Przejdź do zawartości

Jajonasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jajonasz
Ilustracja
Imię i nazwisko

Rafał Łukaszczyk

Pseudonim

Jajonasz, Lukatricks, Jajo

Data i miejsce urodzenia

7 sierpnia 1976
Katowice

Instrumenty

sampler, syntezator, instrumenty klawiszowe, automat perkusyjny

Gatunki

hip-hop, freestyle rap, alternatywny hip-hop, reggae, hardcore psychorap

Zawód

raper, producent muzyczny, tekściarz, przedsiębiorca

Aktywność

1992–2013

Wydawnictwo

Gopside tctx., Gigant Records, Mystic Production

Powiązania

Abradab, Gutek, Magik, HST, Gano

Zespoły
Kaliber 44
Mikroforte CeKa
Czarne Złoto
Centrala Katowice
HaiHaieR
Mustafarai
Gopside

Jajonasz, właśc. Rafał Łukaszczyk (ur. 7 sierpnia 1976[1]) – polski raper, autor tekstów, producent, freestyle’owiec i przedsiębiorca. Współzałożyciel zespołu Kaliber 44 działający również w licznych, krótkotrwałych projektach muzycznych. Jeden z pierwszych w Polsce wykonawców freestyle’ów. Właściciel wytwórni muzycznej Gopside tctx. Redaktor radia Planeta FM. Działał również pod pseudonimem producenckim Lukatricks[a][2].

Współpracował z takimi wykonawcami, jak Łona, Chada, Paktofonika, Pih, Bas Tajpan, Abradab, HST, Gano, Wzgórze Ya-Pa 3, Smarki Smark, O$ka, DJ 600V, IGS, Tede, WSZ & CNE, Toony, DJ Feel-X, Warszafski Deszcz, Eldo, Pęku, O.S.T.R., Wojtas, Moral, Gutek, czy Fokus.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Łukaszczyk zafascynował się nieznanym szerzej w Polsce hip-hopem w latach dziewięćdziesiątych wraz ze swoim szkolnym przyjacielem Piotrem Łuszczem. Z czasem okazało się, że chodzący do tej samej klasy Marcin Marten podziela ich zainteresowania, tak więc zakolegowali się z nim oraz postanowili założyć amatorski zespół, w którym mogliby spróbować swoich sił jako raperzy[3]. Tak narodził się zespół Young Rappers, który prędko zaczął ewoluować w stronę bardziej profesjonalnego podejścia do muzyki[4]. Marten zainteresował wspólnym graniem swojego starszego brata, Michała. Dołączył on do formacji, która począwszy od 1992 roku zmieniała nazwy na takie, jak Trójkąt Prawdy, V3, czy Ułamek Tarcia, zaczęli też nagrywać pierwsze dema[3]. Raperzy przyjęli pseudonimy i tak też Łukaszczyk stał się „Jajonaszem”, Marcin Marten „Abradabem”, Michał Marten „Joką”, a Łuszcz „Magikiem”. Przez skład przewinął się również Rafał „Gano” Wywioł, który w 1993 roku zaproponował dla zespołu nazwę Kaliber 44[5].

Pierwsze nagrania demo zapewniły młodym raperom sporą rozpoznawalność w rodzącym się środowisku hip-hopowym, czego ukoronowaniem było zaproszenie Kalibra 44 do wykonania wspólnego koncertu u boku Liroya, pierwszego powszechnie znanego polskiego rapera[6]. Ostatecznie, nagrania trafiły do Sławomira Pietrzaka, właściciela wytwórni S.P. Records. Zdecydował się on wydać płytę zespołu. W okresie tym Jajonasz ograniczył swój wkład w działalność grupy, koncentrując się na występach freestyle’owych. Doprowadziło to do jego stopniowego odchodzenia z Kalibra, chociaż na debiutanckim albumie Księga Tajemnicza. Prolog udzielał się jeszcze jako producent i raper, a nawet pojawił się na zdjęciu zdobiącym tył okładki[3].

Nowym projektem Jajonasza miała być formacja Mikroforte CeKa założona z raperami posługującymi się pseudonimami „Łodzianin” i „Skuter”. Rozpadła się ona jednak po nagraniu zaledwie kilku utworów. Podobny los spotkał jego kolejne próby stworzenia zespołu: Czarne Złoto (z Joką i HST) oraz HaiHaieR (z Damianem „Basem Tajpanem” Kręgą i Ganem). Z drugim triem zarejestrował tylko utwór „Nie jestem kurwa biznesmenem”, który trafił na album producencki DJ-a 600V Szejsetkilovolt i stał się jego osobistym największym przebojem[2][7]. Był również jednym z członków supergrupy Centrala Katowice (w składzie Jajonasz, Magik, pozostali członkowie Mikroforte CeKa, szerzej nieznani „Mały” i „Kubek” oraz członkowie Głębi Głów: Gano, „DJ Siser”, Krzysztof „KRI” Grzybek), lecz i ona rozpadła się po nagraniu utworu „Reprezentowice”[8].

Dłużej udało się funkcjonować istniejącemu w latach 2002–2004 zespołowi Mustafarai grającemu fuzję hip-hopu i reggae. Tworzyli go, oprócz Jajonasza, Bas Tajpan i Piotr „Gutek” Gutkowski. Udało im się wydać nakładem Gigant Records minialbum Mamto w 2002 roku i rozpoczęli nawet pracę nad pełną płytą, lecz również i ten projekt został ostatecznie zarzucony[9][2].

W 2009 roku Jajonasz przybrał pseudonim producencki Lukatricks pod którym zdecydował się reaktywować Czarne Złoto jako swój projekt solowy. 12 czerwca 2010 roku ukazała się płyta Czarne złoto. Nagrania zostały wydane przez Gopside tctx., jego własne wydawnictwo. Na krążku wystąpili czołowi przedstawiciele polskiej sceny hip-hopowej oraz jego dawni współpracownicy: Joka, HST, Abradab, Gutek, Gano, Bas Tajpan, IGS, a także Pih, Fokus, O.S.T.R., Smarki Smark, Tede, Moral, czy Eldo[10]. Album dotarł do 25. miejsca listy OLiS[11].

Większość utworów Jajonasza stanowiły freestyle, dlatego poza występami gościnnymi zachowało się wyjątkowo niewiele jego nagrań[2].

Łukaszczyk prowadził audycję Raplaneta w radiu Planeta FM w której prezentował muzykę hip-hopową[12].

Działalność Jajonasza po 2013 roku stała się okazjonalna. W 2016 roku wystąpił na festiwalu Śląski Rap Festival 2016 zorganizowanym celem uczczenia dwudziestolecia śląskiej sceny hip-hopowej[13]. W roku 2021 wyprodukował utwór „Dzień świra” wykonywany przez Łonę, Żyta Tostera i Przyła[14]. Dwa lata później został wybrany przez Radzimira „JIMKA” Dębskiego do udziału w drugiej części projektu koncertowego Historia hip-hopu[15].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
 Zobacz więcej w artykule Mustafarai, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Rok Album Pozycja na liście
POL
2010 Czarne złoto
  • Data: 12 czerwca 2010[16]
  • Wydawca: Gopside tctx./Mystic Production
25[11]
Inne
Rok Album Uwagi Źródło
1996 Księga Tajemnicza. PrologKaliber 44 produkcja utworów „Nasze mózgi wypełnione są Marią”, „Do boju zakon Marii” i „Bierz mój miecz i masz” oraz rap w utworze „Psychodela” [17][18]
1997 CentrumWzgórze Ya-Pa 3 rap w utworze „Język polski” [19]
1999 KompilacjaO$ka rap w utworze „Czasy” [20]
2000 Precedens – Wzgórze Ya-Pa 3 produkcja oraz rap w utworze „Ręce opadają” [21][22]
EkspedycjeIGS rap w utworach „Corrado” i „Jak tu jest” [23]
KinematografiaPaktofonika produkcja utworu „Ja to ja [24]
2001 Nowe wyzwaniePęku produkcja utworu „Nie ma przerwy...” [25]
2002 Boisz się alarmów... (Peiha solo album cz. I)Pih produkcja utworu „Hajlajf” [26]
Masy ludu. Na językachHST produkcja utworów „Intro”, „Na językach”, „Kilka minut z nią”, „Miasto patrzy”, „Falstart”, „Memento mori”, „Proste”, „Masy ludu”, „Skit w kit”, „Alkoholizm”, „Mam ten zły dzień”, „Pierońsko kurwica”, „Na majku 2”, „Będzie nas więcej” i „Słyszysz hast? (Jajonasz Remix)” [27]
2003 3h hajs, hajs, hajsTede produkcja utworu „360 Obrót” [28]
O nas dla wasChada i Pih produkcja utworu „Rodzisz się i umierasz sam” [29]
2004 Czerwony albumAbradab produkcja utworów „Tu mam swój skład (Baku Baku)” i „Chobcy” [30]
Krew, pot i łzy – PIH produkcja utworów „S.O.S. (Serce Okaż Suce)”, „Potrzebny jest na to czas” i „Pocałunek śmierci” [31]
2005 Moja graWojtas produkcja utworu „Kielce nocą” [32]
Jeszcze razWSZ & CNE rap w utworze „Dobry rap” [33]
Emisja spalin – Abradab produkcja utworów „Nieśmiertelność (Muzyka daje)”, „Hasło”, „Kumam” i „Kiedy zaczynasz” [34]
2007 Wyjść na prostą – Styl V.I.P. rap w utworze „Mój Śląsk” [35]
2008 Stona siedzi na ulicy mixtape – LWWL produkcja utworu „Szajba ma luz” [36]
2011 Przeminęło z dymem – Moral/Gano rap w utworze „Te rzeczy się dzieją” [37]
PrewersjeFokus produkcja utworów „Lament”, „Cytryny”, „V.I.P.” i „Definicja” [38]

Teledyski

[edytuj | edytuj kod]
Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2010 „Talar” (gościnnie: HST, Bas Tajpan, Moral/Gano) Przedmarańcza Czarne złoto [39]
„Trzeba wziąć” (gościnnie: Fokus, HST, Joka) / „Podaruj mi trochę słońca” (gościnnie: Fokus, Gano, HST) [40]
„Mówią o mnie w mieście” (gościnnie: Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) Toczy Videos [41]

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]
Rok Tytuł Uwagi
2009 Paktofonika. Hip-Hopowa podróż do przeszłości reportaż, scenariusz i reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski[b]
2012 Drogi film dokumentalny, reżyseria: Małgorzata Ruszkiewicz[42][43]
  1. Wraz z rozpoczęciem pracy na albumem Czarne złoto Łukaszczyk zastosował rozdzielenie swoich pseudonimów. Jako Lukatricks podpisywał swoje działania producenckie (chociaż nie wszystkie), natomiast nigdy nie przestał używać Jajonasza. Co więcej, sygnowana szyldem Lukatricksa płyta solowa również określona była we wkładce jako dzieło Jajonasza, ponadto utwory, w których Łukaszczyk rapował były wyszczególnione jako z udziałem Jajonasza.
  2. Produkcja na rzecz TVP Kultura. Współtwórcy: Paweł Matula: montaż, Paweł Majak: zdjęcia, Jacek Gołąb: dźwięk, Piotr Gburek: światło, Łukasz Borzęcki: producent.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lukatricks [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-09] (pol.).
  2. a b c d Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 254. ISBN 83-89738-75-9.
  3. a b c Tomasz Kleyff: Abradab / K44 I RAP KONTENER odcinek#6. youtube.com. [dostęp 2023-05-23]. (pol.).
  4. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 354. ISBN 978-83-7982-041-2.
  5. Archiwalne nagranie programu Rap Kanciapa z udziałem Kalibra 44 z 2004 roku. youtube.com. [dostęp 2023-06-16]. (pol.).
  6. Marcin Zasada: Liroy: Kaliber 44? Był magiczny. Usłyszałem i zwariowałem. Ślązacy od początku kumali hip-hop. slazag.pl. [dostęp 2023-06-09]. (pol.).
  7. HaiHaieR [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05] (pol.).
  8. Centrala Katowice. discogs.com. [dostęp 2023-06-09]. (pol.).
  9. Gutek (wywiad). hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-29)]. (pol.).
  10. Lukatricks – Czarne Złoto. discogs.com. [dostęp 2012-04-19]. (ang.).
  11. a b OLiS – sprzedaż w okresie 21.06.2010 – 27.06.2010 [online], olis.onyx.pl [dostęp 2012-04-19] (pol.).
  12. Narzucić swoje gusta. muzyka.interia.pl. [dostęp 2023-09-04]. (pol.).
  13. Śląski Rap Festival 2016 za nami. mckkatowice.pl. [dostęp 2023-09-04]. (pol.).
  14. Łona rapuje na podkładzie wyprodukowanym przez Jajonasza. dustyroom.pl. [dostęp 2023-09-04]. (pol.).
  15. Jimek i jego goście piszą kolejny rozdział „Historii polskiego Hip-Hopu”. Drugiego aktu posłuchamy na Stadionie Śląskim. eska.pl. [dostęp 2023-09-04]. (pol.).
  16. Lukatricks – „Czarne złoto” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  17. Kaliber 44 – „Księga Tajemnicza. Prolog” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  18. Kaliber 44 – „Księga Tajemnicza. Prolog” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  19. Wzgórze Ya-Pa 3 – „Centrum” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  20. O$ka – „Kompilacja” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  21. WYP3 – „Precedens” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  22. Wzgórze Ya-Pa 3 – „Precedens” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  23. IGS – „Ekspedycje” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  24. Paktofonika – „Kinematografia” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (pol.).
  25. Pęku – „Nowe wyzwanie” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  26. PIH – „Boisz się alarmów...” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  27. HST – „Masy ludu. Na językach” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-30] (ang.).
  28. Tede – „Trzyha hajs, hajs, hajs” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-30] (ang.).
  29. Chada i Pih – „O nas dla was” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  30. Abradab – „Czerwony album” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  31. PIH – „Krew, pot i łzy” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  32. Wojtas – „Moja gra” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  33. WSZ & CNE – „Jeszcze raz” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  34. Abradab – „Emisja spalin” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-30] (ang.).
  35. Styl V.I.P. – „Wyjść na prostą” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-15] (pol.).
  36. LWWL – „Stona siedzi na ulicy mixtape” [online], discogs.com [dostęp 2012-04-19] (ang.).
  37. Moral/Gano – „Przeminęło z dymem” [online], hiphopedia.info [dostęp 2012-04-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-16] (pol.).
  38. Fokus – „Prewersje” (2011) [online], hhbd.pl [dostęp 2012-04-30] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-15] (pol.).
  39. Lukatricks / Czarne złoto feat. HST, Moral, Gano, Bastajpan – „Talar” [online], youtube.com [dostęp 2014-12-12] (pol.).
  40. Lukatricks prezentuje Czarne złoto – „Trzeba wziąć” / „Podaruj mi trochę słońca” [online], youtube.com [dostęp 2014-12-17] (pol.).
  41. Czarne Złoto – „Mówią o mnie w mieście” (feat. Tede, Gano, Fokus, Abradab, Gutek) [online], youtube.com [dostęp 2014-12-12] (pol.).
  42. Drogi (2012) [online], filmweb.pl [dostęp 2012-07-04] (pol.).
  43. „Drogi” Indios Bravos – zobacz film [online], rmfon.pl [dostęp 2012-07-04] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-22] (pol.).