavinet D6
Ordery i odznaczenia
[edytuj | edytuj kod]- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (18 grudnia 2019)[58]
- Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2023)[59]
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (8 maja 2019)[60]
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (30 kwietnia 2014)[60]
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”[59]
Nagrody i wyróżnienia
[edytuj | edytuj kod]- 1973 – I nagroda Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu
- 1974 – Główna nagroda indywidualna festiwalu Jazz nad Odrą
- 2014 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej[61]
- 2019 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[62][63]
- 2019 – Medal 100-lecia – wyróżnienie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS[64]
- 2019 – Nagroda specjalna ZPAV za całokształt osiągnięć artystycznych[33]
- 2019 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej[61]
- 2021 – Tablica w Alei Gwiazd w Opolu[65]
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Sławomir Łosowski: muzyką ilustruję emocje i wrażenia [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2018-12-26] .
- ↑ Sebastian Dziuda: Spór o nazwę zespołu Kombi. Jest decyzja Trybunału Sprawiedliwości. allaboutmusic.pl, 2022-09-09. [dostęp 2022-09-16].
- ↑ Łosowski Sławomir [online], SWIGUJĄCE 3-MIASTO – JAZZ W TRÓJMIEŚCIE – KOMPENDIUM WIEDZY, 22 lutego 2021 [dostęp 2021-03-30] (pol.).
- ↑ Andrzej Niklas , „Nowe Narodziny” Sławka Łosowskiego [online], wiadomosci24.pl, 15 lutego 2012 [zarchiwizowane z adresu 2013-11-15] (pol.).
- ↑ Nowa płyta KOMBI Łosowski. osowa.info, 2014-02-12. [dostęp 2022-11-13].
- ↑ Sławomir Łosowski skomentował wyrok TSUE w sprawie Kombi vs. Kombii. open.fm, 2022-09-15. [dostęp 2022-09-19].
- ↑ Andrzej Niklas , Sławomir Łosowski: Wróciłem by żyć muzyką [online], mmtrojmiasto.pl, 11 stycznia 2015 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-12] (pol.).
- ↑ Zaczarowane Miasto [online], Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
- ↑ Miłością Zmieniaj Świat [online], Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
- ↑ Kombi – Polska Drużyna [online], Discogs [dostęp 2019-02-04] (ang.).
- ↑ ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej). zpav.pl. [dostęp 2010-10-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-05)]. (pol.).
- ↑ a b O SL Sound [online], slsound.pl [dostęp 2024-12-31] (pol.).
- ↑ a b Sławomir Łosowski: Energii dodaje mi moja żona! WYWIAD | Niezalezna.pl [online], niezalezna.pl [dostęp 2023-10-03] .
- ↑ Telewizja Polska S.A , Studio Wilno 18.09.2023 – Sławomir Łosowski [online], wilno.tvp.pl [dostęp 2023-10-03] (pol.).
- ↑ a b c Sławomir Łosowski, Trzeba marzyć [online], Radio dla Ciebie [dostęp 2023-11-03] (pol.).
- ↑ Koncert „Roztańczona Litwa” w Solecznikach [online], Wilnoteka [dostęp 2023-10-03] (pol.).
- ↑ „Złoty jubileusz legendarnego lidera Kombi”, Flash – Panorama Pomorza maj 2019, s. 14.
- ↑ Nieznana pasja muzyka zespołu Kombi: „Bardzo mnie zachęcał tata”. Czym zajmuje się Sławomir Łosowski, kiedy nie gra? [online], dziendobry.tvn.pl, 11 stycznia 2022 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
- ↑ a b S. Łosowski, W. Korzeniewski – „Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia.”, wyd. In-Rock, 2016.
- ↑ Biblioteka Polskiej Piosenki [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 2023-10-03] .
- ↑ Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego [online], Jedynka - Polskie Radio [dostęp 2023-08-12] (pol.).
- ↑ Sławomir Łosowski: właśnie teraz mam największą siłę twórczą [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30] .
- ↑ Będę nagrywał wiejący wiatr. Sławomir Łosowski o Kombi i nie tylko. [online], radiokrakow.pl [dostęp 2023-10-22] (pol.).
- ↑ a b c d e f KOMBI – Historia [online], KOMBI (pol.).
- ↑ Andrzej Dąbrowski , „Antologia Muzyki Rozrywkowej w Kaliszu 1962-1990” część 8 [online], opinia.co.uk [dostęp 2015-09-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-15] (pol.).
- ↑ Kombi [online], rozrywka.trojmiasto.pl [dostęp 2015-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-04] (pol.).
- ↑ Szymon Kostro , Rozmowa ze Sławomirem Łosowskim [online], fabrykazespolow.pl, 17 marca 2013 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ a b Kombi czy Kombii? Wszystko, co musisz wiedzieć o konflikcie zespołów. onet.pl, 2022-09-08. [dostęp 2022-09-16].
- ↑ Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-09-27] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-27] (pol.).
- ↑ Bartek Piwowarczyk , Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia [online], zazyjkultury.pl, 28 maja 2016 [dostęp 2017-01-10] [zarchiwizowane z adresu 2017-01-10] (pol.).
- ↑ Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego [online], PolskieRadio.pl .
- ↑ Koncert Kombi z okazji 50-lecia pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego, założyciela i lidera zespołu [online], PolskieRadio.pl [dostęp 2019-07-30] .
- ↑ a b Sławomir Łosowski z nagrodą specjalną ZPAV z okazji 50-lecia działalności. bestsellery.zpav.pl, 2019-07-29. [dostęp 2019-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-05)]. (pol.).
- ↑ Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Kombi. Sławomir Łosowski: „Nie dam się zabetonować”. tysol.pl, 2022-02-21. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-26)]. (pol.).
- ↑ Sławomir Łosowski skomentował wyrok TSUE w sprawie Kombi vs. Kombii. open.fm, 2022-09-15. [dostęp 2022-09-19].
- ↑ Sławomir Łosowski: Byłem i jestem liderem KOMBI. Tego nie zmieni żaden wyrok sądowy [online], plejadapl, 25 listopada 2022 [dostęp 2022-11-25] (pol.).
- ↑ Kombi „Minerał życia”: Problemy legendy [RECENZJA] [online], Muzyka Interia.pl, 10 grudnia 2021 [dostęp 2024-11-25] (pol.).
- ↑ Biznes to nie wszystko – poznajmy się! [online], Olivia Centre [dostęp 2024-11-25] (pol.).
- ↑ Ewa Kowalska , Sławomir Łosowski i jego wspomnienia z ulicy Mariackiej [online], ibedeker.pl, 7 września 2011 [dostęp 2018-03-12] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-19] (pol.).
- ↑ Narysował ponad tysiąc grafik [online] (pol.).
- ↑ Medora i Sławek Łosowski razem dla Ukrainy [video] [online], Dentonet [dostęp 2023-10-22] (pol.).
- ↑ Gwiazdy popierają Karola Nawrockiego. Przeczytajcie listę nazwisk, a będziecie zaskoczeni! [online], dziennik.pl, 25 listopada 2024 [dostęp 2024-11-25] .
- ↑ Biografia [online], archive.is, 3 maja 2013 [dostęp 2020-08-16] .
- ↑ Kombi prezentuje „Nowy album” [online], muzyka.interia.pl, 19 stycznia 2016 [dostęp 2016-01-22] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16] (pol.).
- ↑ Kombi – koncert 40-lecia [online], mtj.pl [dostęp 2017-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-21] (pol.).
- ↑ T.Love w bazie Discogs.com (ang.)
- ↑ Piotr Krupski – kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej [online], krupski.art.pl [dostęp 2020-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-16] .
- ↑ Kombi. Słodkiego miłego życia. Prawdziwa historia | Wojciech Korzeniewski, Sławomir Łosowski [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2025-01-04] .
- ↑ Album Sławomir Łosowski "Gra-fika" [online], KOMBI Łosowski [dostęp 2025-01-04] .
- ↑ Wystawa GRA–FIKA, Tczew [online], PortalPomorza.pl [dostęp 2023-11-04] (pol.).
- ↑ Muzeum Ziemi Wałeckiej » RYSUNKI SławomirA ŁOSOWSKIEGO [online] [dostęp 2024-06-13] (pol.).
- ↑ Dariusz Pawłowski , Koncert zespołu Kombi i wystawa rysunków lidera formacji [online], Dziennik Łódzki, 29 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
- ↑ Radio Opole , W Prudniku oglądać można wystawę grafik i rysunków znanego muzyka [online], W Prudniku oglądać można wystawę grafik i rysunków znanego muzyka, 7 października 2022 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
- ↑ Wystawa prac założyciela i lidera legendarnej grupy KOMBI Sławomira Łosowkiego. ZAPRASZAMY! | Niezalezna.pl [online], niezalezna.pl [dostęp 2023-11-04] .
- ↑ n, ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ SŁAWOMIRA ŁOSOWSKIEGO ZACZAROWANA WALIZKA I GRA-FIKA [online], Polish Academy of Social Sciences and Humanities, 12 listopada 2023 [dostęp 2025-01-04] .
- ↑ Sławomir Łosowski. Gra-fika [online], Niezła sztuka - newsy [dostęp 2025-01-04] .
- ↑ Instrumenty klawiszowe Sławomira Łosowskiego – lidera KOMBI (kombi.pl/instrumenty-2).
- ↑ M.P. z 2020 r. poz. 131 „za wybitne zasługi dla kultury polskiej”.
- ↑ a b Andrzej Kowalski , Założyciel KOMBI otrzymał Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Sławomir Łosowski z kolejnym odznaczeniem [online], Dziennik Bałtycki, 29 listopada 2023 [dostęp 2024-12-02] .
- ↑ a b Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 2024-12-02] .
- ↑ a b Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 2024-12-02] .
- ↑ Glorie Artis dla wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. [w:] Telewizja Polska SA [on-line]. tvp.pl, 2019-06-13. [dostęp 2019-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-20)]. (pol.).
- ↑ Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone. [w:] Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [on-line]. mkidn.gov.pl, 2019-06-12. [dostęp 2019-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-18)]. (pol.).
- ↑ Jubileusz twórcy i kompozytora KOMBI. [w:] Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [on-line]. zaiks.org.pl, 2019-07-29. [dostęp 2019-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-29)]. (pol.).
- ↑ Iwona Kłopocka-Marcjasz , Opole 2021. Stan Borys i Sławomir Łosowski z Kombi odsłonili swoje gwiazdy w opolskiej Alei Gwiazd Polskiej Piosenki [online], Nowa Trybuna Opolska, 4 września 2021 [dostęp 2023-10-03] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Oficjalna strona zespołu Kombi Łosowski
- Sławomir Łosowski w bazie Discogs.com (ang.)
- Zbigniew Krajewski , Sławomir Łosowski , Sławomir Łosowski z Kombi gra już 45 lat (Jedynka) [online], youtube.com, 2 stycznia 2015 [dostęp 2015-12-16] .
- Laureaci Dorocznej Nagrody MKiDN
- Ludzie urodzeni w Gdańsku
- Muzycy Kombi
- Muzycy związani z Gdańskiem
- Odznaczeni Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Odznaczeni odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”
- Odznaczeni Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
- Polscy keyboardziści
- Polscy kompozytorzy muzyki rozrywkowej
- Polscy przedsiębiorcy
- Urodzeni w 1951
- Wyróżnieni Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości