Przejdź do zawartości

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wszystkich Świętych w Cudzynowicach
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kazimierza Mała

Adres

28-500 Kazimierza Wielka, Kazimierza Mała 44

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Kazimierza Wielka
Mapa konturowa gminy Kazimierza Wielka, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Cudzynowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Cudzynowicach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Cudzynowicach”
Położenie na mapie powiatu kazimierskiego
Mapa konturowa powiatu kazimierskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wszystkich Świętych w Cudzynowicach”
Ziemia50°15′41,2261″N 20°31′51,5521″E/50,261452 20,530987

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małejrzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany we wsi Kazimierza Mała w województwie świętokrzyskim.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Plebania

XVI-wieczny falsyfikat dokumentu fundacyjnego zawiera, oparte zapewne na przekazach ustnych, informacje o powstaniu parafii w 1063[1]. W latach 1349-1357 Kazimierza Mała była siedzibą dekanatu[2]. Pierwsza wzmianka o świątyni we wsi oraz działającej tu parafii pochodzi z 1326. Kościół był wówczas drewniany. W 1551 przejęli go kalwiniści i przekształcili w zbór, ale po kilku latach został zwrócony katolikom. W 1698 powstała nowa świątynia, a inicjatorem jej budowy był lokalny proboszcz, Jerzy Mokrowski. Trzeci kościół drewniany powstał na miejscu zniszczonego poprzedniego w latach 1839-1840. Miał on konstrukcję wieńcową[1][3].

Obecny, murowany, trójnawowy obiekt wybudowano w latach 1958-1973 (plany jego wzniesienia istniały już w okresie I wojny światowej[1]), a stary we fragmentach został przemieszczony do Topoli, gdzie erygowano nową parafię (część wyposażenia pozostała na miejscu, w tym darzony szczególnym kultem ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej). Konsekracja nastąpiła w 1982 (biskup Stanisław Szymecki). W tym samym roku doszło do konserwacji obrazów[3].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: rozsuwany ołtarz główny a około 1700 (scena Wniebowzięcia i wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z pierwszej połowy XVII wieku, obraz św. Wojciecha), ściana tęczowa z barokowym, XVII-wiecznym krucyfiksem, obraz św. Józefa z XVIII wieku, drewniana chrzcielnica-kielich oraz organy skonstruowane przez przedsiębiorstwo Rygier. Witraże i stacje Drogi Krzyżowej (freski autorstwa Stanisława i Barbary Szmuc z Krakowa) są powojenne. Na jednej ze ścian wisi tablica upamiętniająca księdza Tadeusza Jachimowskiego, ofiarę zbrodni niemieckiej[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Diecezja Kielecka, Kazimierza Mała, Wniebowzięcia NMP [online], www.diecezja.kielce.pl [dostęp 2024-10-31].
  2. Piotr Andrzej Dmochowski, Jeszcze o początkach rodu Pogobów, na marginesie dyskusji o pewnym falsyfikacie, „Rocznik Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego”, VII, 2015, s. 21.
  3. a b Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej, Historia parafii [online], Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej [dostęp 2024-10-31] (pol.).

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]