Incr Tcl
Logo języka | |
Aktualna wersja stabilna |
Itcl4.1.1 |
---|---|
Strona internetowa |
Incr Tcl (lub skrótowo Itcl) – rozszerzenie języka TCL o obiektowość. Prefiks Incr jest analogią do zastosowanego wobec języka C sufiksu ++ (w języku C operator ++ oznacza inkrementację wartości zmiennej o 1, w TCLu natomiast robi się to za pomocą komendy incr).
Komendy
[edytuj | edytuj kod]Pakiet Itcl dostarcza wielu nowych komend zawartych w jednej przestrzeni nazw – itcl. W wersji 3.2 są to:
itcl::body
itcl::class
itcl::code
itcl::configbody
itcl::delete
itcl::ensemble
itcl::find
itcl::local
itcl::scope
Struktura klas i obiektów
[edytuj | edytuj kod]Wiele elementów zaczerpnięto z C++. Tak jak i w tam, tak tutaj klasa składa się z konstruktora, destruktora, metod, oraz zmiennych. Ponadto klasa może określać poziom dostępu do poszczególnych składowych klasy (metod lub zmiennych) za pomocą słów kluczowych public, protected, oraz private. W klasach można deklarować (lub od razu definiować) stałe procedury, które mogą być wywoływane z klasy – nie wymagają one tworzenia obiektu tej klasy (można porównać je do funkcji statycznych w klasach C++). Kolejną nietypową składową są zmienne wspólne, deklarowane (lub od razu inicjowane) słowem kluczowym common (te zaś można porównać do zmiennych statycznych w klasach C++) – do nich mają dostęp zarówno zwykłe metody klasy, jak i jej procedury. Nie zabrakło też tak istotnej własności języków zorientowanych obiektowo, jak polimorfizm. Każda klasa może dziedziczyć z innych klas (jednej, lub kilku). W Itcl praktycznie każda metoda klasy jest wirtualna.
Przykładowa klasa Itcl
[edytuj | edytuj kod]Oto przykład klasy implementującej stos:
itcl::class Stack { private { variable stack "" } public { # Dodaje element 'arg' na stos method push {arg} # Zdejmuje ostatni element ze stosu i zwraca go method pop {} # Czysci stos method clear {} # Zwraca liczbe elementow na stosie method count {} } } itcl::body Stack::push {arg} { lappend stack $arg } itcl::body Stack::pop {} { if {[count] == 0} {return} set last [lindex $stack end] set stack [lrange $stack 0 end-1] return $last } itcl::body Stack::clear {} { set stack "" } itcl::body Stack::count {} { return [llength $stack] }
Można teraz tej klasy używać w następujący sposób:
Stack st st push "word 1" st push "word 2" st push "word 3" puts [st pop] puts [st pop] puts [st pop]
Spowoduje to wyświetlenie kolejno:
word 3 word 2 word 1
Itcl i C
[edytuj | edytuj kod]W ITCL wprowadzono nowatorskie rozwiązanie. Pisząc rozszerzenie do TCL w oparciu o ITCL możemy użyć funkcji Itcl_RegisterC(), aby „zarejestrować” funkcję C w rejestrze Itcl. Pozwala to na używanie takiej funkcji bezpośrednio w definicji metod klasy, przez poprzedzenie zarejestrowanej nazwy znakiem „@”. W ten sposób można napisać implementację rozszerzenia w oparciu jedynie o klasy Itcl.
Inne rozszerzenia oparte na Itcl
[edytuj | edytuj kod]Należą do nich ITk (niejako połączenie Tk i Itcl), oraz IWidgets (zestaw dodatkowych elementów GUI opartych na ITk).
Przyszłość Itcl
[edytuj | edytuj kod]Trwają dyskusje o dołączeniu Itcl do standardowego pakietu TCL, aby dać programistom możliwość swobodnego używania orientacji obiektowej w TCLu. W samym rdzeniu Itcl dodana ma zostać możliwość sprawdzania typów, dostępu do zmiennych na zasadzie składni obiekt.zmienna, oraz wiele innych.