Przejdź do zawartości

Fabryka Świętego Piotra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fabryka Świętego Piotra (łac. Fabrica Sancti Petri; wł. Fabbrica di San Pietro) to zwyczajowa nazwa urzędu działającego przy Stolicy Apostolskiej. Urząd ten jest odpowiedzialny za zarządzanie, utrzymanie, konserwację i dekorację bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Od 2021 roku funkcję przewodniczącego pełni kard. Mauro Gambetti.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Fabryka Świętego Piotra sięga swymi początkami pontyfikatu Klemensa VII (1523–1534) który utworzył 60-osobowe kolegium odpowiedzialne za nadzorowanie i administrowanie budową nowej bazyliki watykańskiej. Papież Klemens VIII (1592–1605) przekształcił to kolegium w kongregację kardynalską, co zatwierdził ostatecznie jego następca Paweł V w czerwcu 1605. Funkcja kardynała prefekta tej kongregacji została połączona z funkcją kardynała archiprezbitera bazyliki watykańskiej. Paweł VI w 1967 zredukował rangę Fabryki Świętego Piotra, która z dniem 1 stycznia 1968 utraciła status kongregacji. Jan Paweł II a na mocy konstytucji Pastor Bonus pkt. 192 w 1988 określił obecne kompetencje Fabryki.

Lista przewodniczących Fabryki Świętego Piotra

[edytuj | edytuj kod]

Fabryka Świętego Piotra została podniesiona do rangi kongregacji kardynalskiej w 1593, co zatwierdził papież Paweł V w 1605. Jej prefektem był zawsze aktualny kardynał archiprezbiter bazyliki watykańskiej.

Prefekci Kongregacji Fabryki Świętego Piotra

[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra od 1968

[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczący Fabryki Świętego Piotra jest zwyczajowo również archiprezbiterem bazyliki św. Piotra na Watykanie.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]