Rosa Nissán
Rosa Nissán Rovero (ur. 15 czerwca 1939 w Meksyku) – meksykańska pisarka pochodzenia sefardyjskiego, która otrzymała nagrodę Ariel León Dultzin Award od Asociación de Periodistas y Escritores Israelitas en México w 1994 roku[1]. Jest autorką powieści Novia que te vea wydanej w 1992, na podstawie której powstała wersja filmowa.
Rodzina i edukacja
[edytuj | edytuj kod]Studiowała dziennikarstwo na Universidad Femenina de México. Jej rodzicami byli Esther Rovero Abuaf i Moisés Nissán Mizrah i jest ona pierworodną z sześciorga dzieci, które mieli. Esther Rovero Abuaf (1921-2014) urodziła się w Stambule w Turcji. W domu Estery, matki Rosy mówiono kilkoma językami: tureckim, francuskim i ladino lub judeo-hiszpańskim. Rodzina Rovero-Abuaf przybyła do Veracrúz w Meksyku ze Stambułu w 1935 roku, po upadku Imperium Osmańskiego. Rosa pamięta, jak usłyszała, że jej babcia Zimbul Rovero nigdy nie czuła się komfortowo w nowym kraju; zmarła wkrótce potem, w 1937 roku[2]. Z drugiej strony Moisés Nissán Mizrahi, ojciec Nissán (1914-1985) urodził się w Shiraz w Persji (dzisiejszy Iran). Rosa Nissán poślubiła Alberto Camhi Romano 18 października 1957 roku w Meksyku i mają córkę Lilikę Camhi Nissán.
Rozwój kariery
[edytuj | edytuj kod]W 1992 roku opublikowała swoją pierwszą powieść Novia que te vea, do której powstała adaptacja filmowa wyreżyserowana przez Guitę Schyfter. Rosa Nissán napisała do niej scenariusz wraz z Hugo Hiriartem, który jest uważany za najbardziej udany film o tematyce żydowskiej w historii kina meksykańskiego[3]. Książka porusza kwestię integracji kulturowej społeczności żydowskich w Meksyku i kwestionuje tradycyjną rolę żydowskich kobiet, a także zwyczaje i tradycje społeczności sefardyjskiej. Jej historie zostały zawarte w różnych antologiach, a powieści są częścią międzynarodowych dzieł literackich (Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Niemcy, Kanada). W 1997 roku opublikowała kronikę swojej podróży do Izraela pod tytułem Las tierras prometidas: Crónica de un viaje a Israel. W 1999 roku ukazała się jej druga powieść, Hisho que te nazca, będąca kontynuacją Novia que te vea. W tym samym roku autorka wydaje zbiór opowiadań No sólo para dormir es la noche, w których dominuje motyw samotności i miłości. W tej książce Nissán dzieli się także własną historią, nawiązując do trudności w relacjach z mężczyznami[3].
Rosa Nissán przez 20 lat brała czynny udział w pracowni Eleny Poniatowskiej[3]. W 1997 r. prowadziła warsztaty literackie na Wydziale Studiów Wyższych Acatlán (UNAM). W latach 2000–2002 prowadziła różne nowatorskie warsztaty autobiograficzne, m.in. na Uniwersytecie Claustro de Sor Juana w Meksyku . Od 2005 roku prowadzi warsztaty literackie na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku (UNAM), w księgarni El Péndulo w mieście Meksyk i na Universidad Nacional Pedagógica (UPN)[3].
Oprócz działalności literackiej czy naukowej, pisarka spełnia się w fotografii i działalności audiowizualnej. Od 1984 pisze artykuły do gazet i magazynów oraz mediów elektronicznych. El Centro de Actualización del Magisterio de Iguala będące stowarzyszeniem zajmującym się edukacją, corocznie organizuje konkurs na tekst autobiograficzny „Rosa Nissán” w uznaniu jej pracy jako pisarki. Ponadto, pierwsze stowarzyszenie naukowe na kontynencie amerykańskim. La Sociedad Mexicana de Geografía y Estadística poprzez La Academia Nacional de la Mujer l przyznało autorce w maju 2002 r. tytuł Maestra Emérita[3]. Jej córka, Lilika Camhi poświęciła się zawodowo nauczaniu, a w wolnych chwilach ratowaniu dokumentów historycznych swoich przodków. Poszukiwanie swojej tożsamości ukształtowało się szczególnie w odniesieniu do sefardyjskiej społeczności.
Utwory
[edytuj | edytuj kod]- Novia que te vea (1992),
- Hisho que te nazca (1996),
- Las tierras prometidas (1997),
- No sólo para dormir es la noche (1999),
- Los viajes de mi cuerpo (1999),
- A través de los ojos de ella: tomo dos (1999),
- Like a bride and like a mother (2002),
- México sabe México: textos de cincuenta prosistas contemporáneos (2010),
- Cuentos sobre la mesa (2010),
- Me viene un modo de tristeza (2019)[1].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Rosa Nissan – Detalle del autor – Enciclopedia de la Literatura en México – FLM – CONACULTA [online], www.elem.mx [dostęp 2021-01-13] .
- ↑ Escritores Sefaradíes: Rosa Nissán Rovero [online], eSefarad [dostęp 2021-01-06] (hiszp.).
- ↑ a b c d e Central de Noticias Diario Judío , Rosa Nissán, Entre la autobiografía novelada y la identidad Sefaradí. Autora de Novia que te Vea, entre otros. | Diario Judío México [online], Diario Judío: Diario de la Vida Judía en México y el Mundo, 28 maja 2014 [dostęp 2021-01-13] (hiszp.).