Przejdź do zawartości

Klasztor karmelitanek bosych w Hafnarfjörður

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klasztor karmelitanek bosych w Hafnarfjörður
Karmel pw. Niepokalanej Pani Jasnogórskiej i św. Józefa
Państwo

 Islandia

Miejscowość

Hafnarfjörður

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

dom zakonny

Właściciel

karmelitanki bose

Prowincja

warszawska

Przełożona

M. Agnieszka od Bogurodzicy

Klauzura

tak

Liczba zakonników (2022)

13

Data budowy

1939

Data zamknięcia

1983

Data reaktywacji

1984

Położenie na mapie Islandii
Mapa konturowa Islandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Klasztor karmelitanek bosych w Hafnarfjörður”
Ziemia64°03′44″N 21°57′03″W/64,062222 -21,950833
Strona internetowa

Klasztor karmelitanek bosych w Hafnarfjörður – dom i wspólnota zakonu karmelitanek bosych znajdujące się w Hafnarfjörður na Islandii. Wspólnotę tworzą mniszki pochodzące z Polski. Posiada wezwanie Niepokalanej Pani Jasnogórskiej i św. Józefa.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół katolicki na Islandii stanowi mniejszościową grupę religijną obejmującą głównie obcokrajowców. Pierwsze katolickie klasztoru zbudowano na wyspie już w XII wieku. Po przejęciu przez mieszkańców wyznania protestanckiego katolickie życie monastyczne zanikło. W XIX wieku na Islandii stopniowo odradza się katolicyzm. W 1939 roku przybywają pierwsze mniszki z zakonu karmelitanek bosych z Holandii. Pomimo trudnych warunków i przeciwności związanych także z wybuchem II wojny światowej udaje się siostrom wybudować w Hafnarfjörður skromny drewniany klasztor. Katolickie zakonnice, choć traktowane przez rodzimych mieszkańców jako obce, szybko zyskują szacunek i uznanie. Po zakończeniu wojny przybywają z Holandii kolejne siostry zakonne. Sytuacja zmienia się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Kościół katolicki w krajach zachodniej Europy przeżywa kryzys, również w zakresie życia zakonnego. Brak nowych kandydatek, a także surowe warunki życia negatywnie wpływające na zdrowie doprowadza w 1983 roku do podjęcia decyzji o opuszczeniu islandzkiego klasztoru przez starsze wiekiem karmelitanki.

Rok później na Islandię docierają karmelitanki bose z klasztoru w Elblągu i zamieszkują na nowo w klasztorze w Hafnarfjörður. Pomimo braku rodzimych powołań wspólnota rozwija się szybko. Z Polski przybywają kolejne siostry. Dzięki temu dochodzi do fundacji nowych klasztorów karmelitańskich w Norwegii i Niemczech. Obecnie polskie siostry tworzą jedyną katolicką wspólnotę zakonną klauzurową na Islandii[1].

Działalność

[edytuj | edytuj kod]

Misją i charyzmatem karmelitanek bosych jest modlitwa i przebywanie w samotności z Jezusem. Siostry żyją we wspólnocie objęte klauzurą papieską. Pełnią posługę duchową dla wszystkich poszukujących wsparcia, zarówno spośród katolików, jak i protestantów[2]. Stanowią również ważny ośrodek polonijny na wyspie. Ponadto prowadzą sklep z dewocjonaliami i pamiątkami, a także wydają płyty z muzyką religijną[3].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Klasztor pw. Niepokalanej Pani Jasnogórskiej i św. Józefa [online], KarmeliciBosi.pl [dostęp 2023-05-01] (pol.).
  2. Islandia. Modlitwa w kraju gejzerów i wulkanów [online], Misyjne.pl [dostęp 2023-05-01] (pol.).
  3. Klasztor Polskich Mniszek Karmelitanek Bosych na Islandii [online], www.karmel.is [dostęp 2023-05-01].