Przejdź do zawartości

Nerw piszczelowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nerwy kończyny dolnej prawej. Nerw piszczelowy podpisany Tibial

Nerw piszczelowy (łac. nervus tibialis) – w anatomii człowieka nerw kończyny dolnej będący jedną z dwóch gałęzi końcowych nerwu kulszowego.

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej rozpoczyna się w dole podkolanowym, przez który przebiega centralnie wraz z tętnicą i żyłą podkolanową, współtworząc powrózek naczyniowo-nerwowy. Następnie przebiega pod łukiem ścięgnistym mięśnia płaszczkowatego. Wchodzi pomiędzy warstwę powierzchowną i głęboką grupy tylnej mięśni goleni, biegnąc wspólnie z tętnicą i żyłami piszczelowymi tylnymi. W kanale kostki przyśrodkowej leży (wraz z naczyniami) pomiędzy powierzchowną i głęboką blaszką troczka zginaczy. W dalszym przebiegu oddaje dwie gałęzie końcowe: nerw podeszwowy przyśrodkowy i nerw podeszwowy boczny.

Główne odgałęzienia

[edytuj | edytuj kod]

Porażenie

[edytuj | edytuj kod]

Uszkodzenie nerwu piszczelowego powoduje niedowład mięśni grupy tylnej podudzia, objawiający się niemożnością zginania podeszwowego stopy (objaw stopy piętowej – pes calcaneus) oraz zaburzeniami czucia skóry podeszwy. Palce stopy ustawione są szponiasto, zgięte grzbietowo w stawach śródstopno-paliczkowych i podeszwowo w międzypaliczkowych. Niemożliwe jest wspięcie na palce, przywodzenie i odwodzenie stopy[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Andrzej Skawina (red.) Anatomia prawidłowa człowieka. Kończyna górna. Kończyna dolna. Wyd. II poprawione. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2006, s. 145. ISBN 978-83-233-2226-9

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]