Przejdź do zawartości

Ambystoma dumerilii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ambystoma dumerilii[1]
(Dugès, 1870)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy ogoniaste

Podrząd

Salamandroidea

Rodzina

ambystomowate

Rodzaj

Ambystoma

Gatunek

Ambystoma dumerilii

Synonimy
  • Siredon dumerilii Dugès, 1870
  • Amblystoma dumerili (Dugès, 1870)
  • Bathysiredon dumerilii (Dugès, 1870)
  • Ambystoma queretarense (Maldonado-Koerdell, 1948)
  • Bathysiredon dumerilii dumerilii (Dugès, 1870)
  • Bathysiredon dumerilii queretarensis Maldonado-Koerdell, 1948[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Ambystoma dumeriliigatunek płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych (Ambystomatidae). Występuje endemicznie w meksykańskim jeziorze Pátzcuaro. Stanowi przykład neotenii, a do przeobrażenia dochodzi jedynie w warunkach laboratoryjnych. Dorasta do 12,8–28,2 cm długości i cechuje się jednorodną brązowawą barwą. Gatunek krytycznie zagrożony (CR) w związku z bardzo niewielkim zasięgiem występowania, malejącą populacją i degradacją jego środowiska naturalnego.

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten stanowi przykład neotenii[4]. Długość ciała wynosi od 12,8 do 28,2 cm[4]. Płaz ten cechuje się płaską, szeroką głową, ma również płetwy grzbietowe[4]. Mocno włókniste skrzela obecne przez całe życie, a palce u stóp spięte są błoną pławną[4]. Ciało ma jednorodną brązowawą barwę[4].

Zasięg i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Endemit, występuje jedynie w jeziorze Pátzcuaro w północno-zachodniej części meksykańskiego stanu Michoacán na wysokości bezwzględnej 1920 m n.p.m.[3] Obszar występowania wynosi 6 km²[3]. Pojawiają się również niepotwierdzone, mało prawdopodobne doniesienia o występowaniu tego płaza w pobliżu miasta San Juan del Río w stanie Querétaro[4].

Odżywianie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek odżywia się poprzez zasysanie ofiary[4]. W warunkach laboratoryjnych karmiony jest wątrobą wołową[4]. A. dumerilii jest żywicielem Argulus ambystomapasożytniczego skorupiaka należącego do gromady tarczenic[4].

Rozmnażanie i rozwój

[edytuj | edytuj kod]

Rozród zaobserwowano zimą i wiosną, a składanie jaj pobudzane jest przez wzrastające temperatury powietrza[4]. Jaja dojrzewają podczas pory deszczowej[4]. W naturze nie zaobserwowano przeobrażenia[4]. W warunkach laboratoryjnych natomiast około 1/3 osobników przeobraża się, zazwyczaj podczas okresu godowego[4]. Należy zauważyć, że żaden z przeobrażonych osobników nie żył dłużej niż 5 miesięcy, co może sugerować, że nie jest to proces obserwowany w naturze[4]. Zaobserwowano również metamorfozę hybryd A. dumerilii i spokrewnionych gatunków takich jak ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum) i ambystoma tygrysia (A. tigrinum)[4].

Status

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek krytycznie zagrożony (CR) w związku z bardzo niewielkim zasięgiem występowania, malejącą populacją, a także degradacją jego środowiska naturalnego[3]. Gatunek ten jest również odławiany przez miejscową ludność Purepecha (wśród której znany jest pod nazwą Achoque), jako że jego konsumpcja rzekomo pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego[3]. Płaz ten jest chroniony przez rząd Meksyku, znajduje się również w załączniku II konwencji waszyngtońskiej (CITES)[3][4]. Prowadzone jest również rozmnażanie w niewoli[3][4]. W 2018 roku poinformowano o znalezieniu zdrowej populacji liczącej 300 osobników przetrzymywanej przez dominikanki w Bazylice Basílica de Nuestra Señora de la Salud w Pátzcuaro, gdzie osobniki wykorzystywane były do tworzenia syropu na kaszel[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ambystoma dumerilii, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Darrel R. Frost, Ambystoma dumerilii (Dugès, 1870), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-07-26] (ang.).
  3. a b c d e f g IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Ambystoma dumerilii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2020 [dostęp 2024-07-26] (ang.).
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Ambystoma dumerilii, [w:] AmphibiaWeb [online], University of California, Berkeley, CA, USA [dostęp 2021-10-05].