Przejdź do zawartości

Józef Daszuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Edward Daszuta
Ilustracja
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

18 marca 1902
Sokółka

Data śmierci

?

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie

Jednostki

79 pułk piechoty

Główne wojny i bitwy

wojna polsko-bolszewicka

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari

Józef Edward Daszuta (ur. 18 marca 1902 w Sokółce, zm. ?) – kapral Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Sylwestra i Cecylii z Karpowiczów. W młodości pracował w gospodarstwie rolnym rodziców[1].

W 1918 wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego i otrzymał przydział do 2 kompanii karabinów maszynowych Białostockiego pułku strzelców[1] i w jego składzie wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Walczył pod Baranowiczami, Mińskiem i nad Berezyną. W walce o przyczółek mostowy na Uszy, objął po śmierci plut. Juszkiewicza, d-two plutonu karabinów maszynowych i pod silnym ogniem artylerii trwał na stanowisku, odpierając ataki wroga[2]. Za bohaterstwo w walce odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[3].

Po zakończeniu wojny pozostał w zawodowej służbie wojskowej. W 1923 przeniesiony do rezerwy. W 1924 powrócił do wojska i ukończył szkołę podoficerską. W 1926 ponownie zwolniony, pracował we własnym gospodarstwie rolnym[2]. Był członkiem Rady Miejskiej w Sokółce i działaczem „Strzelca”[2]. W październiku 1939 w Sokółce został aresztowany przez NKWD[4]. Więziony w Sokółce, a następnie w Grodnie[4]. 5 maja 1940 został wywieziony Grodna[4]. Trzy dni później przybył do więzienia w Mińsku[4]. Data śmierci i miejsce pochówku nie są znane[2].

Był żonaty z Marią z Rysiejków, dzieci: Regina, Jan i Stanisław[2]. W kwietniu 1940 rodzina została deportowana do Kazachstanu[4].

Ordery i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]