Przejdź do zawartości

Meczet al-Bahr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meczet al-Bahr
Ilustracja
Meczet al-Bahr
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Akka

Wyznanie

Islam

Historia
Data budowy

1586

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Meczet al-Bahr”
Ziemia32°55′13″N 35°04′11″E/32,920278 35,069722

Meczet al-Bahr (nazywany także Meczet El-Bahar, lub Meczet El-Mina) – najstarszy meczet, zlokalizowany na Starym Mieście Akki, na północy Izraela.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Meczet al-Bahr

Meczet al-Bahr (dawniej nazywany także meczetem Sinan Basza) został wybudowany w 1586 roku przez muzułmańskiego dowódcę Akki, Sanan Paszę. Został poważnie uszkodzony w okresie sprawowania władzy przez Dżazzara Paszę pod koniec XVIII wieku. W 1816 roku odrestaurował go Sulejman Pasza. Meczet znajduje się bezpośrednio przy porcie Akki, na północny wschód od Chan al-Umdan i na południe od Chan al-Ifrandż. Zawsze był to mały meczet, służący jako dom modlitwy dla muzułmanów pracujących w porcie[1].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Meczet jest samotnie stojącą budowlą przy porcie w Akce. Jest on szczególnie dobrze widoczny od strony morza, co czyni z niego jeden z najbardziej popularnych meczetów w mieście. Jego fasada jest zwieńczona kopułą i minaretem. Wejście znajduje się od strony zachodniej, przeciwnej do przystani rybackiej. Meczet wzniesiono na planie prostokąta, który podzielono na trzy części: przedsionek, dziedziniec i salę modlitwy, która jest kwadratem. Na główną salą modlitewną znajduje się kopuła, a nad dwoma pozostałymi sklepienie krzyżowe. Sala modlitewna ma po stronie południowej dwa okna. Kopuła meczetu jeszcze pod koniec XX wieku była biała, potem pozłacana, a obecnie jest jasnozielona[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. El-Bahar Mosque. [w:] The Old Acre Development Company Ltd. [on-line]. [dostęp 2013-01-09]. (ang.).
  2. Bahr Mosque in Acre. [w:] ArchNet – Digital Library [on-line]. [dostęp 2013-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-23)]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Bernhard Dichter: Akko-Sites from the Turkish Period. Hajfa: University of Haifa, 2000, s. 87-94.
  • Andrew Petersen: A Gazetteer of Buildings in Muslim Palestine: Part 1. Oxford: Oxford University Press, 2001, s. 79-81.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]