Przejdź do zawartości

Letoon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ksantos-Letoon[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Turcja

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, III

Numer ref.

484

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1988
na 12. sesji

Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Letoon”
Ziemia36°19′55,0″N 29°17′23,0″E/36,331944 29,289722

Letoon (gr. Λητώον Lētōon) – starożytne sanktuarium i wyrocznia, najważniejsze miejsce kultu religijnego w Licji, sanktuarium związkowe Federacji Licyjskiej.

Obecnie stanowisko archeologiczne w południowo-zachodniej Turcji, w 1988 wraz z pobliskim Ksantos wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pochodzi od istniejącej tu niegdyś świątyni Latony, zbudowanej w miejscu, gdzie według jednej z wersji mitu miały przyjść na świat dzieci bogini – Artemida i Apollon. Po ucieczce brzemiennej Leto z Olimpu, przed gniewem zazdrosnej Hery, nie znalazła ona schronienia u niegościnnych pasterzy, tylko wśród wilków, które potem wykarmiły jej dzieci. Jako wyraz wdzięczności bogini nadała tej obcej krainie nazwę Likia/Licja (od gr. lykos – wilk), a nieżyczliwych pasterzy zamieniła w żaby[1].

Miejsce to było ośrodkiem kultu bogini i jej potomstwa już od V wieku p.n.e. Świątynię Latony wzniesiono w II wieku p.n.e. Była otoczona pojedynczą kolumnadą z półkolistymi zdobieniami. Oprócz niej na terenie wykopalisk odkryto też pozostałości dwóch innych świątyń – dedykowanej Artemidzie z IV wieku p.n.e. oraz świątynię Apollina z II wieku p.n.e. Ta ostatnia posiadała doryckie półkolumny okalające wnętrze. Odkryto tu też liczne mozaiki.

Po upadku Federacji Licyjskiej miejsce to uległo chrystianizacji, a ostateczny upadek miasta otaczającego niegdyś sanktuarium przyniosły najazdy Arabów w VII wieku.

Stanowisko archeologiczne

[edytuj | edytuj kod]

Ruiny sanktuarium odkryto ponownie w 1840, prace wykopaliskowe (prowadzone przez francuskich archeologów) rozpoczęły się jednak dopiero w 1962. Warstwa archaiczna i klasyczna znajdują się pod poziomem wody. W toku prac odkryto na tym stanowisku między innymi inskrypcję wyrytą w trzech językach: licyjskim, greckim i aramejskim, co pozwoliło na rozszyfrowanie języka licyjskiego, a na dnie świętego źródła, wspominanego przez autorów antycznych, znaleziono liczne ex-vota z terakoty, przeważnie figurki żeńskie.

Dla zwiedzających na terenie tym znajdują się trzy sąsiadujące ze sobą świątynie: Latony (po prawej), Artemidy (pośrodku) i Apollina (po prawej), w której zachowała się dekoracyjna mozaika. Towarzyszy im zalane wodą nimfeum[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Turcja. Przewodnik ilustrowany (Berlitz) (opr. zbiorowe). Londyn: Apa Publications, 2014, s. 225, ISBN 978-178-005-750-7.
  2. Turcja. Przewodnik Pascala, dz. cyt., s. 290.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]