Przejdź do zawartości

Daniela Żuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daniela Żuk
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1934
Łuczywno

profesor nauk technicznych
Specjalność: agromechanika, budowa i eksploatacja maszyn rolniczych
Alma Mater

Politechnika Warszawska

Doktorat

1975

Habilitacja

1988

Profesura

20 stycznia 2000

Uczelnia

Politechnika Warszawska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Medal 40-lecia Polski Ludowej

Daniela Żuk (ur. 2 stycznia 1934 w Łuczywnie) – polski inżynier, prof. dr hab. inż., wykładowca akademicki, autorka podręczników i publikacji naukowych.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Daniela Żuk urodziła się 2 stycznia 1934 roku w Łuczywnie woj. poznańskie (obecnie wielkopolskie). Po ukończeniu szkoły podstawowej w Gorzowie Wielkopolskim i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole podjęła w 1952 studia w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Agromechanicznym (w 1954 roku przemianowanym na Wydział Mechanizacji Rolnictwa).

Po ukończeniu studiów w 1956 w latach 1957–1961 pracowała w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Płocku na stanowisku nauczyciela przedmiotów zawodowych i kierownika warsztatów szkolnych.

Brak przygotowania pedagogicznego był powodem rozpoczęcia w 1965 3-letnich studiów drugiego stopnia na Zaocznym Studium Pedagogicznym przy Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW w Warszawie, które ukończyła w 1968 r. Zachęcona pomyślnym przebiegiem studiów i pracy zawodowej podjęła Studia Doktoranckie w Politechnice Warszawskiej, prowadzone przez prof. Michała Godlewskiego i ukierunkowane na problemy edukacji zawodowej.

W latach 1968-1972 prof. D. Żuk przeprowadziła szereg eksperymentów i badań związanych z zastosowaniem obrazu przestrzennego w kształtowaniu wyobraźni przestrzennej. Stanowiło to podstawę do napisania rozprawy doktorskiej nt.: „Wyobraźnia przestrzenna techniczna jako element przygotowania zawodowego techników”, którą obroniła w 1975 r. Rada Wydziału Ekonomiczno-Rolniczego SGGW wyróżniła rozprawę doktorską, przestawiając ją do nagrody Ministra pt. „Kształtowanie wyobraźni przestrzennej młodzieży szkół zawodowych”. Praca została opublikowana przez WSiP w 1975 r. i przeznaczona dla nauczycieli szkół zawodowych.

W 1972 prof. D. Żuk podjęła pracę w Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku w Zakładzie Podstaw Konstrukcji Instytutu Mechaniki na stanowisku wykładowcy. Po uzyskaniu, stopnia doktora, zgodnie z zainteresowaniami i poszerzającą się współpracą z przemysłem, przeniosła się do Zakładu Maszyn i Urządzeń Rolniczych, w którym pracowała do emerytury do 2006 r. Zajęła się głównie problematyką związaną z badaniami i konstrukcją maszyn rolniczych. Uczestniczyła w badaniach eksploatacyjnych i niezawodnościowych kombajnów zbożowych, koncentrując się coraz bardziej na zespole żniwnym, a szczególnie zespole tnącym. Dalsza jej działalność naukowo-badawcza została ukierunkowana na proces cięcia, a głównie na opis zjawisk mechanicznych zachodzących przy ścinaniu źdźbeł, ich wpływ na jakość i energochłonność procesu cięcia. Wynikiem tej działalności było przygotowanie pracy habilitacyjnej nt.: „Proces cięcia źdźbeł zbóż”.

W 1988 r. Rada Naukowa Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie na podstawie rozprawy i przedstawionego dorobku naukowego nadała jej stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie techniki rolniczej.

Kontynuacją tematyki pracy habilitacyjnej było opracowanie teoretyczne i konstrukcyjne nowego zespołu tnącego o poziomej osi obrotu, zwanego śrubowym od ułożenia ostrzy noży w stosunku do osi wirnika. Najtrudniejszym zadaniem w tej kwestii był dobór przedziału parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych zapewniających najlepsze efekty eksploatacyjne.

W tym zakresie pod kierunkiem prof. D. Żuk zostały zrealizowane prace doktorskie „Dobór parametrów śrubowego zespołu tnącego do roślin źdźbłowych” (H. Rode – 1997 r.), „Mikroprocesorowy system nadzoru funkcjonowania kombajnu zbożowego” (M. Szreder - 2001).

Wyniki badań stanowiły również podstawą do opracowania skryptów i podręczników: „Ćwiczenia projektowe maszyn rolniczych” (wyd. I - 1983 r., wyd. II – 1992 r.), „Agromechanika” (1994 r.).

Istotnym elementem dorobku naukowego z tego zakresu było współautorstwo dwóch skryptów: „Kształcenie dla racjonalnego użytkowania energii i środowiska” oraz „Przyjazne dla środowiska projektowanie i użytkowanie maszyn rolniczych” – opublikowane w pracach międzynarodowego projektu TEMPUS JEP 09124-95 w 1998 r. przeznaczone dla nauczycieli oraz konstruktorów maszyn rolniczych. Podręcznik pt. „Inżynieria procesów bioagrotechnologicznych” wydana w 2003 r. zamyka ten cykl publikacji.

Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymała 20 stycznia 2000 roku.

W latach 1993–2005 dyrektor Instytutu Maszyn i Urządzeń Rolniczych Politechniki Warszawskiej[1].

Od 1981 r., członek Towarzystwa Naukowego Płockiego, a od 2001 członek Zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego[2].

Kierownik Podyplomowego Studium Pedagogiki i Kształcenia Zawodowego PW w latach 1994–2014.

Była opiekunką Koła Naukowego Mechaników.

Jest autorką lub współautorką ok. 150 artykułów naukowych, kilkunastu grantów (KBN, unijnych, uczelnianych), ekspertyz i ocen rozwiązań technicznych, recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków awansowych. Uzyskała sześć patentów i wniosków racjonalizatorskich częściowo wdrożonych.

Poza działalnością związaną z Politechniką Warszawską uczestniczyła w życiu naukowym środowiska inżynierii rolniczej, szkolnictwa zawodowego na poziomie średnim i wyższym oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych.

Zasiadała w składzie Rady Naukowej Mazowieckiego Uniwersytetu Dziecięcego[3].

Nagrody i odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Wybrana bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Proces cięcia źdźbeł zbóż, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 1986
  • Wpływ prędkości noża na proces cięcia źdźbeł pszenicy, 1998
  • Inżynieria procesów bioagrotechnologicznych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2003, 92 s.[6]
  • Agromechanika, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 1994
  • Problemy budowy oraz eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych, ISBN 83-915188-5-X, 2003
  • Ćwiczenia projektowe z maszyn rolniczych. Materiały pomocnicze, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 1992, 102 s.
  • 40 lat Instytutu Inżynierii Mechanicznej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2008, 139 s.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Historia / O Instytucie / Strona główna - [online], 20 kwietnia 2018 [zarchiwizowane z adresu 2016-11-29].
  2. Towarzystwo Naukowe Płockie [online], 14 grudnia 2019.
  3. Rada Naukowa [online], www.mazowieckiuniwersytetdzieciecy.pl [dostęp 2020-05-11].
  4. BIP Płock [online], 25 marca 2021.
  5. SIMP, Walne Zgromadzenie Członków Oddziału SIMP w Płocku [online], Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich [dostęp 2022-06-01] (pol.).
  6. Inżynieria procesów bioagrotechnologicznych :: Księgarnia Techniczna [online], ksiegarnia.edu.pl [dostęp 2019-12-23].