Przejdź do zawartości

Józef Straszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Straszewicz
Data i miejsce urodzenia

1801
Rogów, gubernia kowieńska, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

5 marca 1838
Paryż

Zawód, zajęcie

pisarz, ziemianin

Narodowość

litwin

Alma Mater

Uniwersytet Wileński

Krewni i powinowaci

Michał Straszewicz (ojciec)

Józef Straszewicz herbu Odrowąż (ur. 1801, zm. 1838 w Paryżu[1]); ziemianin, członek Rządu Centralnego Polskiego dla Litwy i Żmudzi w r. 1831, historyk powstania listopadowego, wydawca.

Po Powstaniu Listopadowym jego dobra: Pomusze(inne języki) i Pukniany(inne języki) w powiecie upickim oraz Rogów w powiecie wiłkomirskim zostały skonfiskowane[2] a on sam emigrował.

Był członkiem Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich w Paryżu w 1832 roku[3].

W przedmowie do jednej z trzech ze swoich prac Joachima Lelewela wydanych przez Straszewicza, opisując kłopoty z wydawaniem swoich dzieł, autor pisze:

(…) Pośród wszystkich tych trosk, mój rodak, pan Straszewicz przybył na ratunek mojej sprawy, zajmując się tym przedsięwzięciem. Na miejscu w kwietniu 1834 opublikował zapowiedź ukazania się dzieła i natychmiast zarządził prace drukarskie. Pan Straszewicz odłożył inne, wspaniałe plany; nie szczędził środków dla przyśpieszenia druku moich prac. Zużył do tego wiele zasobów, które mógł spożytkować z większym zyskiem. Zaciągnąłem wobec niego nieskończony dług wdzięczności, za to, że uratował moją pracę aby nie sczezła w zapomnieniu.

[4]

Najważniejsze książki:

  • «Les Polonais et les Polonaises ou 100 portraits et biographies des personnes, qui ont figuré dans la dernière guerre» (Paryż, 1832–1837)
  • «Emilie Plater» (tamże, 1835);
  • «Armée polonaise, costumes militaires» (1835);
  • «Les femmes célèbres de tous les pays, leurs vies et leur portraits» (3 wyd., 1825)[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Joseph Marie Quérard, „La France littéraire”, ou Dictionnaire bibliographique des savants.
  2. podane na stronie internetowej Stankiewiczów, na podstawie książki Zbigniewa Kowalewicza, „Wykaz dóbr ziemskich skonfiskowanych przez rządy zaborcze w latach 1773–1867”.
  3. Druk ulotny, odezwa Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich, Paryż 23 sierpnia 1832, niepaginowana.
  4. Joachim Lelewel, Numismatique du moyen-âge: considérée sous le rapport du type, Bruxelles, 1835, ouvrage publié par Joseph Straszéwicz.
  5. Брокгауз и Ефрон. Энциклопедия Брокгауза и Ефрона. 2012.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]