Przejdź do zawartości

Kościół św. Marka w Żywcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Marka w Żywcu
Zabytek: nr rej.
- A-604/90 z 07.06.1990[1] (woj. bielskie)
- A/884/2021 z 06.10.2021 (woj. śląskie)[2]
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żywiec

Adres

ul. Sienkiewicza 76

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Wezwanie

św. Marka

Położenie na mapie Żywca
Mapa konturowa Żywca, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marka w Żywcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marka w Żywcu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marka w Żywcu”
Położenie na mapie powiatu żywieckiego
Mapa konturowa powiatu żywieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marka w Żywcu”
Ziemia49°41′46,43″N 19°12′09,78″E/49,696231 19,202717

Kościół Św. Marka – kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Żywcu, w dzielnicy Śródmieście, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny[3][4]. W kościele odbywają się również nabożeństwa greckokatolickie, prowadzone przez parafię św. Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej[5].

Świątynia położona jest przy ul. Sienkiewicza, za dawnym Szpitalem Powiatowym. Pierwszy, drewniany budynek kościoła, powstał w tym miejscu w 1591 jako wotum w celu przebłagania o zakończenie zarazy, która nawiedziła miasto[3].

Murowany kościół został wybudowany w 1885. Na jego wieży znajduje się wczesnobarokowa, drewniana płaskorzeźba przedstawiająca św. Marka. Płaskorzeźba pomalowana jest farbami olejnymi[3].

Do dawnego wyposażenia kościoła należały klasycystyczne, drewniane świeczniki, przekazane do Muzeum Miejskiego w Żywcu, a także gotycki tryptyk z lat 1445–1450, którego dwa zachowane skrzydła z wizerunkami czterech siedzących biskupów oraz Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Boleściwego zostały oddane Muzeum Narodowemu w Krakowie[3].

Od 3 grudnia 2023 w kościele św. Marka prowadzone są nabożeństwa w obrządku bizantyjsko-ukraińskim dla miejscowej społeczności greckokatolickiej, organizowane przez parafię św. Cyryla i Metodego w Bielsku-Białej[5].

Cmentarz

[edytuj | edytuj kod]

Przy kościele położony jest zabytkowy cmentarz, który został zamknięty na początku XX w., na mocy przepisów sanitarnych władz austriackich głoszących, że cmentarze powstawać powinny poza zwartą zabudową, w oddaleniu od miasta[3].

Na cmentarzu, w pobliżu neogotyckiej kaplicy grobowej stoi kamienna rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem. Według napisu na nasadniku została ona ufundowana w 1797 przez Łukasza i Kunegundę z nowotarskich Tyczów. Postać św. Józefa umieszczona jest na wysokim czworościennym postumencie z cokołem i gzymsem[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]