Dyskusja wikipedysty:Arcte
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
[edytuj kod]Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Przygodę z Wikipedią najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w swoim brudnopisie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to przeczytaj najpierw strony pomocy dotyczące tworzenia artykułów: ogólne wskazówki → Jak napisać nowy artykuł oraz szczegółowe → Jak napisać doskonały artykuł.
- … jakie mamy zasady tworzenia artykułów?
- Zanim jednak zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz, jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (~~~~). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu
{{re|nick}}
, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Zobacz też: Żargon wikipedystów • Tablica ogłoszeń • Praca w wikiprojektach
-- Szoltys [Re: ] 23:46, 21 wrz 2022 (CEST)
Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został przeniesiony do twojego brudnopisu, gdzie możesz nad nim popracować. Popraw w nim:
- Rozbuduj artykuł.
- Popraw styl artykułu, tak żeby pasował do encyklopedii.
- Wykaż encyklopedyczność tematu.
- Popraw formatowanie tekstu.
W razie problemów skorzystaj z tego poradnika, zadaj pytanie na tej stronie lub spytaj przewodników.
Po skończeniu użyj zakładki „Przenieś”, aby ponownie opublikować artykuł. Jeżeli nie masz takiej zakładki (należy mieć konto zarejestrowane od co najmniej 4 dni oraz 10 edycji), napisz na tej stronie lub zwróć się do przewodników.
Pozdrawiam, Sssine21 (dyskusja) 17:32, 22 cze 2024 (CEST)
Przypisy
[edytuj kod]Przypisy stawiamy przed znakiem interpunkcyjnym. Pozdrawiam, Mpn (dyskusja) 19:10, 22 cze 2024 (CEST)
- Dobry wieczór, dziękuję bardzo za informację. Arcte (dyskusja) 22:47, 22 cze 2024 (CEST)
Linki wewnętrzne
[edytuj kod]Hej, w przypadku linków wewnętrznych wstawiamy je raz, w pierwszym słowie, które tego wymaga (w drugim takim samym już nie), staraj się unikać dubli. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie edytowania Wikipedii, serdecznie zapraszam do kontaktu, z radością Ci pomogę. Pozdrawiam, Karol739 (dyskusja) 00:02, 2 lip 2024 (CEST)
- Dobry wieczór, dziękuję bardzo za informację i pomoc. Arcte (dyskusja) 23:43, 4 lip 2024 (CEST)
- Nie ma za co :) Karol739 (dyskusja) 16:02, 6 lip 2024 (CEST)
Odp.
[edytuj kod]Dzień dobry Karolu, NPOV to neutralny punkt widzenia, więcej informacji znajdziesz tutaj: Wikipedia:Neutralny punkt widzenia, możesz też zerknąć tutaj: Pomoc:Test NPOV. Myślę, że komuś mogło się nie spodobać np. to zdanie bez przypisu "Za postacią głównego bohatera skrył się sam Exupéry.", trzeba by zacytować jakieś opracowanie. Inne sformułowania subiektywne najlepiej przywoływać za konkretnymi badaczami.
Z wyrazami szacunku, Gower (dyskusja) 15:57, 5 lip 2024 (CEST)
Odp. Mały Książę
[edytuj kod]Witaj. Przede wszystkim pamiętaj, żeby uźródłowić każde zdanie za pomocą przypisu (WP:WER). Co do NPOV, dodane przez Ciebie interpretacje były zdecydowanie za długie - to nie one są motywem przewodnim artykułu. Należy je skrócić, zawierają one zbędne pytania i szczegóły, tutaj potrzeba konkretów (Temat powinien być użyteczny jako informacja encyklopedyczna, patrz: WP:ENCY). Praca taka musi mieć odpowiednią wagę, nie może być to pierwsza lepsza rozprawka. Zamiast obiektywnego opisu lektury, artykuł zamienił się w liczne, mieszające w głowie interpretacje. Być może tak szeroko zdefiniowane interpretacje zasługują na osobny artykuł :)... Pozdrawiam, BZPN (Napisz do mnie!)
22:28, 5 lip 2024 (CEST)
- Cześć, bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź. Dziękuję za pomysł z osobnym artykułem. Na razie postaram się skondensować tekst tak jak zasugerowała Gytha. Arcte (dyskusja) 23:42, 7 lip 2024 (CEST)
Witaj. Włożyłeś w te uzupełnienia dużo pracy i może dobrze byłoby ją w skondensowanej formie zachować, tzn. skrótowo zasygnalizować, że wg tego i tego badacza symbolika jest taka, a wg innego - taka i taka (zobacz np. Czarnoksiężnik z Krainy Oz#Czarnoksiężnik z Krainy Oz jako alegoria polityczna. Pozdrawiam. Gytha (dyskusja) 15:36, 6 lip 2024 (CEST)
- Cześć, dziękuję bardzo za bardzo dobrą inspirację! Arcte (dyskusja) 23:38, 7 lip 2024 (CEST)