Przejdź do zawartości

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie
Zabytek: nr rej. A/1827/1684 z 12.05.1966
Kościół filialny
Ilustracja
Widok od strony wsi
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stary Jaworów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia św. Michała Archanioła w Milikowicach

Wezwanie

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Jaworzyna Śląska
Mapa konturowa gminy Jaworzyna Śląska, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie”
Ziemia50°53′25,1070″N 16°25′44,0191″E/50,890307 16,428894

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowierzymskokatolicki kościół filialny zlokalizowany w Starym Jaworowie w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. Należy do parafii św. Michała Archanioła w Milikowicach[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o kościele we wsi pochodzi z 1376[2]. Obiekt zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Reprezentował wówczas styl gotycki. W XVIII wieku (w latach 1706-1708[3]) został przebudowany w stylu barokowym. Był konsekrowany w 1726[2]. W końcu XIX wieku został regotyzowany. Był remontowany w latach 1969 oraz 1972[4].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Jednonawowy kościół posiada od wschodu prostokątne prezbiterium. Wieża wzniesiona jest na planie kwadratu od strony zachodniej. Nawa kryta jest stropem z podciągiem i fasetami. Prezbiterium nakrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe. Od północy do prezbiterium przylega dwukondygnacyjna dobudówka z lożą kolatorską, która ma sklepienie kolebkowo-krzyżowe z lunetami[4][5].

Dachy dwuspadowe są pokryte dachówką. Wieża jest oszkarpowana w narożnikach i kryta dachem namiotowym. Od południa do nawy przylega kruchta. Prowadzi doń ostrołukowy, sfazowany portal[4].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Wyposażenie reprezentuje styl neogotycki. W kościele są regotyzowane otwory okienne (ostrołukowe) oraz ostry łuk tęczowy[4]. We wnętrzu zachowały się dwa nagrobki z XVII wieku[3], piaskowcowa chrzcielnica ze sceną chrztu Jezusa w Jordanie, rzeźby św. Anny i św. Joachima oraz witraż maryjny[2].

Otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Kościół otacza dawny cmentarz (zamknięty), na którym zachowało się kilka starych nagrobków. Otoczony jest zachowanym tylko od południa i południowego wschodu kamiennym murem. Od północy teren cmentarny był powiększany i otoczony murem z cegły[4]. Przy murze stoją dwa krzyże pokutne z XIV-XVI wieku.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Parafia św. Michała Archanioła Milikowice - Msze św. - Kościół [online], parafia.com.pl [dostęp 2021-06-04].
  2. a b c informacja na tablicy in situ
  3. a b Stary Jaworów - Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (XIV w.). Atrakcje turystyczne Starego Jaworowa. Ciekawe miejsca Starego Jaworowa [online], polskaniezwykla.pl [dostęp 2021-06-04].
  4. a b c d e Krzysztof Czartoryski, OT NID we Wrocławiu, Kościół fil. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP [online], 2015.
  5. Instytut Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie. Przekrój [online] [dostęp 2021-06-04].