Przejdź do zawartości

Pantherturm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pantherturm ze schronem
Inspekcja „wieży Pantery” przez oficerów niemieckich latem 1944 we Włoszech

Pantherturm (pol. Wieża Pantery) – wieża z armatą kalibru 75 milimetrów niemieckiego czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther, wykorzystywana przez Niemców jako działo polowe przeciwko wojskom alianckim podczas II wojny światowej. Wieże pochodziły z bieżącej produkcji i egzemplarzy remontowanych; z czasem pojawiły się cięższe i zmodernizowane wersje ściśle forteczne z pogrubionym pancerzem górnym (40 milimetrów wobec oryginalnych 17 milimetrów)[1].

Pantherturm montowano na żelbetowych schronach, stalowych podstawach w formie prostopadłościanu lub osadzano na konstrukcji zbudowanej z drewnianych bali. Gotowe stanowisko ogniowe obsypywano ziemią w ten sposób, by nad powierzchnię wystawała jedynie niska wieża którą dodatkowo maskowano. Wewnątrz wieży zaopatrzonej w zasilanie elektryczne które umożliwiało wentylację i obrót wieży, znajdował się przedział bojowy i pomieszczenie mieszkalne. W celu utrudnienia zdobycia „wieży Pantery” zabezpieczano ją polem minowym.

W czasie II wojny światowej zbudowano co najmniej kilkaset stanowisk, wykorzystując je między innymi na liniach umocnień jak Wał Atlantycki i linia Zygfryda (182 sztuki), Gotów (48), Gustawa we Włoszech. Do 1945 powstało 268 stanowisk.

Zachowane egzemplarze

[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2001 zdemolowany, wysadzony przez załogę pantherturm został odnaleziony w czasie prac ziemnych w Szczecinie na Dziewokliczu. Po restauracji i wyprostowaniu lufy wieża została udostępniona do zwiedzania w Forcie Gerharda w Świnoujściu. Drugi zachowany egzemplarz znajduje się na umocnieniach granicy francusko-niemieckiej[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Marek Jaszczyński: Szczecin będzie miał forteczną wersję wieży czołgowej ze słynnej Pantery. Szczecin NaszeMiasto.pl. [dostęp 2021-01-25]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Hilary Doyle, Tom Jentz: Panther Variants 1942-45. London: Osprey, 1997, s. 20-22. ISBN 978-1-85532-476-3.
  • Pantherturm. „Historia Do Rzeczy”, s. 95, listopad 2017. Warszawa: Orle Pióro sp. z o.o. ISSN 2299-9515. 
  • Poligon numer 2015/02.