Przejdź do zawartości

Herb Nysy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Nysy
ilustracja
Typ herbu

miejski

Wprowadzony

1260

Ostatnie zmiany

1990

Herb Nysy na fontannie Trytona w Nysie
Herb Nysy w herbiarzu Johanna Siebmachera (pierwszy z lewej w czwartym rzędzie)

Herb Nysy – jeden z symboli miejskich Nysy oraz gminy Nysa[1]. Herb Nysy znajdował się też jako jeden z elementów w herbie księstwa nyskiego.

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Herb Nysy przedstawia w czerwonym polu tarczy sześć białych (srebrnych) kwiatów lilii, górny rząd o trzech, środkowy o dwóch kwiatach, pod nimi kwiat pojedynczy.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny herb pojawił się na pieczęci z 1260 i przedstawiał wieżę z bramą, w środku której znajduje się pastorał – symbol władzy biskupów wrocławskich; symbolu tego nie ma na pieczęci z 1290. W 1306 na pieczęci pojawił się Jan Chrzciciel, patron wrocławskiego kościoła katedralnego i całego biskupstwa wrocławskiego. Święty, trzymający w lewej ręce Baranka Bożego, stoi przed strzelistym, gotyckim budynkiem (być może jest to nyska bazylika); u jego nóg klęczy postać biskupa w mitrze i z pastorałem.

Na pieczęci z 1397 u stóp Jana Chrzciciela pojawiły się dwie lilie (w heraldyce symbol niewinności), na razie jako dodatek. Z początkiem XV wieku lilie umieszczono, początkowo, na jednej tarczy, a potem na dwóch, zgrupowane po trzy (były one wyrazem świeckiej władzy biskupów w księstwie nyskim).

Nie wiadomo kiedy i na jak długo tarcza z liliami stała się samodzielnym herbem miasta, ale występuje ona w herbarzu Johanna Siebmachera z 1605. Nie wiadomo też, kiedy liczba lilii wzrosła do sześciu – herb w takiej formie znajduje się m.in. na Moście Karola w Pradze oraz w nyskiej katedrze (nie jest jednak pewne czy to wyobrażenie pochodzi z XVI wieku czy z okresu regotyzacji kościoła pod koniec XIX wieku). Herb z sześcioma liliami jest też na nyskiej Fontannie Trytona z 1701.

W II połowie XIX wieku w okresie przynależności do państwa pruskiego pojawiały się oba historyczne herby – sama tarcza herbowa z liliami (np. na pocztówce z 1898) oraz wizerunek św. Jana z dwiema tarczami herbowymi. Ten drugi herb pojawił się na rysunku Otto Huppa z 1898 – w tarczach znajdują się po trzy lilie, natomiast na herbie z 1909, umieszczonym na Szpitalu Miejskim, po sześć.

23 sierpnia 1990 rada miejska przyjęła lilie jako główny herb miasta[2].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Damian Tomczyk, Stefan Ziarko: Herby oraz inne symbole samorządowe miast i gmin województwa opolskiego. Opole: Ośrodek Informatyki WBD Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, 2000. ISBN 83-909679-3-6.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Załącznik do uchwały Nr LVIII/880/18 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 24 października 2018 r. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-12-17].
  2. T. Zdanowicz: Herb i flaga miasta Nysy. nasza.nysa.pl, 2004-04-06. [dostęp 2020-12-17].