Barszcz botwinka
Barszcz botwinka, (lub lokalnie botwinka), polski barszcz kuchni chłopskiej, gotowany na rosole, mięsie lub wywarze warzywnym, z młodych buraków ćwikłowych i liści, z dodatkiem ziemniaków, zakwaszany sokiem z cytryny[1] lub zakwasem z buraków[2]. Barszcz przygotowuje się wiosną, kiedy liście buraka są miękkie i delikatne, a korzeń jest jeszcze mały. Wówczas liście botwiny mają najwięcej smaku i aromatu. Odmianą zupy z botwiny jest chłodnik z botwinki.
Przygotowanie
[edytuj | edytuj kod]Barszcz jest gotowany na wywarze mięsno - warzywnym z dodatkiem przypraw. Po ugotowaniu wywar jest odcedzany i dodawana jest posiekana botwinka i ziemniaki. Po ugotowaniu ziemniaków jest zakwaszany sokiem z kiszonych buraków[2] lub sokiem z cytryny i przyprawiany solą i pieprzem, oraz zaprawiany śmietaną. Podawany z jajkiem na twardo[1].
Barszcz botwinka z Radziwiłłowa Mazowieckiego
[edytuj | edytuj kod]Barszcz gotowany na rosole, mięsie lub wywarze warzywnym, z młodych buraków i liści gotowanych do miękkości, zaprawiany śmietaną i mąką gryczaną. Barszcz tradycyjnie podawany jest na jednym talerzu z oddzielnie ugotowanymi ziemniakami, tłuczonymi, polanymi skwarkami ze słoniny, przyprawiany szczypiorkiem, koprem, cukrem oraz sokiem z cytryny[3].
Produkt z Radziwiłłowa Mazowieckiego wpisany został na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-14 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. mazowieckim[3].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Barszcz z botwinki jak u babci. Bez dokładki się nie obejdzie [online], smaker.pl [dostęp 2024-05-22] .
- ↑ a b Barszcz z botwiny według Magdy Gesslerowej. Przepis [online], OnetGotowanie, 12 lipca 2021 [dostęp 2024-05-22] (pol.).
- ↑ a b Barszcz botwinka z Radziwiłłowa - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [dostęp 2024-05-22] (pol.).