Dyskusja:Cracking
Klauzula
[edytuj kod]Ponieważ producenci oprogramowania najczęściej umieszczają w treści licencji klauzulę o zakazie dekompilacji, a przyjęcie takiej treści jest wymuszane przez programy instalacyjne, więc jakiekolwiek próby złamania zabezpieczeń są również złamaniem umowy licencyjnej. W związku z tym, że umowy licencyjne są uznawane w większości krajów, krakowanie oprogramowania jest zasadniczo nielegalne.
Shrink-wrap licence nie jet kontraktem i wogóle nie joest prawnie wiążąca. Taw 13:35, 16 lut 2003 (CET)
no to może jakiś prawnik by się wypowiedział, najlepiej, żeby znał prawo różnych krajów, bo w takim razie, GPL jest tak samo prawnie niewiążąca IMHO Matusz 23:05, 17 lut 2003 (CET)
Każdy ma pewne prawa przewidziane ustawami - jeśli dostałeś oprogramowanie możesz go używać, robić kopie zapasowe, dekompilować, pożyczać w celach niezarobkowych, oddać dla domu dziecka, i robić wszystko czego ustawa nie zabrania.
Ustawa zabrania robienia pewnych rzeczy bez zgody właściciela praw autorskich - jest to przez wszystkim kopiowanie w celach innych niż osobiste i inny fair use, oraz komercyjne wypożyczanie. Jeśli chcesz robić coś takiego, musisz mieć zgodę właściciela praw autorskich i uzyskać od niego licencję. Do zwykłego użytku nie potrzebujesz czegoś takiego.
Cytat z GPL:
Activities other than copying, distribution and modification are not covered by this License; they are outside its scope. The act of running the Program is not restricted
I przede wszystkim punkt 5:
5. You are not required to accept this License, since you have not signed it. However, nothing else grants you permission to modify or distribute the Program or its derivative works. These actions are prohibited by law if you do not accept this License. Therefore, by modifying or distributing the Program (or any work based on the Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and all its terms and conditions for copying, distributing or modifying the Program or works based on it.
Fakt :-) Matusz 23:48, 17 lut 2003 (CET)
A ja bym proponował usunąć część bzdur, które twierdzą, że Cracker = bad hacker. Jako wieloletni cracker walczę z tym stereotypem od lat. Proponuję uściślić to hasło powołująć się na zdanie wszystkich polskich crackerów. Igi^MBE 20:18, 12 lis 2004 (CET)
- A ja powołując się na zdanie wszystkich polskich hakerów proponuję usunąć Haker (bezpieczeństwo komputerowe) i zlikwidować disambig w haker - come on, jak coś się sprzeciwia WP:NPOV to trzeba to poprawiać, ale takiego hasła które będzie zawierało tylko zdanie crackerów nie będzie. --<A.J.>--<?>-- 10:48, 26 lis 2006 (CET)
Uwaga w artykule
[edytuj kod]Cracking tyczy się wyłącznie łamania zabezpieczeń w oprogramowaniu jak i sprzęcie. Takich rzeczy jak szyfrowanie haseł, kluczy produktu, aktywacji, blokady trail i wszystkich zabezpieczeń, które nie umożliwiają pełnego wykorzystania aplikacji. Bardzo często cracking jest podawany jako "zły" hacking co jest wielkim błędem. Otóż hacking polega m.in. na łamaniu zabezpieczeń w sieci. Pojęcie "cracking sieciowy" tak jak te wyżej (napisane prez poprzedniego autora) jest sprzeczne z ideą crackingu. Proszę o skorygowanie tej części definicji crackingu gdyż wprowadza w błąd osoby nie wtajemniczone i szerzy dezinformację.
Przepisałem powyższą uwagę z artykułu (użytkownik najwyraźniej nie zauważył strony dyskusji). Rzeczywiście, kwestia rozróżnienia haking/cracking nie jest tak skomplikowana, jak cracker/hacker, gdzie od lat trwa spór środowiska włamywaczy z hakerami "starej szkoły" (vide Kontrowersyjność terminu "haker"). Postuluję zatem:
- zmianę nazwy artykułu na Cracking oprogramowania
- przeniesienie kwestii związanych z włamaniami sieciowymi do odpowiedniejszego artykułu (np Hacker (bezpieczeństwo komputerowe).
--<A.J.>--<?>-- 20:56, 28 lip 2008 (CEST)
- Rownież uważam ze ten "cracking sieciowy" pasuje tutaj jak wół do karety. Rozwiązanie zaproponowane wyżej ze zmianą nazwy artykuły na cracking oprogramowania i przeniesienie "cracking sieciowy" do Haker (bezpieczeństwo komputerowe) ma więcej sensu. Tak samo zresztą jest to aktualnie rozwiązane na angielskiej wikipedii. Jeśli otworzymy https://en.wikipedia.org/wiki/Cracking to tam mamy m.in.:
- In
- computing
- :
- Another name for security hacking; the practice of defeating computer security.
- Password cracking, the process of discovering the plaintext of an encrypted computer password.
- Software cracking, the defeating of software copy protection.
- gdzie link "security hacking" linkuje do pojęcia hacker, a software cracking to osobne pojęcie. Myślę, że ma to tym bardziej sens iż każda zagraniczna strona wikipedii która linkuje do tego polskiego hasła cracking w ogóle nie wspomina o czymś takim jak cracking sieciowy i wszystkie dotyczą crackingu oprogramowania. Szczerze mówiąc to pojęcie "cracking sieciowy" jest bardzo naciągane i nigdy nie słyszałem żeby ktoś go używał. To co jest opisane pod tym pojęciem zwykle określane jest raczej pojęciem hacking. Nawet jak wpiszemy na google "cracking sieciowy" to znajdujemy głownie kopie tego co ktoś tutaj na wikipedii napisał pod tym wymyślonym przez siebie pojęciem. 5.173.120.235 (dyskusja) 11:56, 25 maj 2022 (CEST)