Przejdź do zawartości

Bitwa pod Casalecchio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Casalecchio
Ilustracja
Rzeka Reno pod Casalecchio
Czas

26 czerwca 1402

Miejsce

Casalecchio di Reno, niedaleko Bolonii

Terytorium

tereny należące do Bolonii

Przyczyna

Próba odzyskania władzy w Bolonii przez Viscontich

Wynik

zwycięstwo Mediolanu

Strony konfliktu
Mediolan (Visconti) Bolonia (Bentivoglio)
Dowódcy
Alberico da Barbiano Muzio Attendolo Sforza
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Emilii-Romanii
Mapa konturowa Emilii-Romanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
44,483333°N 11,283333°E/44,483333 11,283333

Bitwa pod Casalecchio – bitwa stoczona 26 czerwca 1402 pod Casalecchio di Reno w pobliżu Bolonii między wojskiem bolońskim a armią Księstwa Mediolanu.

Po okresie sprawowania rządów w Bolonii Visconti stracili nad nią kontrolę. Giovanni I Bentivoglio objął wprawdzie w 1401 władzę w mieście dzięki ich poparciu, ale Bolonia wchodziła w skład (przynajmniej nominalnie) Państwa Kościelnego. Gian Galeazzo Visconti pragnąc zjednoczyć północną Italię pod swoim berłem przejmował kontrolę nad kolejnymi miastami. Postanowił też odzyskać Bolonię. Giovanni I Bentivoglio widział w tym zagrożenie dla niedawno przejętej przez siebie władzy. Tak doszło do decydującego starcia pod Casalecchio.

Wojskami bolońskimi dowodził Muzio Attendolo Sforza, a mediolańskimi Alberico da Barbiano. Po stronie Viscontiego stanęli także sprzymierzeni z nim Karol I Malatesta, pan Rimini i Francesco I Gonzaga, pan Mantui. Bolonię zaś wspierała Florencja, która zdecydowana była za wszelką cenę powstrzymać ekspansję terytorialną i ambicje Viscontich. W armii Gian Galeazzo Viscontiego znajdowali się liczni feudałowie i kondotierzy włoscy. Wśród nich byli Facino Cane i Ludovico Gabriotto Cantelli (Ludovico da Parma), który dowodził przednią strażą mediolańskich wojsk złożoną z 2000 konnych. Cantelli pokonał oddziały dowodzone przez Bernardo della Serra i wziął do niewoli Rigo Galletto, Pietro da Carrara i Brunoro Della Scala, którzy zostali uprowadzeni do Parmy.

Bolończycy zostali pokonani, a Giovanni I Bentivoglio zabity. Gian Galeazzo Visconti zdobył Bolonię i planował najazd na Florencję, ale 10 sierpnia 1402 zachorował i 3 września zmarł. Jego plany zjednoczenia Włoch nie przyniosły zamierzonego rezultatu. Bolonia znów dostała się pod władzę Państwa Kościelnego, a po kilkunastu latach (1420) Bentivoglio wrócili do władzy w mieście.