Przejdź do zawartości

Dyskusja:Rock and roll

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

"Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country, tradycyjnego jazzu i popu."

Obejmuje wplywy oznacza, "obejmuje wplywem" czy "jest pod wplywem" ?

Rock and roll i punk rock?

[edytuj kod]

Nie sądzę, żeby Punk Rock był próbą reaktywowania Rock and rolla...

PS: Beatlesi i Rock and roll? Zgodzę się, żeby zaliczyć ich do rocka, ale nie do klasycznego RnR...

Analogicznie Zeppelinow nie zaliczylbym do rnr tylko hard rocka, brytyjskiego heavy (poczatkow) - cos w ten desen... No i punk wyrosl ogolem z rocka a nie tylko rnr. Punk to bylo wziecie gitary w rece i proba nasladowania ambitniejszych gatunkow jak hard rock, heavy metal, etc. Filet (dyskusja) 14:07, 17 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

przesłanie rockandrolla

[edytuj kod]

Usunąłem fragment:

Przesłanie rock and rolla

Muzyka ta, miała na celu ukazanie buntu młodych ludzi przeciw dorosłym. Przeciw tym, którzy wynaleźli bombę atomową, brali udział w wojnach, zabijali niewinnych ludzi, nie rozumieli, czy też nawet nie usiłowali zrozumieć tamtejszej młodzieży. Nadawano tej muzyce specjalne przesłanie, specjalny sens. Młodzi zamykali się w piwnicach, i tam słuchali tejże muzyki, jakby była zakazaną. Dorośli bowiem uważali, że rock and roll to muzyka osób ze złych domów, chuliganów.

powód: brak źródeł, nieencyklopedyczny styl, poza tym nieprawda. Ymar D + 13:21, 29 lut 2008 (CET)[odpowiedz]

Cały ten artykuł jest w sumie tragiczny. Zacząłem poprawiać, ale konieczne jest całkowite przeredagowanie tego tekstu. Błędy merytoryczne, ortograficzne, stylistyczne i wszelkie inne. Osoba, która go pisała, niestety niezbyt dobrze zna język polski. W sumie - wszystko do poprawienia. Artykuł powinien się chyba raczej ograniczyć do rock and rolla i nie zajmować muzyką rockową. Nic się nie dowiadujemy dlaczego rock and roll upadł tak szybko. Antywzór. --Dohaeng (dyskusja) 22:04, 26 lut 2009 (CET)[odpowiedz]


>Błędy merytoryczne, ortograficzne, stylistyczne i wszelkie inne

Rzeczywiście, też to zauważyłem, dlatego wszedłem na "dyskusję". Czy autor tego artykułu w ogóle zna język polski?

Misiek

Warrant

[edytuj kod]

Link Warrant linkuje do do zepołu Warrant, którego nie ma na wikipedii, ten zaś do Warrantu subskrycyjnego. Trzeba by to mienić, nie za bardzo wiem jakWojnarj (dyskusja) 12:11, 7 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]


Dlaczego na polskiej wikipedii nie ma ani słowa o tańcu rock & roll, a jest sporo tylko o muzyce? Powinno się to hasło znaleźć...

Załamałem się

[edytuj kod]

Artykuł opisujący jedno z fundamentalnych dla dzisiejszego świata (a na pewno popkultury) zjawisk powinien być wzorcowy, a tymczasem jest... kiepski. Jedna sprawa to liczne uchybienia stylistyczne, druga - to błędy merytoryczne. By nie być gołosłownym, wymienię kilka, które najbardziej rzuciły mi się w oczy:

1. "Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów." - niby dobrze, ale można zrozumieć, że schemat bluesowy jest jakiś bardziej skomplikowany, a dla potrzeb rock and rolla został zredukowany. Tymczasem te schematy są identyczne - 12 taktów w układzie TTTTSSTTDDTT (lub bardzo zbliżonym).

Lepiej będzie: Wywodzi się z prostego, trzyakordowego schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów.

2. "proste, lecz głębokie teksty dotyczące miłości i spraw młodzieży" - śmiem wątpić w "głębokość" typowych tekstów rockandrollowych z lat 50., to określenie raczej pasuje do rocka, formy krystalizującej się w latach 60. Cechą tekstów rockandrollowych było raczej skupienie się na problemach nastolatków, czy ogólniej młodych ludzi, przeciwstawienie "światu dorosłych" i postępująca śmiałość obyczajowa.

Jeśli zaś chodzi o śpiew wielogłosowy, to w klasycznym r'n'r jest on rzadko spotykany, harmonie wokalne pojawiają się dopiero z jego schyłkiem w do-wop (p. niżej) i w późniejszym rock and rollu europejskim (najlepszy przykład - Beatlesi), no chyba, że za takie uznamy odpowiedzi chórków, ale to tylko coś w rodzaju zaczerpniętego jeszcze z bluesa "call and response".

Nie zapominajmy też, że rock and roll to przede wszystkim muzyka taneczna.

3. "Rock and roll powstał w USA w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku," - zbyt lakoniczne, należałoby tu raczej napisać, że jest to cezura umowna (pierwsze nagrania Presleya?), bo z perspektywy czasu można za rock and rolle uznać nieco utworów rhythm&bluesowych czy boogie-woogie jeszcze z lat 40. I bardziej tu chyba zauważyła otoczka niż sama muzyka i r'n'r nie jest żadnym wyjątkiem. Proponuję zresztą przeczytać choćby sekcję 'Origins' w angielskim artykule.

4. Wśród protoplastów rock and rolla brakuje, o zgrozo!, Billa Haleya, a przecież to jego The Comets uważani są nierzadko za pierwszą grupę rockandrollową, a "Crazy Man, Crazy" czy "Rock Around the Clock" za pierwsze rock and rolle.

5. o Elvisie: "Połączył ambitną gitarę z basem i wyniósł ten rytm do rangi dominującego nurtu." - padłem!

6. "Brytyjska forma rock and rolla cechowała się bardziej wyrafinowaną formą, lecz zasadniczo nie odbiegała od amerykańskiego schematu." - a może by tak konkretniej? Wszak istota rzeczy tkwiła w zachowaniu ducha i energii pierwotnego r'n'r przy jednoczesnym odejściu od wspomnianego wcześniej, przejętego jeszcze z bluesa, schematu harmonicznego, stopniowo wprowadzanych innowacjach brzmieniowych i dość częstej już wielogłosowości.

Upraszczając: takie "I wanna hold your hand" czy "Mothers Little Helper" to... rock and rolle, tylko że grane na zupełnie innych akordach ;) Ale zaraz, może chodzi o brytyjski r'n'r z ery przed Beatlesami i Stonesami? No to tu nie wiem z kolei, co było bardziej wyrafinowane i w jakim sensie.

7. "Do najwybitniejszych brytyjskich grup rockandrollowych należały: The Beatles, Queen, The Rolling Stones, The Kinks, Led Zeppelin,The Dave Clark Five, The Searchers i The Animals." - padłem po raz kolejny.

Tak naprawdę to tylko co do Dave Clark Five i może The Searchers nie ma wątpliwości. Bo i Beatlesów, i Stonesów, może też Kinksów należałoby tu zaliczyć jedynie z wczesnej fazy działalności (tak do 1965-66, później to już rock), Led Zeppelin to hard rock, Queen - rock o odcieniu "glamowym" (choć parę rock and rolli może i zagrali), a Animals to coś z pogranicza rocka i europejskiej odmiany rhythm and bluesa. Brakuje tu natomiast reszty Mersey Beatu, czyli właśnie typowego, przetworzonego po brytyjsku rock and rolla. Brakuje też Shakin' Stevensa i... Electric Light Orchestry, która nagrała nieco własnych rock and rolli (niemal klasycznych), ciekawą wersję Roll over Beethoven, a także może się poszczycić stworzeniem jednego z ostatnich wielkich hitów o stricte rockandrollowej formie (Rock and Roll is King z 1983 r.).

8. O ile lata 50. opisane są w miarę sensownie, to rozdział "Lata 60." to już kompletne pomieszanie z poplątaniem.

a) Zaczyna się od akapitu dotyczącego "Sex, drugs i rock'n'roll", jakby to było najistotniejsze dla hasła dotyczącego muzyki! Kończy zaś akapitem traktującym o festiwalu Woodstock, czyli zjawisku już typowo rockowym. Może nie bez znaczenia jest tu fakt, że o ile w języku angielskim termin "rock and roll" ma dwa znaczenia - (1) styl muzyczny i taniec będący podwaliną dla rocka oraz (2) rock jako całość, to w polszczyźnie jednak używamy tego terminu niemal wyłącznie w pierwszym znaczeniu. I tego należałoby się trzymać w haśle, może tylko wspominając, że czasem określa się tak całą muzykę rockową.

b) Akapit dotyczący rocka garażowego to zbiór przypadkowych i wątpliwych informacji (zresztą sam artykuł o rocku garażowym jest nie lepszy) oraz kilku nazwisk, nazw zespołów i piosenek. Brakuje natomiast najistotniejszej, analitycznej informacji, że na przełomie lat 50. i 60. pierwotny rock and roll niejako "rozdwoił się" (miały tu niemały wpływ czynniki pozamuzyczne, takie jak wstrzymanie z różnych przyczyn działalności Presleya, Holly'ego, Berry'ego Little Richarda czy Lewisa) - z jednej strony złagodniał, ewoluując w stronę do-wop (brak hasła w polskiej wiki, może dlatego, że ten termin w Polsce nigdy w szerokim obiegu nie istniał) czy tanecznego twista, z drugiej zaś zszedł do podziemia, tych garaży właśnie, przyjmując ostrzejsze, bardziej surowe formy. Wytworzyła się w ten sposób linia: pierwotny r'n'r -> garage rock -> protopunk -> punk rock.

c) "Podczas brytyjskiej inwazji w latach 1964-1966 wykorzystywana była forma tonacji garażowego rocka." - wytłumaczy mi ktoś, o co chodzi w tym zdaniu?

9. W rozdziale dotyczącym lat 70. dwa pierwsze akapity w ogóle nie dotyczą rock and rolla, tylko różnych odmian rozwiniętego już rocka, choć nie wiedzieć czemu nie ma słowa np. o art-rocku. No dobra, skłonny jestem zgodzić się, że bliżej do Chucka Berry'ego AC/DC niż np. King Crimson, ale jedno i drugie to już nie r'n'r (w tym węższym znaczeniu).

Pominę więc uwagi dotyczące bzdur, które tu znalazłem (np. "Podczas lat 70. sprzedaż heavy metalu zanotowała spadek," - więc kiedy był ten szczyt popularności heavy metalu, w latach 50. czy 60., zwłaszcza że następne zdanie "potwierdza", że heavy metal musiał być przed Queen? ;)), bo tych historii w ogóle w tym artykule nie powinno być, tylko w haśle "Rock".

Uzasadnienie ma jedynie fragment dotyczący punk rocka, bo w jakimś sensie był to powrót do prostych, rockandrollowych w duchu i częściowo w formie kawałków. Tylko że punkowcy wcale nie chcieli się odróżnić od zespołów z lat 60. (do tych wręcz czasami się odwoływali), tylko od (ich zdaniem) nadętych, wirtuozerskich artrockowców, miałkiego popu i bezmyślnego disco, czyli muzycznej rzeczywistości połowy lat 70.

10. W rozdziale dotyczącym lat 80. względnie prawdziwy jest tylko pierwszy akapit. Względnie, bo po pierwsze rock nie podzielił się w latach 80. tylko na przełomie lat 60. i 70., po drugie już w latach 70. współistniały ze sobą różne gatunki rocka. Przykładowo w 1977 r. nr 1. na liście najlepiej sprzedających się w Wielkiej Brytanii albumów osiągnęli: Queen, ABBA, Yes, Sex Pistols, a także... Beatlesi, Elvis, Frank Sinatra i Muppety :)

A dalej padłem po raz trzeci, gdy się dowiedziałem, że fenomenem lat 80. był glam i hair metal, a David Bowie to zespół. A ja zawsze myślałem, że fenomenem lat 80. były choćby różne odmiany nowej fali, odmienne niż w art-rocku połączenie elektroniki i rockowego rytmu bądź flirt rocka z reggae, a zespołem to był co najwyżej Down, a nie Bowie ;) Tylko że to znów nie materiał do tego artykułu.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z trudności, na jakie się napotyka przy pisaniu tego typu haseł, trudności przy wyznaczeniu granic gatunku czy stylu bądź umiejscowienia w czasie. Rock and roll nie narodził się z dnia na dzień i nie umarł w jednej chwili, były to procesy ewolucyjne. Przenikał się też z innymi, pokrewnymi gatunkami.

Niemniej za dużo bałaganu i nespójności jest w tym artykule.

Chciałem sprawdzić, czy za bzdury, które tu znalazłem, odpowiedzialna jest podana w bibliografii strona internetowa, ale link jest już nieaktualny, niestety.

Reasumując: moim zdaniem zakres hasła ograniczyć należy do pierwotnego rock and rolla amerykańskiego (lata 50. i początek 60.), jego europejskiej mutacji (pierwsza połowa lat 60.) stopniowej ewolucji do rocka oraz późniejszych śladów klasycznego rock and rolla w twórczości różnych artystów. 213.216.75.9 (dyskusja) 09:22, 12 sty 2013 (CET)[odpowiedz]

Autopoprawka: zapoznałem się dokładniej z angielską wersją artykułu i jestem zdania, że (podobnie jak tam) powinno się jeszcze bardziej ograniczyć jego zakres - do amerykańskiego rock and rolla (lat 50. i początek 60.), oraz brytyjskiego (europejskiego?) z drugiej połowy lat 50. mniej więcej do roku 1962, czyli narodzin Beatu. 213.216.74.62 (dyskusja) 19:10, 17 sty 2013 (CET)[odpowiedz]

  • Na początku rhythm & blues był wyłącznie dla Afroamerykanów. Wtedy pojawił się Alan Freed (ur. 1921 w Windber, Pensylwania, zm. 1965 w Palm Springs, Kalifornia), DJ z Cleveland i pomógł to zmienić. Zauważył, że biali nastolatkowie często kupowali w sklepach muzycznych albumy z muzyką Afroamerykanów. Zaczął promować tę muzykę pod nazwą „rock and roll” w radiu. Po raz pierwszy została użyta ta nazwa w znaczeniu muzycznym w 1951 roku. Tym samym Freed przyczynił się do obniżenia barier rasowych. Muzyka osiągnęła duży sukces i stała się dominującym nurtem. Alan Freed był też odpowiedzialny za organizację kilku z pierwszych rockandrollowych koncertów. Zmarł w wieku 43 lat na przewlekłą niewydolność nerek i marskość wątroby, co było następstwem alkoholizmu. W 1986 roku został nominowany do muzeum honorującego artystów i osoby, które wniosły znaczący wpływ do muzyki rockowej. 21 marca 2002 jego zwłoki zostały przeniesione do Rock and Roll Hall of Fame. Co to ma być? Pilot Pirx (dyskusja) 15:43, 4 wrz 2018 (CEST)[odpowiedz]