I Kongres Polaków w Niemczech
I Kongres Polaków w Niemczech rozpoczął się 6 marca 1938 w Theater des Volkes w Berlinie. Uchwalono na nim Pięć prawd Polaka, które stanowiły ideową podstawę działalności Związku.
- Jesteśmy Polakami
- Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
- Polak Polakowi Bratem!
- Co dzień Polak Narodowi służy
- Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!
Organizatorem spotkania był Związek Polaków w Niemczech. Przybyli Polacy mieszkający na Śląsku Opolskim, z Babimojskiego, Kaszub, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazur, Ziem Połabskich, Westfalii i Nadrenii. Spotkanie stało się manifestacją narodową Polaków w hitlerowskich Niemczech. Mimo utrudnień – odwołano kilka pociągów – stawiło się około 5 tysięcy delegatów. Koszty podróży nie były zwracane. Celem kongresu było zwrócenie uwagi świata na półtoramilionową społeczność polską w Niemczech.
Przebieg kongresu
[edytuj | edytuj kod]6 marca 1938 w kilku berlińskich kościołach odprawiono msze św. w intencji Polactwa w Niemczech. O godzinie 12 nastąpiło otwarcie kongresu przez prezesa ZPwN ks. dr. Bolesława Domańskiego w Theater des Volkes. Na scenie odsłonięto Kaplicę Matki Boskiej Radosnej, znak Rodła i znak młodzieży polskiej w Niemczech: jasnozielony liść lipowy.
- Polskie Radio zawarło umowę z berlińską rozgłośnią Deutschlandsender na nagranie kongresu jednak kierownictwo związku wyraziło opinię, że takie nagranie prędzej powędruje do berlińskiego Gestapo niż dostanie się w ręce polskie.
- Wystąpienia kongresowe potajemnie nagrano na taśmie magnetofonowej, z której dwaj pracownicy ZPwN: technik Antoni Brzozowski i redaktor Edmund Osmańczyk zmontowali w berlińskim studiu szwedzkiej firmy Mix & Genest półgodzinną audycję dla radia i 60-minutowy zapis na album płytowy. Później wydano 5-płytowy album oraz opracowano 30-minutowy reportaż wyemitowany w polskim radiu 12 marca 1938.
Pracownicy Deutschlandsender przybyli dopiero w połowie kongresu, ale i tak następnego dnia Polskie Radio zostało powiadomione, że na skutek technicznych usterek aparatury nagranie nie powiodło się.
Tydzień później ZPwN rozprowadził w Niemczech, a także za granicą 500 albumów z kongresowym nagraniem. Po rozpoczęciu działań wojennych publikacje te były poszukiwane przez Gestapo. Przetrwały jedynie dwa komplety[1].
Miejsca upamiętnienia
[edytuj | edytuj kod]W Opolu u zbiegu ulic Książąt Opolskich i Sądowej znajduje się obelisk oraz w Stargardzie na Rynku Staromiejskim[2] znajduje się tablica pamiątkowa poświęcone ZPwN z wyrytymi Pięcioma Prawdami Polaka. Podobna płyta znajduje się we Wrocławiu na kościele św. Marcina, w miejscu gdzie spotykała się przed wojną Polonia wrocławska. 10 listopada 2018 r. w Zakrzewie otwarto Szlak Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła składający się z sześciu głazów z wykutymi na nich prawdami umiejscowionymi wzdłuż promenady nad jeziorem Proboszczowskim.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Ambasada Polski w Berlinie.
- ↑ E. Olszewski, Stargardzkie abc, Stargard 2001, s. 120-122.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Bogusław Czajkowski, Rodło, KAW, Warszawa 1975