Przejdź do zawartości

Fabryka Kosmetyków „Miraculum”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fabryka Kosmetyków
„Miraculum”
Ilustracja
Budynki fabryki (2013)
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Adres

ul. Zabłocie 21-23

Data założenia

1924

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fabryka Kosmetyków„Miraculum””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Fabryka Kosmetyków„Miraculum””
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Fabryka Kosmetyków„Miraculum””
Ziemia50°03′00″N 19°57′39″E/50,050000 19,960833
Mural reklamowy fabryki.
Kraków ul. Worcella 10. Projektował Jan Suchowiak.

Fabryka Kosmetyków „Miraculum” – dawne polskie przedsiębiorstwo kosmetyczne z siedzibą w Krakowie przy ul. Zabłocie 21-23 w Podgórzu na Zabłociu. Zostało założone w 1924 r.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo założone zostało w 1924 przez krakowskiego lekarza Leona Lustra pod nazwą „Doktora Lustra Preparaty Kosmetyczno-Lekarskie Miraculum”. Z początku produkowało mydła i pasty do zębów. Przez pięć lat rozwinęło się do rozmiaru fabryki, a w 1931 za pudry kosmetyczne zdobyło medal na wystawie światowej w Paryżu. W latach 30. XX w. Miraculum zatrudniało znane postacie do reklamowania wyrobów, m.in. Zofię Batycką, Miss Polonia i wicemiss Europy oraz Hankę Ordonówną. W tym czasie przedsiębiorstwo produkowało m.in. kremy depilacyjne, dezodoranty i pudry, a produkty znajdowały się w kategorii luksusowych – „krem hormonowy Miraculum” kosztował 72 zł, równowartość połowy miesięcznej pensji urzędniczej[1]. Miraculum było również przedstawicielem na Polskę przedsiębiorstwa Chlorodont, producenta pasty do zębów. W 1939 przedsiębiorstwo zostało sprzedane, a nazwą zmieniono na „Przemysł Lekarsko-Kosmetyczny MIRACULUM S.A. w Krakowie”. Przedsiębiorstwo działało do lutego 1940[2].

Po II wojnie światowej Miraculum upaństwowiono. W pierwszych powojennych latach produkowało m.in. krem ochronny dla robotników i pierwszy powojenny szampon w płynie. W 1971 rozpoczęto produkcję perfum Pani Walewska. Twarzą kampanii reklamowej została Beata Tyszkiewicz. W 1977 przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję kosmetyków dla mężczyzn pod marką Brutal. W roku 1986 zapadła decyzja o tworzeniu przedsiębiorstw polsko-radzieckich. Pierwszą wspólną firmą była Polsko-Radziecka Fabryka Wyrobów Chemii Gospodarczej i Perfumeryjno-Kosmetycznych – Przedsiębiorstwo Międzynarodowe Miraculum w Krakowie, a rząd ZSRR dysponował 40 procentami udziałów. Miraculum okazało się być jedynym łączonym przedsiębiorstwem, na przeszkodzie stanął rozpad Związku Radzieckiego. Planowano uruchomienie pięciokrotnie większej produkcji[1].

Fabryka była producentem takich marek jak m.in.: „Pani Walewska” i „Brutal”.

W 1996 Miraculum sprywatyzowano, a rok później spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych[2]. W 2003 Miraculum zostało przejęte przez grupę Kolastyna. W 2009 przedsiębiorstwo odczuło skutki kryzysu i miało 79 mln zł długów. Ogłoszono upadłość. Budynki fabryki sprzedano deweloperowi i na ich miejscu powstało blokowisko.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Michał Matys: Pani Walewska i brutal. [w:] Puls Biznesu [on-line]. 2012-01-27. [dostęp 2017-12-02].
  2. a b Historia Miraculum. [w:] bwpr.pl [on-line]. [dostęp 2017-12-03].