Przejdź do zawartości

Bożenna Kuc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bożenna Kuc
Data i miejsce urodzenia

29 listopada 1939
Czerwonka

Posłanka na Sejm kontraktowy
Okres

od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991

Przynależność polityczna

Polskie Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
Odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego” Złota Odznaka ZNP

Bożenna Marianna Kuc (ur. 29 listopada 1939 w Czerwonce) – polska nauczycielka, posłanka na Sejm IX i X kadencji.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1957 zdała maturę w liceum ogólnokształcącym w Sokołowie Podlaskim. Pracowała do czasu przejścia na emeryturę jako nauczycielka języka polskiego, w tym od 1959 w Grochowie[1]. W 1974 ukończyła studia pedagogiczne na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1961 wstąpiła do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Była sekretarzem koła tej partii w Grochowie (także członkinią tamtejszej rady sołeckiej) oraz członkinią Miejsko-Gminnego Komitetu ZSL w Sokołowie Podlaskim. Była także zastępcą przewodniczącego Rady Gminnej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Należała również do Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Polskiej i Związku Młodzieży Wiejskiej. Działała ponadto w Związku Nauczycielstwa Polskiego i w Kole Gospodyń Wiejskich. W 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu siedleckim. Była członkinią Komisji Kultury oraz Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych. W 1989 uzyskała reelekcję bez oficjalnej rekomendacji ze strony ZSL[1] w tym samym okręgu. Na koniec kadencji Sejmu kontraktowego należała do Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wchodziła w skład Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Parlamentarzyści Ziemi Sokołowskiej. wiescisokolowskie.pl, 9 maja 2011. [dostęp 2015-07-17].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]