Mindfunk
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Strona internetowa |
Mindfunk – amerykański zespół rockowy, założony w 1989 roku w New Jersey, początkowo występujący pod nazwą Mind Fuck. Twórczość zespołu ocierała się o różne gatunki: funk metal, stoner metal, psychodeliczny rock lub grunge, jednak sami muzycy określali się jako zespół grający przede wszystkim rocka.
W skład zespołu weszli:
- Patrick R. Dubar (śpiew, poprzednio Uniform Choice, Unity)
- Jason Coppola (gitara, wcześniej Chemical Waste)
- John Monte (gitara basowa, wcześniej w M.O.D. i Chemical Waste)
- Reed St. Mark (perkusja, poprzednio w Celtic Frost)
- Louis J. Svitek (gitara, wcześniej w M.O.D., Zoetrope)
Historia
[edytuj | edytuj kod]W 1991 roku, pod naciskiem wydawcy (Sony/Epic) odmawiającego wydania płyty pod obraźliwym tytułem Mind Fuck zespół zmienił nazwę na Mind Funk i taką samą nazwę otrzymał pierwszy album. Debiutancka płyta odniosła dość duży sukces i została uznana przez magazyn Kerrang! za jedną z najlepszych płyt roku, a teledysk do utworu Big House Burning zyskał dużą popularność w MTV. W 1992 roku z zespołem rozstali się Jason Coppola oraz Reed St. Mark, a ich miejsca zajęli były gitarzysta Nirvany i zespołu Soundgarden, Jason Everman oraz perkusista Shawn Johnson. W tym samym roku zespół wystąpił na festiwalu w Roskilde w Danii. Nastąpiła kolejna zmiana nazwy zespołu, tym razem na Mindfunk. Początkowa muzyka zespołu charaktryzowała się łączeniem muzyki rockowej z, odzwierciedlonymi w nazwie, wpływami muzyki funk.
Podczas przygotowań do nagrania kolejnej płyty, wytwórnia Sony/Epic postanowiła z powodu niewielkiej sprzedaży zerwać współpracę z zespołem. Zespół kontynuował jednak pracę i w 1993 roku wydał nową płytę – Dropped, nawiązując w nazwie do rozstania się z wytwórnią Sony/Epic. Druga płyta została wydana dzięki umowie z wytwórnią Megaforce. Druga płyta zawierała utwory wolniejsze, cięższe, mroczniejsze i psychodeliczne w dużej mierze pozbawione związku z muzyką funk, z wyrazistymi partiami wokalnymi połączonymi z niskimi dźwiękami gitar elektrycznych. Płyta ta, uważana dzisiaj za jedną z najlepszych płyt rockowych lat dziewięćdziesiątych, nie zyskała zbyt dużej popularności. Krótko po nagraniu płyty, zespół wyruszył w trasę koncertową po Europie. Zespół wystąpił również na Dynamo Festival w Holandii.
We 1994 roku zespół opuścili basista John Monte i gitarzysta Jason Everman (który postanowił wstąpić amerykańskich jednostek specjalnych). Z zespołem przez jakiś czas występowali basista Frank Ciampi, grający w Generation Waste i Tension Wire, oraz Spike Xavier – również basista, występujący też w Mind Over Four i The Humble Gods. W 1996 roku powstał trzeci album – People who Fell from the Sky, ze zdobywającą wtedy coraz większą popularność, jeszcze cięższą muzyką zaliczaną do Stoner metal lub Desert rock. Niestety, trzecia płyta nie odniosła sukcesu i zespół zakończył swoją działalność.
Pat Dubar (jako Avenger Adawee The Wind lub The Wind) oraz Spike Xavier (The Corporate Avenger) występowali później w zespole Corporate Avenger. John Monte występował w Dragpipe oraz w Ministry a także w Revolting Cocks. W Ministry i Revolting Cocks oraz w zespole Caper znalazł się Louis Svitek. Reed St. Mark prawdopodobnie występował ponownie z Celtic Frost.
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]- Mind Funk (1991)
- Sugar Ain't So Sweet
- Ride & Drive
- Bring It On
- Big House Burning
- Fire
- Blood Runs Red
- Sister Blue
- Woke Up This Morning
- Innocence
- Touch You
- Dropped (1993)
- Goddess
- Closer
- Drowning
- In the way eye
- Zootiehead
- Wisteria
- Mama, moses and me
- 11 ton butterfly
- Hogwallow
- Billygoat
- Hollow
- People who Fell from the Sky (1996)
- Rift Valley Fever
- Superchief
- Seasick
- Deep End
- People Who Fell From The Sky
- Weird Water
- Aluna
- 1000 Times
- Kill The Messenger
- Acrobats Falling