Przejdź do zawartości

Dyskusja:Mieczysław Karłowicz

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dyskusja

[edytuj kod]

Co do przynależności do kategorii: Twórcy literatury górskiej lub ewentualnie po jej wyrzuceniu Pisarze dodałem do publikacji zbiór opowiadań, co IMHO uzasadnia jego skategoryzowanie w ten sposób. Podobnie z kategoriami Fotograficy oraz Dziennikarze.

--Qu3a 20:29, 7 lut 2007 (CET)[odpowiedz]

Karłowicz był takim samym dziennikarzem jak Adam Mickiewicz i takim samym fotografikiem jak Maria Konopnicka. Te kategorie są tu absurdalne. Książka o Tatrach, której autorstwo przypisujesz Karłowiczowi to prawdopodobnie album wydany w Krakowie 1910 post mortem i poświęcony pamięci tragicznie zmarłego kompozytora. Karłowicz dziennikarzem? Nie chce mi się wierzyć. Dziennikarzem jest ktoś, kto zarabia przez publikację swoich materiałów w mediach (wówczas wyłącznie w prasie). Podaj mi źródła, które wskazują, że Karłowicz zarabiał, pisząc artykuły do gazet. A jeśli tego nie możesz udowodnić, to przynajmniej napisz tytuł jakiegokolwiek artykułu opublikowanego przez M. Karłowicza w prasie. Przyznam, że biografię Karłowicza czytałem już dobrych 7 lat temu, więc nie pamiętam wszystkiego, ale chyba nie napisał on żadnego utworu literackiego. Był człowiekiem introwertycznym, niechętnym do publicznych wypowiedzi, zamkniętym w sobie. Jeśli masz lepszą wiedzę, to podaj przypis i źródła. Na razie nie usuwam, zajmiemy się tym po logicznej dyskusji.

Co do fotografiki, to obecnie większość społeczeństwa potrafi obsługiwać aparat fotograficzny. Karłowicz nie był fotografikiem, nie uprawiał fotografii artystycznej, nie robił zdjęć do dokumentów, prasy ani na użytek publiczny. Robił je dla siebie, tak jak większość osób czyni w czasach nam współczesnych. Karłowicz zasługuje raczej na umieszczenie w kategorii: Kategoria: Osoby umiejące obsługiwać aparat fotograficzny, ale chyba taka nie powstanie (choć sądząc z niektórych nowych wiki-kategoryj można się tego spodziewać). Odoaker 22:13, 7 lut 2007 (CET)[odpowiedz]

Daruj sobie te złośliwości! Szermuj argumentami, a nie absurdalnymi porównaniami do Mickiewicza czy Konopnickiej! Dobrze że tym razem nie zacząłeś od revertu i nareszcie się przyznałeś, że biografię Karłowicza czytałem już dobrych 7 lat temu, więc nie pamiętam wszystkiego. Co do Twoich zarzutów:

1: W kwestii dziennikarza: Dobrze by było gdybyś przeczytał artykuły na które powołałem się już wcześniej i które dodałem do linków zewnętrznych. Karłowicz napisał kilkadziesiąt artykułów (z czego kilkanaście wymienionych z tytułu w [1]). Z hasła dziennikarz: osoba zajmująca się przygotowywaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu - nie ma tutaj mowy o zarabianiu tym na życie!

2: W kwestii fotografika: Czy osoba która według Ciebie ledwie umie obsługiwać aparat fotograficzny doczekała by się wystawy swoich fotografii w galerii fotografii? [2] Cytat: Pokazujemy wybór z 3 autorskich albumów (dwa z opisami MK) oraz skany ze szklanych negatywów. Nie jest prawdą, że nie uprawiał fotografii artystycznej, nie robił zdjęć do dokumentów, prasy ani na użytek publiczny. Cytat z [3]" Jego piękne zdjęcia były reprodukowane m.in.: w „Pam. TT" (1907-14), w „Taterniku" (od 1908), w zbiorczych wydaniach jego pism (1910, 1957 i nast.), a niektóre dopiero w kalendarzu ściennym wydanym w 1984. (Pam. TT to Pamiętnik Towarzystwa Tatrzańskiego)

3: Co do pisarza: Jest autorem opublikowanego zbioru opowiadań W Tatrach (nie jednego opowiadania). Opowiadanie jest utworem literackim. Ergo - jest pisarzem.

Ogólnie: Wikipedia nie przewiduje stopniowania w kategoriach np.: genialny kompozytor, dobry kompozytor, średni kompozytor i kiepski kompozytor czy też kompozytor który zarabiał tworzeniem muzyki na życie i kompozytor hobbysta podobnie jest z dziennikarzami, pisarzami, itd. Tworzył artykuły i publikował - jest dziennikarzem.

Pozdrawiam i życzę bardziej otwartego podejścia do tematu. Byle dla dobra tego artykułu i Wikipedii ;-)

--Qu3a 00:23, 8 lut 2007 (CET)[odpowiedz]

Dzięki za cytaty o Taterniku. Twoje argumenty częściowo mnie przekonują, choć sam miałbym inną koncepcję. Zauważyłem, że masz też swoje racje, ale wciąż uważam, że napisanie kilku artykułów do czasopisma (sam mam to też za sobą) nie czynią raczej z człowieka dziennikarza. Na pewno jednak nie będę już z tego powodu robił revertów czy prowadził wojny edycyjnej. Jak sam piszesz - dla dobra artykułu i Wikipedii. Pozdrawiam - rozumiem, że podaliśmy sobie ręce na zgodę. Odoaker 01:36, 8 lut 2007 (CET)[odpowiedz]

Również chętnie podaję Tobie rękę na zgodę, jednak nie próbuj w tej finalizującej ten temat wiadomości manipulować faktów: K. jest autorem kilkudziesięciu a nie kilku artykułów. Pozdrawiam ;-) --Qu3a 07:55, 8 lut 2007 (CET)[odpowiedz]

Wiszniew czy Wiszniewo

[edytuj kod]

Obstaję przy formie "Wiszniew": to historyczna polska nazwa tej miejscowości przed 1795 i w 1921 - 1939. Wiszniewo to nazwa rosyjska. Nie piszemy przecież, że ktoś urodził się czy zmarł w Lembergu?? ;-]] Jstrzelczyk 22:11, 21 mar 2007 (CET)[odpowiedz]

Sfastyka na pomniku w miejscu śmierci

[edytuj kod]

Nie wiem czy jest to na tyle ważna informacja, aby umieszczać ją w artukule ale na jego nagrobku w miejscu śmierci, oprócz wspomnianego w artykule napisu, znajduje się sfastyka (pierwotnie był to symbol zwycięstwa).


sWastyka, a nie sFastyka

[edytuj kod]

► Po pierwsze, jeśli już piszemy w Wikipedii, to proponuję pisać ortograficznie - pisowni sFastyka nie podaje żaden słownik ani żadna encyklopedia. Ponadto Autor tego błędu nie zechciał się podpisać.

► Po drugie, określenie „symbol zwycięstwa” jest dużym zawężeniem problemu - zapraszam do poczytania mojej strony http://karlowicz.free.fr/swastyka.htm i zawartych w nim linków. Choćby tylko dlatego moje strony poświęcone Kamieniowi Karłowicza mają swoją wartość i wagę.

► Po trzecie, mój site ma rozbudowaną część multimedialną i kartograficzną, a to SĄ ważne informacje. Ktoś zainteresowany może od razu posłuchać muzyki Karłowicza i zobaczyć na dwóch różnych mapach w którym miejscu zginął (dostawałem już pytania na ten temat od internautów).

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

► A poza tym - tak dbacie, Drodzy Wikipedyści, o ważność informacji, a jakoś nikt nie zwrócił uwagi na całkowitą bezwartościowość dwóch z trzech dotychczasowych linków zewnętrznych:

● pierwszy (Informacje o Mieczysławie Karłowiczu > http://www.ceper.com.pl/zdobywcy/karlowicz.html) NIE MA NIC WSPÓLNEGO z Karłowiczem (poza URL), bo otwiera jakąś idiotyczną stronę komercyjną p.t. „Popularne Kategorie” (Finanse, Elektronika, Podróże)

● a trzeci w ogóle NIC nie otwiera.

► ► ► Skasowanie ich pozostawiam doświadczeńszym. ◄ ◄ ◄

Pozdrawiam - Ertopixx

Dlaczego zmieniam linki zewnętrzne

[edytuj kod]

Wyjaśnienie jest w Kawiarence pod hasłem "Pytania Ertopixxa".


Pozdrawiam - Ertopixx

Pieśni Mieczysława Karłowicza do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera

[edytuj kod]

Dzień dobry/ Dobry wieczór!

W nawiązaniu do treści artykułu chciałbym wymienić pieśni Mieczysława Karłowicza skomponowane do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Są to: "Zawód", "Pamiętam ciche, jasne, złote dnie", "Smutną jest dusza moja", "Czasem gdy długo na pół sennie marzę", "Mów do mnie jeszcze", "Idzie na pola", "Na spokojnym, ciemnym morzu", "W wieczorną ciszę", "Po szerokim, po szerokim morzu", "Rdzawe liście strząsa z drzew".

Mieczysław Karłowicz skomponował też melodeklamację do słów Tetmajera "Na Anioł Pański".

Warto zaznaczyć, że chociaż Pan Karłowicz w późniejszym okresie swojej twórczości odnosił się do swoich pieśni raczej lekceważąco (co ciekawe z dystansem do opracowań muzycznym swoich wierszy odnosił się również Tetmajer) to jednak zdobyły one wielką popularność i były wielokrotnie śpiewane przez tak znakomitych artystów jak: Ada Sari, Jadwiga Rappe, Urszula Kryger, Dorota Lachowicz czy Andrzej Hiolski.

Ponadto warto zaznaczyć, że Mieczysław Karłowicz podziwiał Tetmajera nie tylko jako poetę ale również autora znakomitego cyklu opowiadań, nowel i gawęd "Na skalnym Podhalu", czego wyrazem jest np. list M. Karłowicza do Romana Kordysa z Zakopanego z 24 maja 1908 r., czy artykuł "Po młodym śniegu (dziewięć dni w Tatrach)" z lipca 1907 r., w którym Karłowicz wykazał się znajomością Tetmajerowego dzieła.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam serdecznie

--Megafilomataplus (dyskusja) 23:00, 3 wrz 2013 (CEST)[odpowiedz]

Akcja ratownicza w relacji Mariusza Zaruskiego

[edytuj kod]

Dzień dobry/ Dobry wieczór!

W nawiązaniu do treści artykułu chciałem się jescze podzielić informacją, że jeżeli jesteście Państwo ciekawi szczegółów akcji ratunkowej spod Małego Kościelca to polecam wspomnienia nieodżałowanej pamięci Pana Mariusza Zaruskiego pt. "Ostatnim śladem. Wyprawa po Mieczysława Karłowicza" oraz "Non omnis moriar". Oba wspomnienia są zawarte w książce Mariusza Zaruskiego "Na bezdrożach tatrzańskich. Wycieczki, wrażenia i opisy", Wydawnictwo LTW, Łomianki 2007. Polecam, bardzo ciekawe i przejmujące...

Dziękuję za uwagę i miłego dnia bądź dobrej nocy

--Megafilomataplus (dyskusja) 23:19, 3 wrz 2013 (CEST)[odpowiedz]

Wpływ twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Mieczysława Karłowicza, problem oceny swoich pieśni przez kompozytora

[edytuj kod]

Dzień dobry/ Dobry wieczór!

Jak wynika z treści artykułu Mieczysław Karłowicz był pod przemożnym wpływem twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera (czego dowodem jest chociażby ilość pieśni skomponowanych do słów tego poety). Z treści artykułu wynika również, że w późniejszym okresie twórczości Karłowicz odżegnywał się od swoich pieśni. Być może niektórzy z Państwa zastanawiali się skąd ta zmiana, skoro tylu innych wybitnych kompozytorów (np. Władysław Żeleński, Karol Szymanowski) też tworzyło pieśni. Rozwiązanie tej zagadki tkwi w urażonej dumie Mieczysława Karłowicza pod wpływem w gruncie rzeczy niewinnego listu Pana Tetmajera (, który był wtedy u szczytu popularności, otrzymywał ogromne ilości listów od wielbicieli i po prostu nie miał czasu tworzyć odpowiedzi - elaboratów, nie mówiąc już o tym, że być może nie umiał czytać nut...). Trzeba jednak koniecznie podkreślić, że uznanie Karłowicza dla dorobku Tetmajera nigdy nie uległo zmianie, zmienił się natomiast stosunek kompozytora do skądinąd pięknych pieśni, które skomponował. Wielka szkoda, bo mógł ich jeszcze trochę skomponować a te ocalałe do naszych czasów weszły do reperuaru wszystkich wielkich polskich śpiewaków - pieśniarzy. Żeby nie być gołosłownym wszystkim którzy chcieliby zgłębić ten temat polecam monografię autorstwa Henryka Pawła Andersa pt. "Mieczysław Karłowicz. Życie i dokonania", Wydawnictwo ABOS, Poznań 1998 szczególnie następujące strony: 63, 162, 196, 322, 469. Reasumując, niezależnie od stosunku Pana Karłowicza do swoich pieśni są one obiektywnie oceniając piękne i dlatego zdobyły tak wielką popularność...

Dziękuję za uwagę

--Megafilomataplus (dyskusja) 19:12, 4 wrz 2013 (CEST)[odpowiedz]