Przejdź do zawartości

Przegląd Sportowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przegląd Sportowy
Ilustracja
Częstotliwość

dwa razy w tygodniu

Państwo

 Polska

Wydawca

Ringier Axel Springer Polska

Tematyka

sport

Pierwszy numer

21 maja 1921

Redaktor naczelny

Paweł Wołosik

Średnia sprzedaż

16 701 (2023)

ISSN

0137-9267

Strona internetowa
Siedziba Przeglądu Sportowego w Warszawie znajduje się w budynku Ringier Axel Springer Polska przy ulicy Domaniewskiej 49; 02-672 Warszawa
Wnętrze siedziby Przeglądu Sportowego

Przegląd Sportowy (Przegląd Sportowy Onet) – serwis sportowy oraz najstarszy polski dziennik sportowy, założony w 1921 roku w Krakowie. Pierwotnie wydawany jako tygodnik, po raz pierwszy ukazał się w sobotę 21 maja 1921 roku[1]. Od ponad stu lat „Przegląd Sportowy” dostarcza informacji o wydarzeniach sportowych w Polsce i na świecie[2].

Właścicielem dziennika oraz powiązanego z nim serwisu internetowego jest Grupa Ringier Axel Springer Polska należąca do Axel Springer SE i Ringier AG[3].

Kluczowe produkty

[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt organizowany od 1926 roku, to drugi najstarszy tego typu konkurs na świecie. Użytkownicy oddają głosy na szczególnie cenionych zawodników, którzy rywalizują o tytuł Sportowca Roku[4].

Ikony sportu

[edytuj | edytuj kod]

Cykl wywiadów z największymi, najbardziej rozpoznawalnymi sportowcami w historii[5].

Cykliczne formaty specjalne

[edytuj | edytuj kod]

Redakcja tworzy regularne serie z okazji znaczących wydarzeń sportowych, takich jak:

Cykliczne dodatki

[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wydania codziennego, wraz z „Przeglądem Sportowym” cyklicznie ukazują się dodatki:

  • Ligowy Weekend” (od września 2013 roku) – 16 stron, zwykle w piątek podczas trwania ligowego sezonu piłkarskiego. Zawiera zapowiedzi wszystkich meczów piłkarskiej ekstraklasy[9].
  • Przegląd Sportowy Historia” (od października 2018 roku) – 12 stron, zawsze w piątek. Zawiera teksty dotyczące największych wydarzeń i postaci w historii polskiego sportu. Treści poparte są odniesieniami do starych wydań „Przeglądu Sportowego”[10].
  • Od 30 czerwca 2017 roku ukazywał się także dodatek „Przegląd Sportowy Reportaż”. Dodatek ten nie jest już dostępny[11].

Wideo i podcasty 

[edytuj | edytuj kod]
  • Misja Sport – Program prowadzony przez dziennikarzy Aldonę Marciniak i Łukasza Kadziewicza, w którym goście reprezentujący różne dyscypliny sportowe dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami[12].
  • Sport & Pieniądze – To cykl wideo poświęcony finansowym ciekawostkom i intrygującym aspektom związanym ze światem sportu[13].
  • Przegląd ligowyRadosław Majdan, Jarosław Koliński i Łukasz Olkowicz, wraz z zaproszonymi gośćmi, omawiają najważniejsze i najbardziej interesujące wydarzenia ze świata piłki nożnej[14].
  • Misja Futbol – Program, w którym dziennikarze sportowi – Dariusz Szpakowski, Mateusz Święcicki, Łukasz Wiśniowski i Łukasz Olkowicz – analizują i komentują najważniejsze wydarzenia futbolowe mijającego tygodnia[15].
  • W cieniu sportu – Podcast prowadzony przez Łukasza Kadziewicza, dziennikarza Przeglądu Sportowego Onet, byłego reprezentanta Polski w siatkówce oraz wicemistrza świata z 2006 roku[16].
  • Podcast Izabeli Koprowiak i Piotra Żelaznego – Podcast piłkarski, który podsumowuje najważniejsze wydarzenia zarówno z polskich, jak i światowych boisk[17].
  • Prześwietlenie – Cykl prowadzony przez Łukasza Olkowicza, w którym przeprowadza rozmowy z osobami zawodowo związanymi z piłką nożną, odkrywając kulisy ich pracy i pasji[18].
  • Znamy się z żużla! – Podcast prowadzony przez Kamila Tureckiego, w którym rozmawia z żużlowcami, mechanikami, menadżerami, trenerami, prezesami klubów, byłymi zawodnikami oraz innymi osobami zaangażowanymi w tworzenie środowiska ligi żużlowej w Polsce[19].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Pierwsza strona Przeglądu Sportowego z 21 maja 1921

„Przegląd Sportowy” został założony w 1921 roku i jest jedną z najstarszych gazet sportowych w Europie. Pomysłodawcami pisma była grupa krakowskich działaczy sportowych: Ignacy Rosenstock, J. Billig, Aleksander Dembiński, Józef Szkolnikowski, Leon Gleissner oraz Tadeusz Synowiec[20]. Pierwszym redaktorem naczelnym został Ignacy Rosenstock, który pełnił tę funkcję do listopada 1921 roku[21][22].

W winiecie pierwszego numeru znajdowała się informacja, że „Przegląd Sportowy” jest organem krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Od 23 lipca 1921 roku gazeta stała się oficjalnym organem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz czterech okręgowych związków piłkarskich: krakowskiego, warszawskiego, łódzkiego i lwowskiego[21].

W 1922 roku „Przegląd Sportowy” został oficjalnym organem  Polskiego Związku Narciarskiego,  Polskiego Związku Tenisowego[23].

Od 6 stycznia 1922 roku, począwszy od pierwszego numeru, gazeta była wydawana w piątki, a z czasem także w inne dni tygodnia[23].

W 1923 roku „Przegląd Sportowy” został także oficjalnym organem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki[23].

W 1925 roku „Przegląd Sportowy” przeszedł na własność wydawnictwa „Gebethner i Wolff”, co wiązało się z przeniesieniem redakcji z Krakowa do Warszawy[23]. W tym czasie funkcję redaktora naczelnego objął Kazimierz Wierzyński, poeta i laureat złotego medalu w konkursie literackim na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku[24].

Od 1926 dziennikarze tej gazety regularnie organizują plebiscyt na najlepszego polskiego sportowca roku[25][26][24].

Redakcja „Przeglądu Sportowego” wspólnie z działaczami Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów zorganizowała 7 września 1928 roku pierwszy wyścig Tour de Pologne, wówczas znany jako „I Bieg Kolarski Dookoła Polski”. Wyścig odbywał się w dniach 7–16 września na trasie liczącej 1491 kilometrów, podzielonej na osiem etapów. Do rywalizacji przystąpiło 71 kolarzy, z czego 43 dotarło do mety w Warszawie. Zwycięzcą został Feliks Więcek[27][28].

Od 1929 roku gazeta zaczęła ukazywać się dwa razy w tygodniu. Siedziba redakcji i drukarnia „Przeglądu Sportowego” znajdowały się w Domu Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5[23][29].

Aleksander Reksza-Kakietek zadebiutował na łamach „Przeglądu Sportowego” 1 lipca 1930 roku, publikując wiersz zatytułowany "Wielki Georges". Utwór poświęcony był Georgesowi Carpentierowi, bokserowi-dżentelmenowi, mistrzowi Europy wszechwag oraz mistrzowi świata wagi ciężkiej. Wiersz został zakwalifikowany do druku przez ówczesnego redaktora naczelnego, Kazimierza Wierzyńskiego, który w 1928 roku na IX Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie zdobył złoty medal w konkursie literatury za tom poezji "Laur olimpijski"[23].

W 1939 roku „Przegląd Sportowy” ukazywał się dwa razy w tygodniu w Warszawie, licząc zazwyczaj sześć bogato ilustrowanych stron. Czasopismo odgrywało ważną rolę jako informator i propagator sportu, szczególnie promując aktywność fizyczną kobiet. Na jego łamach relacjonowano popularne dyscypliny, takie jak lekkoatletyka, gry zespołowe i łucznictwo. Wśród opisywanych sukcesów znalazło się m.in. zdobycie przez Janinę Kurkowską-Spychajową tytułu mistrzyni świata w łucznictwie podczas zawodów w Oslo[30].

Redakcja relacjonowała krajowe i międzynarodowe zawody sportowe oraz podejmowała tematy dotyczące organizacji sportu w Polsce. W ciągu roku wydano 70 numerów, co czyniło „Przegląd Sportowy” jednym z kluczowych czasopism sportowych w Polsce tuż przed wybuchem II wojny światowej[30].

II wojna światowa

[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej w obozach jenieckich Oflag II B Arnswalde oraz II D Gross Born, – Zygmunt Weiss, tworzył czasopismo o tej samej nazwie. Informował w nim o przebiegu obozowej rywalizacji sportowej, dzięki czemu „Przegląd Sportowy” bywa nazywany jedynym polskim czasopismem powstającym bez wojennej przerwy[31].

Pierwszy numer powojenny ukazał się w Łodzi 12 lipca 1945. Opracowaniem zajął się Wiesław Kaczmarek, wspierany przez Tadeusza Maliszewskiego, Kazimierza Gryżewskiego oraz Wacława Fajge[23].

Od czerwca 1946 redakcja ponownie znalazła się w Warszawie[23].

Od 1957 roku na łamach „Przeglądu Sportowego” zaczął ukazywać się piłkarski Skarb Kibica najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce[32].

1981 (grudzień) – 1982 (marzec)

[edytuj | edytuj kod]

W stanie wojennym pismo zostało zawieszone (podobnie jak większość prasy) do 1 marca 1982 roku[33].

Do 1971 roku gazeta była wydawana cztery razy w tygodniu, a później zwiększono częstotliwość do pięciu wydań tygodniowo[23].

Pierwsze kolorowe wydanie gazety ukazało się 24 lipca 1992 roku, z okazji rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie[2][24].

Do końca marca 2000 roku „Przegląd Sportowy” ukazywał się pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku), zaś od 1 kwietnia 2000 – sześć razy (dodatkowo w soboty w tzw. wydaniu weekendowym sobotnio–niedzielnym)[23]. Praktyka ta trwała przez kolejne 22 lata[24].

6 października 2000 roku wydano pierwszy numer piątkowego dodatku „Magazynu Sportowego”[2]. Obecnie wydawany w Warszawie – do 2 listopada 2007 przez Marquard Media Polska Sp. z o.o., a od 3 listopada 2007 przez Axel Springer Polska[34].

Po połączeniu się z krakowskim dziennikiem „Tempo” (a następnie całkowitej likwidacji krakowskiej redakcji), co piątek ukazywał się wraz z „Magazynem Sportowym” z dopiskiem „Tempo”, jako jego dodatek ze zmienioną formułą (od 12 września 2008)[35].

Zawartość „Przeglądu Sportowego” została włączona do subskrypcyjnej oferty Onet Premium. Uruchomiono również platformę Przegląd Sportowy Onet, integrującą materiały z Onet Sport oraz Przegladsportowy.pl[2].

W lipcu 2022 dziennik przestał ukazywać się regularnie w soboty[36]. W październiku 2022 wydawca dziennika podjął decyzję o ograniczeniu wydawania gazety od stycznia 2023 do poniedziałku i piątku[37].

Na początku 2024 roku Kamil Wolnicki objął stanowisko redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Onet[2].

Od 2024 ukazują się dodatkowo „Przegląd Sportowy Wtorek”, „Przegląd Sportowy Środa” i „Przegląd Sportowy Czwartek”. Są to magazyny ukazujące się okazjonalnie przy okazji ważnych wydarzeń sportowych w konkretne dni tygodnia (zgodnie z tytułem). Pierwsze numery były poświęcone XXXIII Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu we Francji w 2024 roku[38].

Redakcja na przestrzeni lat

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i członkostwa

[edytuj | edytuj kod]

W 2021 roku Tomasz Markowski zdobył trzecią nagrodę w kategorii „Sport - zdjęcie pojedyncze” w konkursie World Press Photo za fotografię uwieczniającą wypadek na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne, który odbył się w Katowicach w sierpniu 2020 roku[2][50][51].

Partnerstwa

[edytuj | edytuj kod]

Przegląd Sportowy Onet został głównym partnerem medialnym Drift Masters European Championship[52][53], a także Polskiej Ligi Esportowej[54][55].

Dziennikarze na przestrzeni lat

[edytuj | edytuj kod]

Poza kolejnymi redaktorami naczelnymi z „Przeglądem Sportowym” związani byli m.in. Grzegorz Aleksandrowicz (1953–1975), Krzysztof Blauth (1976–1992), Zbigniew Cendrowski (1946–1974), Lech Cergowski (1949–1986), Adam Choynowski (1960–1989), Emanuela Cunge (1945–1961), Krzysztof Dąbrowski (1979–2002), Witold Domański (1956–1975), Witold Domański jr. (1974–1996), Jan Erdman (1928–1939), Zygmunt Głuszek (1952–1970), Jerzy Grabowski (1925–1935), Kazimierz Gryżewski (1936–1953), Jerzy Jabrzemski (1937–1939 i 1970–1978), Jerzy Jankiewicz (1970–1993), Halina Jankowska–Niepokojczycka (1952–1971), Aleksandra Korolkiewicz (1962–1981), Jerzy Lechowski (1953–1970), Marian Matzenauer (1959–1982), Janusz Nowożeniuk (1952–1955 i 1958–2003), Stanisław Rothert (1926–1939), Mirosław Skurzewski (1971–?), Krzysztof Stanowski[56], Witold Szeremeta (1949–1970), Janusz Szewiński (1973–1992), Mieczysław Szymkowski (1956–1976?), Mieczysław Świderski (1958–1995), Zygmunt Weiss (1947–1970), Jan Wojdyga (1952–1992), Jerzy Zmarzlik (1951–1980), Tomasz Jaroński, Karol Stopa, Tomasz Wołek, Sebastian Parfjanowicz, Rafał Nahorny, Janusz Basałaj, Adam Godlewski i Grzegorz Krzemiński, Tomasz Ćwiąkała[57].

Średnia sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]
Rok Liczba egz.
2005 77 656[58]
2010 50 904[59]
2015 30 890[60]
2020 15 171[61]
2023 16 701[62]
(w tym 1160 e-wyd.)

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa - Przegląd Sportowy : tygodnik ilustrowany, poświęcony wszelkim gałęziom sportu : oficjalny organ Krakowskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. R. 1, 1921 nr 1 (21 V) [online] [dostęp 2023-09-19] (ang.).
  2. a b c d e f O nas [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-20].
  3. Największy serwis sportowy w Polsce [online], ringieraxelspringer.pl [dostęp 2024-11-20].
  4. To drugi najstarszy taki Plebiscyt na świecie [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  5. Poznaj ikony sportu! [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  6. Pekin 2022 [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  7. Ikony Mundialu [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  8. Misja Katar [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  9. "Ligowy weekend". Wraca piątkowy dodatek do Przeglądu Sportowego [online], Media2.pl [dostęp 2024-11-21].
  10. „Przegląd Sportowy – Historia” – nowy dodatek w „Przeglądzie Sportowym” [online], ringieraxelspringer.pl [dostęp 2024-11-21].
  11. Zmiany w „Przeglądzie Sportowym”: lekki lifting layoutu i nowy cykliczny dodatek [online], www.wirtualnemedia.pl, 17 lipca 2017 [dostęp 2024-11-21].
  12. Misja Sport [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  13. Sport i pieniądze [online], video.onet.pl [dostęp 2024-11-19].
  14. Przegląd ligowy [online], video.onet.pl [dostęp 2024-11-19].
  15. Misja Futbol [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  16. W cieniu sportu [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  17. Koniec Sport.Onet.pl. RASP stawia na jeden serwis [online], www.wirtualnemedia.pl, 10 sierpnia 2022 [dostęp 2024-11-21].
  18. "Prześwietlenie" Olkowicza [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-19].
  19. Onet – Jesteś na bieżąco [online], www.onet.pl [dostęp 2024-11-19].
  20. Przegląd Sportowy nr 1 z 21 maja 1921.
  21. a b Podwawelskie korzenie [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-20].
  22. a b Ogromne zmiany w najstarszym dzienniku sportowym w Polsce [online], Do Rzeczy, 14 lipca 2022 [dostęp 2024-11-20].
  23. a b c d e f g h i j „Przegląd Sportowy” ma 100 lat [online], dzieje.pl [dostęp 2024-11-20].
  24. a b c d Martyna Dębczyńska, Prasomianiak - "Przegląd Sportowy" [online], Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza, 20 listopada 2023 [dostęp 2024-11-21].
  25. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Kto został nominowany? [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-11-21].
  26. Rok 1926: Sportowiec renesansu. "Napad to mój żywioł" [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  27. Polskie Radio 24 [online], polskieradio24.pl [dostęp 2024-11-21].
  28. Press, Od Więcka po Vingegaarda, czyli historia Tour de Pologne - cz. 1 [online], Tour de Pologne, 13 listopada 2024 [dostęp 2024-11-21].
  29. Ryszard Mączewski: Warszawa między wojnami. Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2009, s. 110. ISBN 978-83-61253-51-8.
  30. a b Teresa Drozdek-Małolepsza, „Przegląd Sportowy jako informator i propagator sportu kobiet w Polsce w roku wybuchu II wojny światowej (1939 r.)”, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna, 2016
  31. Kamil Weber, Prasa sportowa za drutami oflagów. Działalność redaktora Zygmunta Weissa, "Łambinowicki Rocznik Muzealny" 2021, t. 44 [online].
  32. Odkrywanie Skarbów [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  33. Stan wojenny. „Przegląd Sportowy” w zawieszeniu [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  34. Axel Springer zagarnia "Przegląd Sportowy" [online], TVN24 Biznes, 29 czerwca 2007 [dostęp 2024-11-21].
  35. Przegląd Sportowy z nowym Magazynem Sportowym Tempo [online], 11 września 2008 [dostęp 2024-11-21].
  36. „Przegląd Sportowy” po 22 latach przestaje ukazywać się w soboty [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-01-07] (pol.).
  37. Ringier Axel Springer Polska zwalnia 8 proc. pracowników. Koniec 'Auto Świata', VOD.pl i Literia [online], wirtualnemedia.pl, 11 października 2022 [dostęp 2022-10-11] (pol.).
  38. Przegląd Sportowy Środa
  39. a b c d e f g h i j k Lista redaktorów naczelnych.
  40. Wydawnictwo SportLive24 S.A. / Nasze magazyny / Redakcja. sportlive24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-18)]..
  41. a b c d Nasz jubileusz: Przegląd Sportowy ma już 96 lat! [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  42. Stopka redakcyjna.
  43. a b Pol i Rudzki odchodzą z RASP. Przed przyjściem Kołodziejczyka „Przeglądem Sportowym” kieruje Wołosik [online], www.wirtualnemedia.pl, 3 września 2019 [dostęp 2024-11-21].
  44. Nowy naczelny „Przeglądu Sportowego” i zmiany w segmecie sportowym RASP [online], Press.pl [dostęp 2024-11-21].
  45. „Przegląd Sportowy”, 15 stycznia 2021, s. 23.
  46. RASP łączy redakcje sportowe, Jacek Stańczyk naczelnym Przeglądu Sportowego Onet [online], www.wirtualnemedia.pl, 27 stycznia 2022 [dostęp 2024-11-21].
  47. Kamil Wolnicki naczelnym Przeglądu Sportowego Onet. Jacek Stańczyk odchodzi [online], www.wirtualnemedia.pl, 8 stycznia 2024 [dostęp 2024-11-19].
  48. Łukasz Godlewski i Kamil Wolnicki wicenaczelnymi Przeglądu Sportowego Onet [online], www.wirtualnemedia.pl, 23 stycznia 2023 [dostęp 2024-11-19].
  49. Sebastian Parfjanowicz zastępcą redaktora naczelnego Przeglądu Sportowego Onet [online], ringieraxelspringer.pl [dostęp 2024-11-19].
  50. Tomasz Markowski SP | World Press Photo [online], www.worldpressphoto.org [dostęp 2024-11-21].
  51. Fotoreporter "Przeglądu Sportowego" z nagrodą w World Press Photo 2021 [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2024-11-21].
  52. Archiwum: Przegląd Sportowy Onet głównym partnerem medialnym Drift Masters European Championship [online], mmponline.pl [dostęp 2024-11-21].
  53. Ringier Axel Springer Polska [online], ringieraxelspringer.pl [dostęp 2024-11-21].
  54. Media: Przegląd Sportowy Onet i Esportmania głównymi partnerami medialnymi Polskiej Ligi Esportowej [online], mmponline.pl [dostęp 2024-11-21].
  55. „Przegląd Sportowy” patronem medialnym Polskiej Ligi Esportowej [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2024-11-21].
  56. Dziennikarskie zero, geniusz, skandalista. Wszystkie twarze Krzysztofa Stanowskiego [online], Magazyn Spider's Web+, 1 lipca 2022 [dostęp 2023-01-13] (pol.).
  57. Bogdan Tuszyński, Bardowie sportu, Warszawa: Wyd. Fundacja Dobrej Książki, 2009, ISBN 978-83-86320-98-1.
  58. Sprzedaż największych dzienników w 2005 r.. wirtualnemedia.pl, 2006-02-26. [dostęp 2024-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-29)]. (pol.).
  59. Większość dzienników zanotowała spadki w 2010 roku. wirtualnemedia.pl, 2011-02-07. [dostęp 2024-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-16)]. (pol.).
  60. Michał Kurdupski: W 2015 roku spadła sprzedaż większości dzienników. Tylko „Parkiet” i „Rzeczpospolita” na plusie. wirtualnemedia.pl, 2016-02-05. [dostęp 2024-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-15)]. (pol.).
  61. W 2020 roku wzrosła dynamika spadku sprzedaży dzienników ogólnopolskich. press.pl, 2021-02-04. [dostęp 2024-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-20)]. (pol.).
  62. Michał Kurdupski: „Fakt” na czele sprzedaży w 2023 roku, „Gazeta Wyborcza” straciła najwięcej. wirtualnemedia.pl, 2024-02-13. [dostęp 2024-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-16)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]