Dyskusja:Internet
najstarsza strona internetowa
[edytuj kod]https://first-website.web.cern.ch/first-website
lista protokołów
[edytuj kod]zostawiam tylko listę wymienionych w dyskusji protokołów
etymologia
[edytuj kod]A to nie jest czasem od Internationalnet? //Blade BMRQ 20:20, 13 cze 2005 (CEST)
Raczej nie - to była pierwotnie sieć czysto Amerkańska. Polimerek 20:36, 13 cze 2005 (CEST)
Amerykański był ARPANET, a Internet to już nie koniecznie. Wg angielskiego artykułu pierwsze WWW powstało w CERN w Szwajcarii i z nimi to nawiązywano połączenie, tak więc od początku była to sięć międzykontynentalna. Tylko kogo by tu spytać, skąd faktycznie ta nazwa? :) //Blade BMRQ 02:14, 14 cze 2005 (CEST)
- Internet nie został stworzony przez jednego człowieka czy organizację. Złożyło się na niego wiele masywnych wynalazków czy dokonań. Na nie składają się: e-mail, sieć WWW, protokoły TC/IP, czy po prostu graficzny interfejs użytkownika i lepsza dostępność urządzeń, na których można by z niego korzystać. Kristo Mefisto (dyskusja) 12:42, 30 cze 2022 (CEST)
Ale internet i WWW to nie to samo. WWW powstało w czasie, gdy internet już istniał od co najmniej 5. lat. Internet powstał z wydzielenia z arpanetu jego części cywilnej Wszystko jest opisane w haśle Arpanet i Historia Internetu Polimerek 10:53, 14 cze 2005 (CEST)
Znalazłem też taki ciekawy link: [1] i jeszcze jeden [2] - z których wynika, że ta nazwa została po raz pierwszy użyta w 1974 r. przez Vint Cerfa i Boba Kahna w publikacji opisującej strukturę "internetwork protocol" - to jest prawdopodobe źródło tego słowa. Polimerek 11:11, 14 cze 2005 (CEST)
Oj, aż tak głupi to nie jestem :) . Wiem, że Internet != WWW. Czytałem te hasła i właśnie nigdzie nie ma wyraźnie zanzaczonego momentu, kiedy konkretnie Internet powstał – stąd mogłem pobłądzić lokując jego narodziny w okolicach TCP/IP i WWW. A strony te, co podałeś są całkiem wartościowe – jest z czego rozbudować :) . No to EOT. //Blade BMRQ 15:08, 14 cze 2005 (CEST)
Ja jestem pewien, że skrót powstał od International Network, czyli Sieć Międzynarodowa--Big_Z 23:25, 26 kwi 2006 (CEST)
Internet a WWW to jest pewna różnica, pamiętam że nasz informatyk coś o tym mówił. 21.01.07
- Zaiste, jest na ten temat akapit w artykule. Dodek D 15:13, 21 sty 2007 (CET)
Również tak sądzę, że Internet to skrót od "International Network"... Wchodzę na Wikipedię i widzę "Inter" + "net". Poza tym częściej słyszymy o polskich wyrazach "Sieć globalna" niż "Międzysieć". --Vipek007 (dyskusja) 18:46, 12 lut 2009 (CET)
Interesuje mnie niedawno znalezione hasło Intersieć. Czy oba hasła odnoszą się do tego samego obiektu? :)
--Haz (dyskusja) 11:21, 9 kwi 2009 (CEST)
Internet a internet
[edytuj kod]W literaturze i prasie spotyka się obie pisownie, nie można więc chyba jednoznacznie stwierdzić, która jest obowiązująca. A.J. 00:31, 8 paź 2005 (CEST)
- Wiążąca dla nas jest oczywiście decyzja Rady Języka Polskiego, a jest ona, mniej więcej, taka jak w artykule. Można to oczywiście rozwinąć, podlinkować pod ich stronę, ale moim zdaniem wystarczy to co jest. – KIMBAR – (D) 01:25, 10 paź 2005 (CEST)
Internet jest połączeniem mniejszych sieci, co nie zmienia faktu, że sam w sobie też jest siecią. W każdym razie uważam, że ten akapit trzeba ostro poprawić. Dodać rozróżnienie na język potoczny i język bardziej informatyczny, gdzie pisownia przez małe i jest chyba mniej dopuszczalna. Dopisać, że Internet jest obecnie jedyną siecią klasy internet. Jeśli się nie mylę, nazwa pochodzi od skrótu International Network. Dopisać jeszcze polskie słówko stoswane w mowie, mianowicie Sieć/sieć. Jak nikt nie zaprotestuje, zrobię to.--Big_Z 13:50, 12 kwi 2006 (CEST)
- Nie uważam za celowe rozróżniania na "język potoczny i język bardziej informatyczny". Zasada RJP jest jednolita i nie ma w niej żadnych "rozluźnień" dla mowy potocznej. Tak jak pisałem wyżej -- wiążąca jest dla nas właśnie decyzja RJP. W przeciwnym wypadku dojdziemy do absurdu pisząc, że Internet nazywa się także "interkiem", "netem", "necikiem" itd. To, że używa się potocznie określenia "sieć", nazywając Internet, uważam za ciekawostkę, którą można opisać (wskazuje na absolutną dominację Internetu wśród sieci), ale tylko ciekawostkę. – KIMBAR – (D) 21:58, 30 kwi 2006 (CEST)
- Nie można zacytować tego, co zostało napisane przez RJP? To, co jest obecnie w Wikipedii, nie brzmi w moim odczuciu najlepiej. Nie widać ustosunkowania się do poprawności tych nazw. Czy oba są równouprawnione i zamienne, czy jedno z nich jest bardziej poprawne. Obecnie to wygląda, jakby odnosiły się do trochę różnych terminów... Tak sobie trochę nad tym pomyślałem i doszedłem do wniosku, że ta wielkość litery tak naprawdę określa obeznanie danej osoby, która pisze, w temacie. Jeśli ktoś ma świadomość, że Internet jest nazwą własną jedynej sieci komputerowej o światowym zasięgu i swobodnym dostępie, napisze ją z wielkiej litery. Jeśli ktoś nie ma tej świadomości, napisze z małej.--Big_Z 01:52, 1 maj 2006 (CEST)
- hmmm... Oczywiście, że odnoszą się do różnych rzeczy. Jest to przeciez napisane. Różnica jest taka jak między telewizją, a Telewizją Polską. Z tym, że TVP jest jedną z wielu stacji, a Internet jest jeden. Piszesz: Nie widać ustosunkowania się do poprawności tych nazw. - oczywiście, że nie, bo obie pisownie są poprawne w odpowidnim kontekście. Nie można zacytować tego, co zostało napisane przez RJP? - raczej nie (ale pewności nie mam), prawa autorskie itd., ale jest przecież link. Jeśli ktoś nie ma tej świadomości, napisze z małej. - a ja bym powiedział zupełnie odwrotnie... ten, kto nie ma świadomości czym różni się internet od Internetu na wszelki wypadek zawsze pisze z wielkiej. I dzięki temu, że Internet jest jeden, jedyny, zawsze jest to poprawne. Co nie zmienia faktu, że można sobie czasem napisać i z małej. – KIMBAR – (D) 21:53, 18 maja 2006 (CEST)
Pisownia
[edytuj kod]W artykule jest napisane: Słowo Internet pisze się wielką literą (nazwa własna), jeśli dotyczy największej, publicznej, ogólnoświatowej sieci komputerowej. Pisownia małą literą jest dopuszczalna jeżeli nie dotyczy sieci jako całości, np. odnosi się do sposobu uzyskania informacji (np.: "Przeczytałem to w internecie") (por. z opinią Rady Języka Polskiego: [1]).
Słowo internet pisze się małą literą, jeśli określa dowolną, połączoną ze sobą, grupę sieci komputerowych.- czy aby internet nie jest połączeniem mniejszych sieci??
- Wydaje mi się, że "Słowo internet pisze się małą literą, jeśli określa dowolną, połączoną ze sobą, grupę sieci komputerowych.", też jest złe. Przecież dowolna połączona ze sobą grupa sieci komputerowych (LANów) to też jest sieć komputerowa (czyli także LAN <<ew. WAN>>).Akomor1 20:24, 7 lis 2006 (CET)
Autostrady informacyjne?
[edytuj kod]PODOBNO (linków nie podam) alternatywą dla coraz bardziej zapychającego się internetu (TV online itd.) mają być internetowe autostrady (komercyjne, of koz, i PODOBNO działające już b2b).
Czy ktoś o tym wie coś więcej, niż ja, biedny lammer, i mógłby coś o tym wspomnieć? mattness.
Nie dopisuję tego jako stuba - nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, o co w tym chodzi i czy jest to coś więcej niż kaczka dziennikarska... internetowa :) .
- Z tego, co mi wiadomo, takie autostrady miały powstać jako integralna część Internetu. Takie dodatkowe pasmo dla wybranych. Na razie to chyba tylko projekt. Ma dość dużo przeciwników. --Big_Z 21:35, 18 maja 2006 (CEST)
Ale czy warto o tym wspominać we wpisie o internecie? Sam nie wiem, czy to alternatywa dla netu (sieć zamknięta i komercyjna), czy uzupełnienie (autostrady mają rozwiązać problem zatykających się łaczy)... mattness
Pod koniec XXw. mówiło się o rychłej budowie Internetu 2.0 - szybkiej sieci mającej łączyć ze sobą ośrodki naukowe, rządowe i komercyjne (tzn. przedsiębiorstwa) (celem było m.in. wyeliminowanie anonimowych użytkowników, spamerów, bot'ów, wirusów itp.), ale najwyraźniej pomysł zupełnie upadł.
błędne uzasadnienie
[edytuj kod]jaka decyzja RJP? mamy tylko opublikowaną wypowiedź jej sekretarz! czy ktoś tu ma w ogóle pojęcie jak funkcjonuje RJP? to, co napisano pod "Pisownia", tylko kompromituje Wikipedię jeszcze raz: Internet jest nazwą jednostkową internet (małą) nie może być: a) samodzielną siecią - taka lokalna sieć działająca podobnie do Internetu to intranet b) fragmentem Internetu - te mają swoje własne nazwy, np. poczta elektroniczna c) medium masowym (typem medium) - taki środek przekazu to "sieć komputerowa" a Internet to jedna z takich sieci pisownię małą literą można tłumaczyć tylko uzusem, staje się powszechna (choć bardzo wielu razi), a nie podpierać ją fałszywi argumentami porównaj http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7197
- Zgadzam się - wg poradni językowej WN PWN, lepiej pisać słowo "Internet" zawsze dużą literą; poza tym przypis [2] zawiera nieaktualny link do opinii RJP. - Anonim
niska jakość artykułu
[edytuj kod]artykuł mierny jak na całość polskiej wikipedii. Np. "W Internecie informacje aktualizowane są w równych odstępach czasowych." co to k... ma znaczyć? poprawić, porządnie ma być.
- Artykuł jest fatalny, ale ten fragment chyba akurat wyciągnąłeś z kapelusza. -- (lcamtuf)° 16:51, 17 mar 2007 (CET)
- Po kilkunastu latach artykuł nadal jest tak fatalnie napisany, że nie wiem nawet, od czego zacząć poprawianie. Mieszanka kalk z angielskiego i pseudouczonych frazesów :/
- A co do kapelusza: to, że czegoś aktualnie nie ma w artykule, nie znaczy, że tego wcześniej nie było... <facepalm> Ilse Birgen (dyskusja) 13:57, 22 mar 2021 (CET)
Zobacz też
[edytuj kod]Co tam robi św. Izydor z Sewilli? --Dawciu (dyskusja) 12:07, 23 kwi 2008 (CEST)
Kliknij i sam się przekonaj.
Czy mamy dopisać, że jakiśtam operator oferuje internet "za darmo" gdy zamówi się u niego usługę dostępu do sieci kablowej i telefonu? Czy wszelkie inne "interesujące cenowo" oferty dotyczące dostaw internetu również mamy wymieniać? Trudno mi się powstrzymać przed dyskusją na temat "bezpłatności" tej formy dostępu. Pozdrawiam, batwing (dyskusja, wkład) 15:41, 31 sie 2009 (CEST)
ø Moim zdaniem nie pasuje wpisywanie takich ofert do Wikipedii, gdyż byłaby to pewnego rodzaju reklama i kłóciła by się z wymogiem obiektywnego przedstawiania informacji i nie promowania pewnych (w tym wypadku) "firm". ;)
-Haz (dyskusja) 17:21, 1 wrz 2009 (CEST)
- Po co więc informacja o "darmowym" dostępie do sieci na Podkarpaciu i w Rzeszowie? Pozdrawiam, batwing (dyskusja, wkład) 23:06, 7 wrz 2009 (CEST)
internet? moderowanie? netykieta?
[edytuj kod]przekształcona forma po internecie stosuje dobieranie komentarzy i treści nie na zasadzie, czy są złe i nieodpowiednie(dla kogo?). Podobnie jest z obywatelami i politykami. Inicjatywa ustawodawcza należy przecież głównie do obywateli, ludzi, każdej jednostki. Internet tworzy "wciągającą" namiastkę niezamówioną.