Przejdź do zawartości

Dyskusja:Gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

wycinka stuletnich drzew w Puszczy Białowieskiej opisywana w 1926 r.

[edytuj kod]

Warto by do hasła dodać dział "obecność tego tematu w kulturze", a nim pieśni w obronie Puszczy zaczęto pisać i dedykować współcześnie, to już ok. 1926 r. Konrad Tom poruszył problem rabunkowej gospodarki, którą rozpoczęto tam od I wojny światowej, w skeczu "Sęk", przypominanym po latach przez kabaret "Dudek", cyt. http://www.rp.pl/artykul/922792-Legendarny-szmonces-Konrada-Toma.html http://skecze.net.pl/31 itd.:

"Co ciebie obchodzi nagle? W Puszczy Białowieszczańskiej jest las! Rosną stuletnie drzewa, się ścina, się rżnie, jest deska, jest sęk."
Jak to bez znaczenia?!? Najbardziej sławne i masowo pamiętane. Uzupełniłem https://pl.wikiquote.org/wiki/Konrad_Tom, ale tu by warto też, a dopisując "dedykacje" miałem na myśli m.in. Stanisława Soykę, który swą dawną pieśń sfilmował teraz, z... zagładą Puszczy w tle. Zacząć od tego, a pełny zapis protestów z lat międzywojennych oraz dzieł kultury tworzonych i wiązanych przez autorów z obroną Puszczy uzupełnić sukcesywnie.