Przejdź do zawartości

Dyskusja:Długopole

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Z PANDA

[edytuj kod]

Artykuł o małej miejscowości na Podhalu, artykuł z podstawowej wersji został rozbudowany o zdjęcia, treść, popartą przypisami. Pod względem technicznym chyba nie ma większych minusów. Z hasłem jest taki problem że materiałów książkowych praktycznie brak. Licze na porady aby hasło było jeszcze lepsze. PS. Prosze oceniać wersje roboczą( długo czekam na przejrzenie )Robert Długopolski (dyskusja) 14:30, 3 cze 2010 (CEST)[odpowiedz]

Uwagi z numerem do wprowadzenia, pogrubione i kropką zrobione:Grager (dyskusja) 11:56, 24 sty 2011 (CET)

[edytuj kod]

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że wioski nie są wdzięcznym tematem do DA, szczególnie wsie poniżej 1000 mieszkańców. Moje uwagi.

  1. Napompować wstęp.
  2. W Długopolu istniało sołectwo od początków powstania wsi, o czym świadczy dokument pisany przez plebana Macieja z Cła dla sołtysa z Długopola na początku wieku XIV. trochę by to trzeba przebudować, gdyż równie dobrze wieś mogła sobie istnieć powiedzmy od XII wieku bez żadnego kronikarza, następnie w 1317 ktoś wieś zauważył a kilka lat później założono tam sołectwo czyli np. 100 lat po założeniu wsi.
  3. Przed II wojną światową było tu lotnisko wojskowe, na którym testowano nowe typy samolotów. Położone było na łąkach, na lewym brzegu Czarnego Dunajca w stronę Działu. Warto by wspomnieć dokładnie kiedy i czyje było to lotnisko
  4. Na początku XX wieku w Długopolu wybudowano małą kaplicę. styl.
  5. Był to kościółek pod wezwaniem Św. Floriana, po tym jak wieś ocalała z pożaru. w końcu kapilca czy kościół a przy okazji styl.
  6. W 1998 zburzono stary i rozpoczęto budowe nowego budynku. jakiego budynku, można by podać przyczyny w końcu to tak dawno nie było?
  7. Długopole po likwidacji w czasach średniowiecza parafii wchodzi w skład parafii ludźmierskiej. Skoro miało własną parafię to przydało by się o tym dopisać. Dodatkowo umiejscowienie w jakimkolwiek podziale administracyjnym nie powinno być w historii tam powinny być zmiany.
  1. Jeśli możesz to powstawiaj zdjęcia w tekscie.
  2. Wieś rozciągnęła się w miejscu, gdzie potok gwałtownie zmienia bieg ku wschodowi, przed ujściem Piekielnika i Czarnego Potoku. styl.
  3. Północna, położona na lewym brzegu ma charakter rolniczy, a stanowią ją pola zwane: Zaręby, Ogrodziska, Odumiarki oraz Uboc. Na południe od wsi rozciągają się podmokłe grunty wykorzystywane jako łąki, pastwiska, lasy i torfowiska. A zabudowa to gdzie? Przy okazji łąki i pastwiska to też tereny rolne.
  4. Pola przeznaczone głównie jako łąki to: Zagonie, Hojnice, Wydzirówki, Łączki. To grunty orne czy łąki?
  5. W Długopolu jest około 150 budynków mieszkalnych, jednak nie wszystkie są obecnie zamieszkane, duża ilość mieszkańców wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych Ameryki Zdanie mnie trochę rozbawiło, gdyż zawiera w jednym infrastrukturę i demografię, warto rozbić je na dwa zdania przy czym do emigracji dowiedzieć się kiedy była i wstawić w historię.
  6. Ciekawostki rozpuścić w tekscie.

Wnioski końcowe.

  • Nazwa Długopole znana jest na przełomie XIV i XV wieku jako określenie skupiska parafii podhalańskich. Była to pierwotna nazwa Podhala i dotyczyła terenu późniejszego dekanatu nowotarskiego - troszkę jaśniej jeśli można.
  • Jak głowne zdjęcie nie dawałbym ołtarza, lepiej jakąś panoramkę w górach jest o tyle łatwiej, że można z jakiejś górki zrobić zdjęcie.
  • Ubrać przypisy
  • Długopole jest wsią rolniczą, ludność zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. czyżby 100% hodowców bydła nie ma tam chociażby hodowcy kur albo rencistów emerytów, dzieci uczących się itd?
  • Mleko przetwarza się tradycyjnymi metodami na serki wędzone (oscypki), tak charakterystyczne dla Podhala. styl.
  • Dzięki temu małe gospodarstwa mają zapewnione wyższe dochody a jakby robili z tego mleka zamiast oscypków twarożek raciborski albo goudę to dochody były niższe?
  • W Długopolu mieści się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, która ma do dyspozycji jeden wóz strażacki. styl można by to zrobić tak: w Dłogopolu znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej wyposażonej samochód gaśniczy.
  • W miejscowości działa także Koło Gospodyń Wiejskich jak i piekarnia. styl.
  • Długopole dzieli się na dwie części. Powtórzenie.
  • Główna zabudowa wiejska zlokalizowana w otoczeniu kościoła, i budynku OSP styl przy okazji czyżby w Długopolu był Ośrodek Szkolenia Piłkarskiego?
  • Druga część wsi zlokalizowana jest po drugiej stronie rzeki Czarny Dunajec w strone miejscowości Dział w kierunku północnym. Błąd składniowy. Skoro rzeka dzieli miejscowość na dwie części to naturalne jest to, że druga część jest z drugiej strony rzeki.
  • Graniczy z miejscowościami Ludźmierz, Wróblówka, Dział do których prowadzi przejezdna droga. Przydało by się odległości od centrum miejscowości. A czy ta droga może być nie przejezdna, można by podać nawierzchnię. A i tak przy okazji wrzucić to wyżej.
  • W obecnym kościele ołtarz z Św. Florianem został z głównego ołtarza przeniesiony do nawy bocznej ze względu na zmiany głównego patrona w przyszłości. Kościół ma być pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. to jest infrastruktura a nie wydarzenie, więc trzeba to przenieść.
  • W marcu 2009 Rada Gminy Nowy Targ podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Długopolu. A czy szkołę zlikwidowano czy tylko zamierzano zlikwidować?
  • Szkoła stoi pusta, bowiem rodzice przepisali swoje dzieci do szkoły w Krauszowie - Z tego co się orientuje to w przypadku szkół podstawowych występuje rejonizacja więc ciężko się tak poprostu przepisać.
  • Po przeniesieniu poprawiły się warunki dydaktycznie dzieci ze względu na naukę w klasach bez łączeń, poprawią się także warunki bezpieczeństwa uczniów podczas zajęć i przerw to nie jest wydarzenie, ewentualnie można to podpiąć pod powód ale wówczas należy przeredagować.
  • Na początku 2010 roku rozpoczęto remont drogi jak i pobocza ( na odcinku - początek miejscowości od strony wschodniej do wysokości kościoła). jakiej drogi? Przy okazji na terenie zabudowanym są ulice (jeśli o to chodzi).
  • Nawierzchnia została całkowicie wymieniona a pobocze wykonane z kostki brukowej po jednej stronie jezdni. Pobocze nie może być z kostki brukowej, może zrobiono chodnik?
  • Miejscowość położone jest w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad rzeką o nazwie Czarny Dunajec. A nie lepiej nad Czarnym Dunajcem albo nad rzeką Czarny Dunajec?

Sporo jeszcze trzeba włożyć pracy w ten artykuł, szczególnie w uźrówienie, które w wielu miejscach jest zdecydowanie nie wystarczające. Moim zdaniem można by:

  • zmienić sekcje miejscowość dzisiaj np. na infrastruktura bo i wczoraj i jutro a nawet podejrzewam, że za tydzień mało się zmieni.
  1. dodać informacje o odległościach od: sąsiednich miejscowości, siedziby gminy, stolic powiatu i województwa, najbliższej stacji/przystanku kolejowego.
  2. dodać informację na temat połączeń autobusowych, turystyki.
  3. dodać informację na temat zabytków
  4. uzupełnić historię o zmiany granic polityczno-administracyjnych.
  5. dodać zarys zabudowy.
  6. poszukać mimo wszystko książek nawet jeśli będą o innych miejscowościach w pobliżu zawsze można coś dodać to tej.
  • dodać jeśli jest informacje na temat sportu.