Przejdź do zawartości

Henryk Haller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Haller von Hallenburg
Herb
Haller
Rodzina

Hallerowie

Data urodzenia

1831

Data i miejsce śmierci

27 września 1888
Lwów

Ojciec

Józef Haller

Matka

Elżbieta Gorczyńska

Żona

Olga Tretter

Dzieci

August
Józef
Cezary Wojciech
Edmund
Karol

Henryk Haller de Hallenburg herbu własnego (ur. 1831, zm. 27 września 1888 we Lwowie[1]) – uczestnik powstania styczniowego, ziemianin, finansista.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzicami byli Józef Haller (w latach 18361839 przewodniczący Senatu Wolnego Miasta Krakowa) oraz Elżbieta z Gorczyńskich. Był właścicielem majątku ziemskiego Jurczyce koło Krakowa, który kupił w 1867 odsprzedając bratu Władysławowi swoje działy po ojcu w sąsiedniej Polance. Był tercjarzem franciszkańskim, należał do sodalicji mariańskiej.

Od 1879 pełnił funkcję dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie. W 1882 wraz z całą rodziną przeniósł się do Lwowa. Uważał, że obowiązkiem Polaków jest przygotowanie odpowiedniego korpusu oficerskiego, dlatego jego wszyscy synowie studiowali w najlepszych szkołach austriackich aby zdobyć wiedzę i wykształcenie.

Jego żoną została Aleksandra (wzgl. Olga), córka Wiktoryna Tretera z jego drugiego małżeństwa z baronówną Marią Lassolay[2]. Mieli pięciu synów: Augusta (dyplomata), Edmunda (zm. 1915), Karola (major artylerii), Józefa (generał), Cezarego (oficer, polityk) oraz dwie córki: Annę i Ewę.

Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (pas 10).

Grób Józefa i Henryka Hallerów na cmentarzu Rakowickim

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Henryk Haller de Hallenburg h. wł. (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego) [online], www.sejm-wielki.pl [dostęp 2017-11-23].
  2. Jerzy Sewer Dunin-Borkowski: Rocznik szlachty polskiej. T. 2. Lwów: Księgarnia K. Łukaszewicza, 1883, s. 706-707.