Komputer optyczny
Komputer optyczny (lub komputer fotoniczny) – hipotetyczne urządzenie wykorzystujące fotony, zamiast prądu elektrycznego, do przeprowadzania obliczeń. Współcześnie dane przetwarza się za pomocą urządzeń elektronicznych, które zużywają energię na pokonywanie oporu elektrycznego przewodników. Do przesyłania danych w komputerze optycznym wykorzystuje się światłowody, które są o wiele efektywniejsze od przewodów elektrycznych. W sieciach komputerowych pakiety muszą być jednak rutowane do odpowiednich odbiorców, co wymaga wielokrotnego przekształcania danych na postać elektryczną i z powrotem na falę świetlną. Każda taka operacja powoduje straty energii i zmniejsza prędkość komunikacji. Wprowadzenie komputerów optycznych wyeliminowałoby te przeszkody[1].
Elementy komputera optycznego
[edytuj | edytuj kod]Podstawowym elementem współczesnych komputerów są tranzystory. Do skonstruowania optycznego komputera niezbędny jest ich optyczny odpowiednik, w którym światło będzie kontrolować optyczne własności ośrodka, działającego jak bramka logiczna. Istnieją metamateriały o nieliniowym współczynniku załamania, które mogłyby umożliwić jego zbudowanie[2].
Wytwarzanie w Polsce
[edytuj | edytuj kod]W Polsce prace nad wytwarzaniem i modelowaniem kryształów i światłowodów fotonicznych są prowadzone na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Politechnice Wrocławskiej[3], w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej[4], na Politechnice Warszawskiej[5] oraz w Zakładzie Optyki Informacyjnej Uniwersytetu Warszawskiego[6] i Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie[7].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Mind at Light Speed, David Nolte, strona 34.
- ↑ Encyclopedia of Laser Physics and Technology – nonlinear index, Kerr effect.
- ↑ http://www.wemif.pwr.wroc.pl/photonicsgroup/, [1].
- ↑ Strona główna – Instytut Fizyki Politechniki Łódzkiej – studia Łódź [online], phys.p.lodz.pl [dostęp 2017-11-24] .
- ↑ Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2006-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-19)].
- ↑ IGF Webmail: Witamy w IGF Webmail [online], zoi.fuw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-23] .
- ↑ Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych [online], www.itme.edu.pl [dostęp 2017-11-24] .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- This Laser Trick’s a Quantum Leap
- Photonics Startup Pegs Q2'06 Production Date
- Stopping light in quantum leap
- Optical Switch Variations. xchangemag.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-27)].
- High Bandwidth Optical Interconnects
- Światłowody z kryształów fotonicznych