Przejdź do zawartości

Baba Wida

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baba Wida
Баба Вида
Ilustracja
Państwo

 Bułgaria

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, u góry po lewej znajduje się punkt otoczony kołem zębatym z opisem „Baba Wida”
Ziemia43°59′35″N 22°53′12″E/43,993056 22,886667
Twierdza wewnątrz

Baba Wida (bułg. Баба Вида) – średniowieczna twierdza w mieście Widyń w północno-zachodniej Bułgarii.

Jest to jedyna dobrze zachowana twierdza w Bułgarii. Znajduje się w Widyniu nad brzegiem Dunaju, w północno-zachodniej Bułgarii[1]. Na terenie twierdzy znajduje się osiem wież obronnych, cztery narożne, trzy wieńczące boki umocnień oraz potężnie ufortyfikowana wieża nad bramą[2]. Fosa wokół twierdzy ma 4 m głębokości i około 6 m szerokości[2]. Od 1958 roku jest udostępniona do zwiedzania[1]. W twierdzy znajdowało się więzienie, a teraz prezentuje się odwiedzającym przedmioty tortur[3]. Od 1964 roku znajduje się tu teatr letni (na 350 miejsc)[3]. Zamek był naturalnym planem filmowym (w zamku i okolicach nakręcono ponad 50 filmów bułgarskich i zagranicznych) i teatralnym, a także miejscem innych wydarzeń kulturalnych[3]. W 1964 roku twierdza została uznana za zabytek o znaczeniu narodowym i kulturowym[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Widyń powstał na miejscu dawnej celtyckiej wioski Dounonia[2]. Rzymianie zbudowali tam miasto o nazwie Bononia przez Bułgarów nazwane Bdin lub Widin[2]. Twierdza Baba Wida została zbudowana na fundamentach dawnej twierdzy Bononia prawdopodobnie pod koniec X wieku[2]. Potem była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana aż do XIV wieku, gdy stała się kwaterą główną i siedzibą lokalnych władców[2]. Głównym zadaniem zamku miała być ochrona przebiegających tamtędy ważnych szlaków handlowych[5]. Na przestrzeni wieków twierdza była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i przebudowywana i wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk[5]. Władali nią kolejno Bułgarzy, Bizantyjczycy, Turcy i Habsburgowie[5]. Okres rozkwitu Widynia nastąpił w XIV wieku, kiedy to miasto stało się stolicą tzw. carstwa widyńskiego, którym władał Ivan Stracimir[2]. Jeszcze w tym samym wieku miasto zostało podbite i zajęte przez Turków[5]. Obecny kształt nadano twierdzy na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy znajdowała się ona pod panowaniem Imperium Osmańskiego[5]. W 1878 roku zakazano do niej wstępu, ponieważ była używana do celów wojskowych[6]. Była wykorzystywana do końca XIX wieku, gdy mieściło się w niej więzienie i skład amunicji[2].

Legenda

[edytuj | edytuj kod]

Według tradycji dawno temu żyły trzy siostry Gamza, Kuła i Wida. Ich ojciec był bogatym władcą i podlegały mu rozległe ziemie. Po jego śmierci majątek został podzielony na trzy części. Każda z sióstr zbudowała na swoich nowych terytoriach miasto, które nazwano od ich imion: Gamza – Gamzigrad, Kula – Kuła i Wida – Widyń. Dwie starsze siostry niestety źle wybrały mężów, którzy szybko stracili powierzone im ich dziedzictwo. Widząc to Wida oświadczyła, że znajdzie dla siebie idealnego mężczyznę. Mijały lata, a ona nie wychodziła za mąż. Zbudowała zamek dla siebie i swoich ludzi, aby bronić się przed atakami obcych. Po jej śmierci zamek nazwano Baba Wida[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Музей-крепост „Баба Вида”, „Trips Journal” [dostęp 2018-05-26] (bułg.).
  2. a b c d e f g h Twierdza Baba Wida (БАБА ВИДА КРЕПОСТ) [online] [dostęp 2018-05-26] (pol.).
  3. a b c Крепостта „Баба Вида” [online], opoznai.bg [dostęp 2018-05-26] (bułg.).
  4. Замок Баба Вида [online], www.allcastles.ru [dostęp 2018-05-26] (ros.).
  5. a b c d e Крепость БАБА ВИДА Видин [online], www.infobg.ru [dostęp 2018-05-26] (ros.).
  6. Крепост „Баба Вида” [online], BulgariaTravel.org [dostęp 2018-05-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-26] (bułg.).