Przejdź do zawartości

Podróż apostolska Jana Pawła II do Brazylii (1980)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podróż apostolska do Brazylii (1980)
Papież

Jan Paweł II

Termin pielgrzymki

30 czerwca do 12 lipca 1980

Państwo

 Brazylia

Miejscowości

Brasília, Belo Horizonte, Rio de Janeiro, São Paulo, Aparecida de Goiânia, Porto Alegre, Kurytyba, Salvador da Bahia, Recife, Teresina, Belém, Fortaleza, Manaus

7. podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 30 czerwca do 12 lipca 1980. Papież odwiedził Republikę Brazylii.

Celami pielgrzymki były: wizyta w lokalnym Kościele, inauguracja kongresu eucharystycznego oraz uczczenie 25. rocznicy powstania Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej CELAM.

Przebieg pielgrzymki

[edytuj | edytuj kod]

Brasília

[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II przybył do stolicy kraju 30 czerwca. Tego dnia odprawił mszę św. na placu przed katedrą pw. św. Jana Bosko. Tego dnia miały również spotkania z prezydentem Brazylii João Figueiredo, kardynałami, biskupami, klerem brazylijskim i korpusem dyplomatycznym. Następnego dnia papież odwiedził więzienie Papuda.

Belo Horizonte

[edytuj | edytuj kod]

Do stolicy stanu Minas Gerais papież przybył 1 lipca. Tutaj odprawił mszę dla młodzieży i studentów. Jeszcze tego samego dnia udał się do Rio de Janeiro.

Rio de Janeiro

[edytuj | edytuj kod]

W tej położonej nad Oceanem Atlantyckim metropolii Jan Paweł II odprawił mszę św. na placu Flamengo. Spotkał się z przedstawicielami świata kultury i nauki. 2 lipca odwiedził dzielnicę nędzy oraz odprawił dwie msze św., udzielił święceń kapłańskich oraz pobłogosławił całemu miastu i krajowi ze szczytu Corcovado.

São Paulo

[edytuj | edytuj kod]

W São Paulo Jan Paweł II przebywał 3 lipca. Po odprawieniu mszy ku czci bł. Józefa Anchiety miały miejsce liczne spotkania z grupami wiernych, m.in. zakonnikami i zakonnicami, robotnikami i przedstawicielami miejscowej gminy żydowskiej.

Aparecida de Goiânia

[edytuj | edytuj kod]

4 lipca w Aparecida papież odprawił mszę św. i poświęcił ołtarz w nowej bazylice sanktuarium Matki Bożej z Aparecidy. Tego samego dnia miało również spotkanie z alumnami w seminarium Bom Jesus.

Porto Alegre

[edytuj | edytuj kod]

4 lipca Jan Paweł II odwiedził również miasto portowe nad Jeziorem PatosPorto Alegre. Po wizycie w miejscowej katedrze papież spotkał się z radnymi miasta i Krajową Radą Kościołów Chrześcijańskich. 5 lipca odprawił mszę św. na równinie przy Rua de Alancar. Następnie Jan Paweł II udał się do Kurytyby.

Kurytyba

[edytuj | edytuj kod]

W Kurytybie 6 lipca papież odprawił mszę dla imigrantów. Tego samego dnia Jan Paweł II udał się do Salvador da Bahia.

Salvador da Bahia

[edytuj | edytuj kod]

W Salvador da Bahia papież spotykał się z ubogimi i odprawił mszę na przedmieściu aglomeracji. W siedzibie ośrodka studiów i rekolekcji zamkniętych miało miejsce spotkanie z klerykami i zakonnicami.

Recife

[edytuj | edytuj kod]

7 lipca w Recife Jan Paweł II odprawił mszę w intencji rolników.

Teresina

[edytuj | edytuj kod]

W Teresinie 8 lipca papież przemówił do wiernych zgromadzonych na lotnisku, skąd udał się do Belém.

W stolicy stanu Pará Jan Paweł II odwiedził 8 lipca seminarium Piusa X, po wizycie w Maritubie – kolonii trędowatych – odprawił mszę św. i nawiedził bazylikę Najświętszej Maryi Panny z Nazaretu.

Fortaleza

[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w Fortaleza papież odprawił mszę św. i otworzył X Krajowy Kongres Eucharystycznego. 10 lipca Jan Paweł II spotkał się z biskupami Brazylii i odprawił mszę św. w kaplicy arcybiskupstwa.

Manaus

[edytuj | edytuj kod]

10 lipca papież przejechał 20-kilometrową trasę odkrytym samochodem, spotkał się z klerem i wiernymi oraz przedstawicielami mieszkańców Amazonii. 11 lipca odprawił mszę w intencji misjonarzy. Po procesji na Rio Negro i oficjalnym pożegnaniu Jan Paweł II odleciał do Rzymu.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Leksykon pielgrzymek Jana Pawła II: praca zbiorowa. Kraków: Wydawnictwo WAM, 2005, s. 156-160. ISBN 83-7318-613-1.
  • Jan Paweł II w Brazylii 30 VI-11 VII 1980: przemówienia, homilie, modlitwy. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1985. ISBN 83-211-0590-4.