Przejdź do zawartości

Opinia (pogląd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Opinia – subiektywny osąd, punkt widzenia lub stwierdzenie nierozstrzygające w kwestii danej sprawy[1].

Definicja

[edytuj | edytuj kod]

Dana opinia może dotyczyć kwestii subiektywnych, co do których nie ma ostatecznych ustaleń, lub faktów, które należy zakwestionować w oparciu o logiczny błąd, bądź poprzeć odpowiednimi dowodami[2].

Fakt różni się od opinii możliwością weryfikacji, tj. możliwością potwierdzenia w drodze konsensusu ekspertów[3]. Przykład faktu: „Stany Zjednoczone Ameryki były zaangażowane w wojnę w Wietnamie” kontra opinia: „Stany Zjednoczone Ameryki miały rację, angażując się w wojnę w Wietnamie”. Opinia może być poparta faktami i zasadami, w takim wypadku staje się argumentem.

Różni ludzie mogą wyciągać przeciwstawne wnioski (opinie), nawet jeśli zgadzają się co do tego samego zestawu faktów. Opinie rzadko zmieniają się bez przedstawienia nowych argumentów. Można dojść do wniosku, że jedna opinia jest lepiej poparta faktami niż inna, analizując argumenty na jej poparcie[4].

W codziennym użyciu termin „opinia” może być wynikiem punktu widzenia, zrozumienia, szczególnych uczuć, przekonań i pragnień danej osoby[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Opinia, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2024-03-19].
  2. a b Wörterbuchnetz [online], woerterbuchnetz.de [dostęp 2024-03-18].
  3. Informacja o faktach a opinia – Zintegrowana Platforma Edukacyjna [online], zpe.gov.pl [dostęp 2024-03-18].
  4. T. Edward Damer, Attacking Faulty Reasoning: A Practical Guide to Fallacy-Free Arguments, Cengage Learning, 21 lutego 2008, ISBN 978-0-495-09506-4 [dostęp 2024-03-17] (ang.).