Przejdź do zawartości

Dobrodeja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobrodeja na okolicznościowym znaczku

Dobrodeja (ros. Добродея) znana również jako Eupraksja Mścisławna, Irena Kijowska (ur. początek XII w., zm. 16 listopada 1131?) – księżniczka ruska, żona Aleksego Komnena, autorka traktatu medycznego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Kijowie na początku XII stulecia jako trzecia z dziesięciorga dzieci. Jej ojcem był wielki książę kijowski Mścisław I Harald, a matką szwedzka księżniczka Krystyna Ingesdotter[1]. W 1122 wyszła za mąż za Aleksego Komnena, współcesarza bizantyjskiego. Otrzymała tytuł cesarzowej (βασίλισσα) i została nazwana Ireną (prawdopodobnie po teściowej Irenie Węgierskiej). Para doczekała się córki Marii, urodzonej ok. 1125[2].

Po ślubie udała się do Konstantynopola. Tu w otoczeniu uzdolnionych i wpływowych kobiet, jak Anna Komnena i Irena, rozwijała swoje talenty. Jej szczególnym zainteresowaniem cieszyła się medycyna, zwłaszcza właściwości i użycie ziół[1]. Przyjmowano, że Dobrodeja znała antyczne traktaty Galena i przetłumaczyła niektóre z nich na staroruski, a swoją wiedzę i doświadczenie praktyczne opisała w traktacie Αλιμμα (z gr. Maści). Obecnie jest on przechowywany w bibliotece Laurenziana we Florencji. Składa się z pięciu części, nie jest kompletny:

  • omawia ogólne zasady higieny osobistej oraz kwestie opieki nad dziećmi i leczenia dolegliwości dziecięcych, wspomina o czterech temperamentach człowieka
  • opisuje higienę w małżeństwie, w czasie ciąży i porodu
  • omawia higienę żywności, opisując produkty żywnościowe „zimne” (np. olejek mirtowy) i „ciepłe” (miód, wino, mięso i inne), podaje przepisy na dania dietetyczne
  • traktuje o chorobach zewnętrznych; zawiera zalecenia dotyczące stosowania maści w leczeniu chorób skóry, a także bólu zębów
  • jest poświęcony masażowi leczniczemu oraz leczeniu chorób serca i żołądka[3].

W 2016 Poczta Ukraińska wydała okolicznościową serię znaczków „Ukraińskie księżniczki na tronach Europy” (Київські князівни на престолах Європи). Na jednym z nich została przedstawiona Eupraksja-Dobrodeja (nr 1510)[4].

Wątpliwości

[edytuj | edytuj kod]

Wiele faktów z życia Dobrodei jest niepewnych i źródła wykazują znaczne rozbieżności. Varzos w swoim dziele mówi, że po ślubie otrzymała imię Irena, a jako datę śmierci wskazuje 16 listopada 1131. Puszkarewa twierdzi, że po koronacji Dobrodeja otrzymała imię Zoja i przeżyła męża. Podawane w wątpliwość jest również jej autorstwo traktatu medycznego. W 1902 rosyjski badacz Chrysanf Lopariew (Хрисанф Лопарев) przedstawił tezę, zgodnie z którą Dobrodeja napisała traktat medyczny. Oparł ją o kilka przesłanek: w tekście widnieje nazwa jednej z recept Maść Zoi królowej. Porada, by „ubierać się ciepło w czasie zimnej pogody”, zdaniem Lopariewa, mogła wyjść tylko od mieszkańca Rusi, a nie Bizancjum. Współcześni Lopariewowi historycy E. Kurz i S. Papadimitriou zakwestionowali jego tezę. Została również podana w wątpliwość w późniejszym okresie w świetle nowych badań rękopisu, przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych XX w.[5][6]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b N. L Pushkareva, Eve Levin, Women in Russian history: from the tenth to the twentieth century, Armonk, N.Y.: M.E. Sharpe, 1997, s. 16, ISBN 978-0-585-23828-9, OCLC 1245990965 [dostęp 2022-04-12] (ang.).
  2. Konstantinos Varzos, Η Γενεαλογία των Κομνηνών, t. A, Thessaloniki 1984, s. 343-344, OCLC 834784634 [dostęp 2022-04-12] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-01] (gr.).
  3. ДРЕВНЯЯ РУСЬ. Внучки Владимира Мономаха [online], www.bibliotekar.ru [dostęp 2022-04-12].
  4. Олег Леусенко, Київські князівни на престолах Європи (марки) [online], oleg-leusenko.livejournal.com [dostęp 2022-04-12] (pol.).
  5. Византийский медицинский трактат XI–XIV вв. (по рукописи Cod. Plut. VII, 19 Библиотеки Лоренцо Медичи во Флоренции) | Византийский Временник [online], www.vremennik.biz [dostęp 2022-04-15].
  6. Автор візантійського медичного трактату «Алімма» («Мазі») – практикуючий лікар, а косметичний рецепт належить Зої Порфірорідній [online], www.valeolog.com [dostęp 2022-04-15].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Pushkareva N. L., Levin Eve, Women in Russian history: from the tenth to the twentieth century, Armonk, N.Y. 1997
  • Varzos K., Η Γενεαλογία των Κομνηνών, vol. A, Thessaloniki 1984, s. 343-344, OCLC 834784634
  • Пушкарева Наталья Львовн, Женщины Древней Руси, Мысль, Москва 1989

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]