Przejdź do zawartości

Krągły Goraj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krągły Goraj
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Pasmo

Roztocze Wschodnie

Wysokość

388,7 m n.p.m.

Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Krągły Goraj”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Krągły Goraj”
Ziemia50°18′12,4″N 23°27′25,3″E/50,303444 23,457028

Krągły Goraj (388,7 m n.p.m.) – trzeci pod względem wysokości szczyt w polskiej części Roztocza po Wielkim Dziale oraz Długim Goraju (według najnowszych danych[1] to Długi Goraj jest najwyższy). Stanowi najwyższe wzniesienie województwa lubelskiego. Administracyjnie leży w powiecie tomaszowskim, gminie Lubycza Królewska, w pobliżu wsi Huta Lubycka.

Krągły Goraj, zwany oryginalnie Kruhłym Gorajem, osiąga wysokość względną ok. 45 metrów i jest widoczny z drogi w pobliżu przejścia granicznego w Hrebennem. Zbudowany jest z piasków wapnistych z cienkimi przewarstwieniami piaskowców i iłów, a całość pokryta jest kilkumetrową czapą wapieni rafowych. Na szczycie do grudnia 1970 roku stała drewniana wieża triangulacyjna, wysoka na ok. 50 metrów, z której widok sięgał nawet 15 km, jednak zły stan techniczny spowodował jej zawalenie. U podstawy stożka znajdują się dwa potężne schrony bojowe linii Mołotowa, jeden od strony północnej, drugi od zachodniej. Na stoku zachowane jest miejsce w wykopie przygotowanym pod budowę żelbetonowego schronu, gdzie oddział UPA skonstruował drewniany bunkier, obecnie zarośnięty drzewami i krzewami.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. P. Wład, M. Wiśniewski, Roztocze Wschodnie. Przewodnik nie tylko dla turystów, Mielec 2001

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]