Kayah
Kayah (2022) | |
Imię i nazwisko |
Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot |
---|---|
Pseudonim |
Kayah |
Data i miejsce urodzenia |
5 listopada 1967 |
Gatunki |
pop[1], soul[1], jazz[1], folk, muzyka żydowska[1], dance[1] |
Zawód |
piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa |
Aktywność |
od 1984 |
Wydawnictwo | |
Powiązania |
Grzegorz Ciechowski, Andrzej Smolik, Krzysztof Kiljański, Cesária Évora, Goran Bregović, Viki Gabor |
Odznaczenia | |
Strona internetowa |
Kayah, właśc. Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot[2] (ur. 5 listopada 1967 w Warszawie[3][4]) – polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna. Członkini Rady Polskiej Fundacji Muzycznej[5]. Założycielka wytwórni płytowej Kayax.
Zadebiutowała fonograficznie w 1988 singlem „Córeczko”, za który otrzymała nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich. Następnie wydała pierwszy album studyjny, zatytułowany po prostu Kayah (1988), który doczekał się również anglojęzycznej wersji z 1991. Ogólnopolską rozpoznawalność zyskała po wydaniu kolejnego albumu pt. Kamień z 1995, który był jej pierwszym, w pełni autorskim dziełem. W kolejnych latach wydała jeszcze 11 albumów: Zebra (1997), Kayah i Bregović (1999, nagrany z Goranem Bregoviciem), JakaJaKayah (2000), Stereo typ (2003), The Best & The Rest (2005), MTV Unplugged (2007), Skała (2009), Panienki z temperamentem (2010, z Renatą Przemyk), Kayah & Royal Quartet (2010, z Royal String Quartet), Transoriental Orchestra (2013) i Gdy pada śnieg (2016). Do jej największych przebojów należą piosenki, takie jak „Fleciki”, „Na językach”, „Supermenka”, „Śpij kochanie, śpij”, „Prawy do lewego”, „Testosteron”, „Prócz ciebie, nic”, „Za późno”, „Po co” i „Ramię w ramię”. Trzy wydane przez nią płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce. Za sprzedaż albumów i singli otrzymała jedną diamentową płytę, jedną podwójnie platynową, cztery platynowe i osiem złotych.
Laureatka ośmiu Fryderyków, nagrody specjalnej na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn oraz Złotej Superjedynki i sześciu Superjedynek na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[6]. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole[7]. Wielokrotnie znajdowała się na liście „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” w zestawieniu magazynu „Forbes Polska”, zajmując najwyższą, 21. pozycję w 2013[8]. W 2010 czasopismo „Machina” umieściło ją na czwartej pozycji na liście 50 najlepszych polskich wokalistek[9].
Pomiędzy projektami muzycznymi była prowadzącą, jurorką bądź trenerką w kilku telewizyjnych programach rozrywkowych i wzięła udział w licznych dużych kampaniach reklamowych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną i społeczną, została ambasadorką Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).
Rodzina i edukacja
[edytuj | edytuj kod]Jest córką Polki i Żyda[10]. Gdy miała 11 lat, ojciec opuścił rodzinę i wyjechał za granicę. Ze strony ojca ma dwie przyrodnie siostry[11]. Dzieciństwo spędziła u dziadków w Białymstoku[12].
W młodości chciała zostać archeologiem[11][13]. Trenowała judo w szkole sportowej[11]. Edukację zakończyła w liceum, nie podchodząc do matury[13]. W 1985 uzyskała dyplom w klasie fortepianu u prof. Anny Narkiewicz[14]. W dorosłym życiu dorabiała, sprzedając krawaty[11].
Działalność muzyczna
[edytuj | edytuj kod]Początki
[edytuj | edytuj kod]Karierę muzyczną rozpoczęła w 1984 od nawiązania współpracy z Kostkiem Joriadisem oraz zespołami Rasstar i Zgoda[11]. W 1986 nagrała z zespołem Tilt utwór „Mówię ci, że…”, który zdobył popularność w Polsce[15]. W 1988 po raz pierwszy wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując utwór „Córeczko” podczas 25. edycji festiwalu. Dzięki utworowi zyskała rozgłos w kraju. Następnie nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[16] i wystąpiła na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[17]. Również w 1988 nakładem wytwórni Polskie Nagrania „Muza” wydała swój debiutancki album, zatytułowany po prostu Kayah[18]. Niedługo po premierze płyty zakończyła współpracę z wytwórnią, twierdząc, że oferowany jej kontrakt był „ubezwłasnowolniający”[19][13][20]. Do zerwania kontaktu doszło z powodu niedopilnowania przez wytwórnię szczegółów koncertu promocyjnego, co stanowiło podstawę do zakończenia współpracy[21].
Lata 1990–1999
[edytuj | edytuj kod]W 1991 Polskie Nagrania wydały – bez zgody artystki – anglojęzyczną wersję albumu Kayah[22][23]. Ona sama wówczas zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w działalności muzycznej i zamieszkała w Wiedniu, gdzie pracowała jako modelka[11]. Powróciła do pracy artystycznej jako wokalistka drugoplanowa, śpiewając w chórkach zespołu Tilt oraz nagrywając partie wokalne na albumy Obywatela G.C., De Mono, Atrakcyjnego Kazimierza, Pawła Stasiaka, Mietka Szcześniaka, Kasi Stankiewicz i Andrzeja Krzywego[20][24].
W 1993 wystąpiła z piosenką „Liść” w konkursie o Bursztynowego Słowika oraz z utworem „Cyganeria” w koncercie wspomnień podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie[25]. Utwór „Liść” – pod zmienioną nazwą „Mówili o mnie” – pojawił się na akustycznej płycie zespołu Republika pt. Bez prądu[26]. W 1994 z piosenką „Ja chcę ciebie” wystartowała w koncercie „Premier” podczas 31. KFPP w Opolu, na którym otrzymała nagrodę od prezydenta miasta, a także zajęła drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn[27].
W listopadzie 1995 wydała pierwszy autorski album jazzowy pt. Kamień[28], który promowała singlami: „Jak liść”, „Nawet deszcz”, „Santana” i „Fleciki”. Ostatnia piosenka stała się jednym z przebojów roku i otrzymała nagrodę polskich rozgłośni radiowych PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”[29]. Za płytę zebrała pozytywne recenzje, a za sprzedaż albumu odebrała status złotej płyty. Otrzymała także Fryderyka dla wokalistki roku[30], a w 1996 zdobyła kolejną nominację do tej nagrody[31].
Wiosną 1997 wydała album pt. Zebra[32], na którym umieściła materiał nawiązujący do stylistyki disco i soul. W ramach kampanii promocyjnej płyty w towarzystwie dziennikarzy odwiedziła w dniu premiery warszawskie zoo i objęła opieką zebrę Kaję[33]. Płyta osiągnęła sukces komercyjny – w ciągu kilku dni nakład albumu przekroczył 100 tys. egzemplarzy, ogólnie sprzedano go ponad 200 tys. sztuk[34], za co odebrała certyfikat podwójnie platynowej płyty. Album promowała przebojami „Na językach” i „Supermenka”, za które odebrała m.in. dwie statuetki PlayBox w kategorii „Złota Dziesiątka”[29]. Z kolei za sam album odebrała Fryderyki dla kompozytora, autora i wokalistki roku oraz za wygraną w kategorii album roku pop[35].
W kwietniu 1999 wydała album pt. Kayah i Bregović, który nagrała z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem[36]. Płytę promowali singlami: „Śpij kochanie, śpij” i „Prawy do lewego”, które stały się przebojami i zapewniły im dwa PlayBoxy w kategorii „Złota Dziesiątka”. Album pozostaje jednym z największych bestsellerów w historii polskiej fonografii i osiągnął certyfikat diamentowej płyty, rozchodząc się w liczbie ponad 700 tys. egzemplarzy w Polsce[37]. We wrześniu Kayah i Bregović zagrali wspólny koncert na warszawskim Służewcu, na którym obecnych było ponad 50 tys. widzów. W związku z popularnością albumu w Polsce, koncern Bertelsmann Music Group wydał płytę w kilkunastu krajach, m.in. we Francji i Włoszech[38]. Duet otrzymał Fryderyka za płytę roku i wideoklip roku (do „Prawy do lewego”); Kayah dostała ponadto statuetkę dla wokalistki roku[39]. Po zakończeniu współpracy Kayah w negatywnym tonie wypowiadała się o Bregoviciu, zarzucając mu brak elegancji i uczciwości, i twierdząc, że nie otrzymała od niego pełnej zapłaty za współtworzenie albumu[38].
Lata 2000–2009
[edytuj | edytuj kod]12 maja 2000 wydała album pt. JakaJaKayah[40], za którego sprzedaż w licznie ponad 70 tys. egzemplarzy odebrała certyfikat platynowej płyty. Płytę promowała tytułowym utworem i teledyskiem, który był pierwszym wideoklipem wyemitowanym na antenie MTV Polska[41]. Za występ w teledysku otrzymała nagrodę na Festiwalu Yach Film w kategorii najlepsza kreacja aktorska, a za album dostała pięć nominacji do Fryderyków[42]. W czerwcu odebrała Superjedynki podczas 37. KFPP w Opolu za zwycięstwo w kategoriach: najlepsza wokalistka, przebój roku („Śpij kochanie, śpij”), najlepsza płyta pop (Kayah i Bregović) i najlepszy teledysk („Prawy do lewego”)[43].
W 2001 wydała utwór „Embarcação”, który nagrała z Cesárią Évorą. Teledysk do utworu, nakręcony przez Bolesława Pawicę, zdobył pierwszą nagrodę podczas X Festiwalu Yach Film za najlepszą reżyserię oraz był nominowany do Fryderyka dla najlepszego teledysku[44]. Piosenka znalazła się na polskiej reedycji płyty JakaJaKayah, a w Kanadzie i dziewięciu krajach europejskich album został wydany pod zmienioną nazwą – YakaYaKayah[45]. W międzyczasie artystka nagrała piosenkę „Wiosna przyjdzie i tak” na potrzeby promocji filmu Przedwiośnie oraz zagrała koncert dla polskich żołnierzy w Kosowie[38]. 6 października 2002 wystąpiła w koncercie z okazji 40-lecia działalności radiowej „Trójki”[46]. 22 lutego 2003 zaśpiewała podczas Charytatywnego Balu Dziennikarzy[47].
22 sierpnia 2003 wydała album pt. Stereo typ, z którym dotarła do pierwszego miejsca listy bestsellerów płytowych w Polsce[48][49] i za którego spredaż w 50 tys. egzemplarzy uzyskała certyfikat złotej płyty. Za album otrzymała siedem nominacji do nagrody Fryderyków[50]. Za teledysk do pierwszego singla, utworu „Testosteron”, otrzymała pierwszą nagrodę na festiwalu Yach Film. 23 sierpnia wystąpiła podczas 40. MFP w Sopocie[51]; jej występ obejrzało ponad 5 mln telewidzów[52]. Jesienią odbyła klubową trasę koncertową pod nazwą Stereo Tour. W 2004 była nominowana do Nagrody Muzycznej Radia Eska w kategorii artystka roku – Polska[53]. 2 maja wystąpiła w koncercie „Dwa kolory” organizowanym przez Polsat z okazji Dnia Flagi Polskiej[54]. Latem 2004 wystąpiła na festiwalu TOPtrendy[55] oraz Sopot Festival 2004 w trakcie koncertu „Czas płynie jak rzeka” ku pamięci Czesława Niemena[56].
W 2005 wzięła udział w nagraniach singla „Pokonamy fale”, który powstał z myślą o ofiarach trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim oraz wystąpiła na koncercie charytatywnym, podczas którego zebrano pieniądze na rzecz programu Adopcja na odległość wspierającego ofiary tragedii[57]; koncert był transmitowany przez TVP2 i obejrzało go ponad 4 mln telewidzów[58]. Pod koniec kwietnia wydała dwupłytową składankę przebojów pt. The Best & The Rest, za którą uzyskała status złotej płyty, sprzedając album w nakładzie ponad 50 tys. sztuk. Wydawnictwo promowała duetem „Prócz ciebie, nic” z Krzysztofem Kiljańskim. Za utwór odebrali nagrodę Fryderyka 2005 za piosenka roku[59] oraz Superjedynkę w kategorii przebój na 42. KFPP w Opolu[60]. The Best & The Rest promowała także teledyskiem do singla „Jutro rano”, za który otrzymała trzy nominacje na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. 14 maja wystąpiła w Warszawie w koncercie „Szczęśliwe 10 na 10-lecie Canal+”[61]. Również w 2005 zaśpiewała partie wokalne tytułowej bohaterki w spektaklu telewizyjnym Kopciuszek (reż. Krystyna Janda)[62], wystąpiła jako support przed koncertem Stinga w Warszawie[63] oraz zaśpiewała podczas koncertów TVP1: „Święta, święta” i „Rewia sylwestrowa”[64][65].
7 marca 2006 zaśpiewała podczas koncertu Lisy Stansfield w Teatrze Wielkim w Warszawie[66]. Pod koniec czerwca wystąpiła na koncercie „Koncertowe lato 2006” emitowanym na Polsacie[67]. 4 sierpnia zaśpiewała na „Festiwalu Jedynki” w Sopocie podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu Perfect[68]. 22 lipca wystąpiła z azjatyckimi aranżacjami swoich przebojów na Orange World Music Festival w Dębkach[69]. Pod koniec listopada w Łodzi zagrała pierwszy w Polsce i Europie środkowo-wschodniej koncert z cyklu MTV Unplugged[70]. Koncert został zarejestrowany i wydany w formie albumu koncertowego pt. MTV Unplugged, który ukazał się na CD i DVD w marcu 2007[71]. Kayah za sprzedaż płyty w nakładzie ponad 15 tys. egzmemplarzy uzyskała kolejny w karierze certyfikat złotej płyty. W grudniu 2006 wydała świąteczny album pt. Kolędy śpiewa Kayah[72]. W ostatnich miesiącach roku wystąpiła także na gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych oraz podczas koncertów Polsatu: „Wystarczy chcieć” i „Sylwester gwiazd w Polsacie”[73]. Nagrała również tematy muzyczne do kilku filmów Kochankowie Roku Tygrysa i Ryś[74][75]. W październiku 2007 premierę miał album zespołu Zakopower Na siedem, na którym znalazł się utwór „Zbuntowany anioł” z tekstem autorstwa Kayah[76]. Do końca roku artystka zaśpiewała na gali wręczenia Róż Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz plenerowego koncertu TVP1 „Sylwester pod dobrą gwiazdą” we Wrocławiu[77].
W sierpniu 2008 zagrała koncert w Ostródzie w ramach Letniej trasy koncertowej RMF FM, a w następnym miesiącu wystąpiła podczas PKO BP London Live – Polish Music Festival na Wembley Arenie[78]. W czerwcu 2009 wystąpiła podczas koncertu 20 lat wolności na Placu Teatralnym w Warszawie, a podczas 46. KFPP w Opolu odebrała Złotą Superjedynkę za zdobycie największej liczby Superjedynek w historii festiwalu[79][80]. We wrześniu wydała album pt. Skała, którym stylistycznie powróciła do brzmień znanych z albumu Kamień[81][82]. Za album w pierwszym dniu sprzedaży uzyskała status złotej płyty i zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów OLiS, na którym płyta utrzymała się przez kolejne dwa tygodnie[83]; łącznie album sprzedano w blisko 40 tys. egzemplarzy[84]. Kayah promowała album singlami: „Jak skała” i „Ocean spokojny już”. Za płytę uzyskała nominację do nagrody Fryderyka w kategorii album roku pop[85]. W sierpniu zaśpiewała utwór „Pod papugami” w koncercie ku czci Czesława Niemena podczas festiwalu sopockiego, a w listopadzie i grudniu odbyła trasę koncertową pt. Skała Akustycznie[86].
Lata 2010–2019
[edytuj | edytuj kod]W 2009 nawiązała współpracę z Royal String Quartet, z którym w marcu 2010 wydała album pt. Kayah & Royal Quartet[87]. Na płycie umieściła swoje przeboje w nowych aranżacjach, nagranych przy użyciu instrumentów smyczkowych. Za sprzedaż albumu odebrała certyfikat złotej płyty[84]. Od marca do maja odbyła trasę koncertową promującą album[88]. W kwietniu wystąpiła jako gość na gali rozdania Fryderyków 2010[89], a pod koniec maja na festiwalu TOPtrendy w Sopocie otrzymała statuetkę „Top nr 5” za wysoką sprzedaż płyt w latach 2009–2010[90]. 1 listopada premierę miał album pt. Panienki z temperamentem, który nagrała z Renatą Przemyk[91]. Album, na którym znalazły się covery piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, osiągnął nakład 10 tys. sprzedanych egzemplarzy[84][92]. Również w listopadzie solowo zagrała cztery koncerty w Anglii w ramach cyklu Your Country Live[93].
Wiosną 2011 powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”, który uplasował się na czwartym miejscu w kategorii muzyka w opublikowanym przez Google Zeitgeist rankingu najczęściej wyszukiwanych haseł w polskim Internecie[94]. 5 czerwca zagrała recital w trakcie festiwalu TOPtrendy 2011[95][96]; koncert obejrzało ok. 1,9 mln widzów[97]. Również w czerwcu wystąpiła podczas koncertów „Co ty na to? Z radiem lato” i „Panna, madonna, legenda tych lat – w hołdzie Ewie Demarczyk” na 48. KFPP w Opolu[98]. W 2012 wystąpiła na 14. Charytatywnym Balu Dziennikarzy, podczas wakacyjnej trasy koncertowej Letnia scena Eski i na koncercie Stanko+ w ramach festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku[99]. Zagrała także koncert na IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” z Transoriental Orchestrą[100], z którą nagrała także album pt. Transoriental Orchestra wydany w listopadzie 2013[101]. Również w 2012 wystąpiła m.in. w koncercie z okazji 50-lecia działalności radiowej „Trójki”[102].
W czerwcu 2013 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”[103]. Zaśpiewała także w trakcie gali jubileuszowej na 50. KFPP w Opolu[104]. W grudniu wystąpiła w programie Gwiazdy kolędują z Dwójką[105]. W maju 2014 zaśpiewała podczas koncertu TVP na warszawskim Podzamczu z okazji 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu – podczas koncertu 25 lat! Wolność – kocham i rozumiem! w ramach 51. KFPP w Opolu oraz na gali rozdania nagród w plebiscycie „Ludzie wolności” TVN i „Gazety Wyborczej”[106]. Również w 2014 nagrała z Andrzejem Piasecznym cover piosenki Arethy Franklin „I Say a Little Prayer” na potrzeby kampanii reklamowej sieci sklepów Freshmarket[107]. W 2015 wystąpiła m.in. na gali z okazji 25-lecia działalności RMF FM organizowanej w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w koncercie „Muzyczna biografia – 90 lat Polskiego Radia” na 52. KFPP w Opolu oraz zagrała koncert z Transoriental Orchestrą na Life Festival Oświęcim[108][109]; początkowo miała wystąpić na festiwalu wraz z Goranem Bregoviciem, jednak jego występ odwołano z powodu z powodów politycznych, tj. poparcia dla rosyjskiej aneksji na Krym[110][111]. Latem 2015 uczestniczyła w trasie Lato z radiem[112][113]. W listopadzie wydała reedycję albumu pt. Kamień z okazji 20. rocznicy wydania płyty[114], a w grudniu zaśpiewała podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Katowicach[115]; koncert był najchętniej oglądanym telewizyjnym widowiskiem sylwestrowym[116]. W maju 2016 kolejny raz wystąpiła w ramach trasy Letnia scena Eski, a w czerwcu – podczas koncertu pt. „Ta noc do innych niepodobna” z okazji 120-lecia kinematografii w ramach 53. KFPP w Opolu[117][118][119]. We wrześniu zagrała w Warszawie koncert z Goranem Bregoviciem, a w listopadzie wydała album pt. Gdy pada śnieg, na którym umieściła covery kolęd i autorskie piosenki świąteczne[120][121].
W 2017 nawiązała współpracę z izraelskim kompozytorem i producentem Idanem Raichelem, z którym wylansowała przebój „Po co”[122][123]. W maju zrezygnowała z występu na LIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z powodów politycznych oraz jako „znak jedności z tymi, którzy na cenzurowanym byli i nadal pozostali”, wyrażając niezadowolenie z działalności Telewizji Polskiej[124][125]. Latem zaśpiewała na gali wręczenia tytułu „Człowieka roku” od redakcji „Gazety Wyborczej” oraz wystąpiła na festiwalach: Disco pod gwiazdami w Stężycy, Top of the Top w Sopocie i Magiczne zakończenie wakacji w Kielcach[126]. Jesienią odbyła ogólnopolską trasę koncertową z Goranem Bregoviciem, poza tym m.in. zaśpiewała podczas koncertu z okazji 20-lecia emisji teleturnieju TVP1 Jaka to melodia?[122][127]. W listopadzie nagrała z Grzegorzem Hyży utwór „Podatek od miłości” na potrzeby filmu o tym samym tytule[128]. W marcu 2018 na gali rozdania MocArtów RMF Classic odebrała nagrodę przyznawaną „artystom, którzy w szczególny sposób zapisali się w historii radia”,[129]. W maju wystąpiła podczas koncertów: „Radiowy przebój roku” w ramach Polsat SuperHit Festiwal 2018 i „Gwiazdy dla Zbyszka. Tribute to Zbigniew Wodecki”, który był transmitowany w TVN[130][131]. W lipcu była jedną z gwiazd festiwalu New Pop w Białymstoku i koncertu Polsatu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival” w Uniejowie[132][133]. W sierpniu wystąpiła podczas koncertu „#iDANCE” na festiwalu Top of the Top w Sopocie[134]. Również w 2018 udzieliła się wokalnie w projekcie artystycznym Tomasza Bagińskiego „Czarna Polana” oraz nagrała piosenkę „Miłość” na potrzeby albumu pt. Tischner. Mocna nuta, który został nagrany ku pamięci ks. Józefa Tischnera i był nominowany do Fryderyków za album roku folk/muzyka świata[135][136]. W 2019 wystąpiła m.in. podczas koncertu walentynkowego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie[137] i na gali rozdania Fryderyków[138]. Zagrała także trzy koncerty z Goranem Bregoviciem[139] i wydała singiel „Dawaj w długą”[140], wystąpiła w Gdańsku na koncercie zorganizowanym przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce oraz podczas koncertu Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival w Uniejowie, a także w ramach trasy Lato z radiem w Zakopanem[141][142][143]. Od czerwca do października występowała z innymi artystkami w ramach projektu koncertowego „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”[144]. W sierpniu ponownie wystąpiła w koncercie „#iDance” podczas festiwalu Top of the Top w Sopocie[145]. W grudniu wystąpiła podczas koncertu świątecznego „Najpiękniejsze kolędy” w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie[146].
Od 2020
[edytuj | edytuj kod]W styczniu 2020 wydała singiel „Ramię w ramię”, który nagrała z Viki Gabor[147]. Za jego autorstwo otrzymała nominacje do Fryderyków 2021 w kategoriach kompozytor roku i autor roku[148]. W marcu ukazał się teledysk do piosenki „Przejazdem” zespołu Pectus, w której gościnnie zaśpiewała[149]. W maju wzięła udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego pracującego w trakcie trwania pandemii COVID-19. Z inicjatywy Anny Dymnej wzięła udział także w nagraniu piosenki „Mimo wszystko”, będącej hołdem dla ludzi walczących o zdrowie innych w dobie pandemii COVID-19[150]. W sierpniu ukazał się singiel Karoliny Cichej „Płacz nad młodością, co odchodzi” nagrany z udziałem Kayah[151]. We wrześniu wydała utwór „Królestwo kobiet” nagrany z Mery Spolsky na potrzeby promocji serialu TVN o tym samym tytule[152]. W październiku odbyła się premiera singla Marii Sadowskiej „Kocham cię” z gościnnym udziałem Kayah[153]. W tym samym miesiącu artystka wystąpiła z Viki Gabor jako gość muzyczny w finale 11. edycji programu Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami[154]. W grudniu wydała świąteczny utwór „To spotkanie”, który zaśpiewała z Małgorzatą Kościelniak[155].
W czerwcu 2021 wydała utwór „Kochaj różnym być”, który nagrała z Nickiem Sincklerem[156]. Również w 2021 wystąpiła m.in. podczas koncertu Polskiego Radia „To, co najpiękniejsze – pamięci Krzysztofa Krawczyka”, podczas koncertu „Najlepsi z najlepszych” na Polsat SuperHit Festivalu 2021[157][158], na gali rozdania Fryderyków 2021, podczas koncertów #Forever Young i #Nasze20lecie na Top of the Top Sopot Festival 2021, gali finałowej wyborów Miss Polski 2021[159][160][161] oraz koncertu „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci”[162]. Na przestrzeni roku premierę miały też piosenki, w których gościnnie zaśpiewała: „Powiedz kotku” Andrzeja Piasecznego, „Nie dzielcie nas” Krzysztofa Iwaneczki[163][164], „Pod powieką (Preludium e-moll)” Natalii Kukulskiej[165] i „Niech zimy nie będzie” Arka Kłusowskiego[166].
W 2022 wystąpiła m.in. na charytatywnym koncercie TVN „Razem z Ukrainą”[167], na koncercie „Radiowy przebój roku” na Polsat SuperHit Festiwal[168] i podczas Top of the Top Sopot Festivalu[169]. Poza tym wydała single „Odnaleźć siebie”[170] i „No, a ja?” (nagrany w duecie z Michałem Bajorem[171]), a jesienią w ramach projektu „Kayax XX Rework” z okazji 20-lecia wytwórni Kayax wzięła udział w nagraniu nowej wersji utworu Julii Wieniawy „Nie muszę”[172] i swojego singla „Po co”[173]. W 2023 wystąpiła na telewizyjnych koncertach organizowanych przez Polsat: „Stay Together – Nie bądź obojętny”[174], „100 lat Disneya”[175], „20 lat festiwali Polsatu w Sopocie” (w ramach Polsat SuperHit Festiwal 2023)[176], „Pokolenia wolności. Koncert z okazji rocznicy I wolnych wyborów”[177], „Gwiazdy dla Czystej Polski” (w ramach festiwalu „Earth Festival”)[178] i „Sylwestrowa Moc Przebojów”[179] oraz na organizowanym przez TVN Top of the Top Sopot Festival[180][181][182] i wigilijnym koncercie „Wspólne kolędowanie”[183]. W tym samym roku ukazały się single Patricii Kazadi „Genesha” i Dominika Dudka „Na co mi to” nagrane w duecie z Kayah[184][185], a także wznowienie albumu Stereo typ w wersji winylowej z okazji 20-lecia wydania[186]. Ponadto wraz z zespołami Dagadana, Laboratorium Pieśni i Tęgie Chłopy wystąpiła gościnnie w singlu „Jesień – tańcuj” L.U.C.-a i Rebel Babel Film Orchestry, promującym film Chłopi[187]. Piosenka dotarła do 9. miejsca notowania OLiS – single w streamie[188] i została certyfikowana platynową płytą[189]. Ponadto otrzymała nominację do Fryderyka 2024 w kategorii utwór roku[190] i zajęła trzecie miejsce w polskich wewnętrznych eliminacjach na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji[191].
Na początku 2024 zakończyła współpracę z wieloletnim menedżerem Tomaszem Grewińskim[192]. W marcu tego samego roku wykonała pierwszy koncert w ramach cyklu Muzyka na dobry wieczór organizowanego przez TVP2[193], uczestniczyła w wykonaniu utworu „Jesień – tańcuj” podczas ceremonii Fryderyków 2024[194], a także wystąpiła na charytatywnym koncercie TVP „Kto nas wzywa – 70 lat GOPR”[195]. W maju wystąpiła na specjalnym koncercie TVP1 „Dobrze, że jesteśmy razem” z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej[196] i na jubileuszu 25-lecia Golec uOrkiestra (w ramach Polsat Hit Festiwalu 2024)[197]. Wzięła także udział w LXI KFPP w Opolu, gdzie wystąpiła w konkursie Premier (pozakonkursowo), w jubileuszowym występie Michała Bajora oraz w koncercie Zakochani są wśród nas z piosenkami Janusza Kondratowicza[198][199]. W sierpniu wystąpiła na koncercie „Gorączka sopockiej nocy” w ramach Top of the Top Sopot Festival[200]. We wrześniu 2024 wzięła udział w nagraniu nowej wersji utworu „Moja i twoja nadzieja” zespołu Hey, dedykowanej ofiarom powodzi w Europie Środkowej[201].
Działalność biznesowa
[edytuj | edytuj kod]Równolegle z działalnością muzyczną skupiła się na działalności producenckiej. W 2001 wraz ze swoim ówczesnym menedżerem Tomaszem „Tomikiem” Grewińskim zawiązała spółkę producencką Kayax[202][203]. Pierwszym efektem współpracy było stworzenie siedmiu utworów na album Ewy Bem pt. Mówię tak, myślę nie. W kolejnych latach wydała albumy wykonawców, takich jak Brodka, Zakopower, Hey, Andrzej Smolik, Urszula Dudziak, Artur Rojek, Krzysztof Kiljański[204], Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow czy Mary Komasa.
Pod koniec 2018 uruchomiła projekt muzyczny My Name Is New mający na celu promowanie debiutujących wykonawców[205].
Działalność polityczna
[edytuj | edytuj kod]W 2007 związała się z powstałą wówczas Partią Kobiet[206][207].
W 2016 podjęła współpracę z Komitetem Obrony Demokracji, biorąc udział we wrześniowym marszu i wygłaszając na nim przemówienie przeciwko działaniom rządu w sprawach aborcji[208][209]. W 2017 wystąpiła w spocie ruchu społecznego Kultura Niepodległa, sprzeciwiającemu się „podporządkowaniu kultury politykom i partiom politycznym”[210][211].
Działalność społeczno-charytatywna
[edytuj | edytuj kod]Współpracowała z Komitetem Ochrony Praw Dziecka[212] i Fundacją Uli Jaworskiej, angażując się akcje profilaktyki zdrowotnej[11]. Zasiadała w Radzie Polskiej Fundacji Muzycznej[213]. Wspierała kampanię, przeprowadzaną przez firmę farmaceutyczną Merck Serono, zachęcającą do przeprowadzania działań edukacyjnych związanych z chorobami tarczycy[214]. W 2019 wsparła akcję kanału Discovery Life „#BadamPiersi” zachęcającą kobiety do profilaktyki w badaniu piersi[215].
Zaangażowała się w ogólnopolską kampanię społeczną Pij mleko! Będziesz wielki[216]. W 2007 zaśpiewała w koncercie „Podziel się posiłkiem”, mającym promować akcję dożywiania dzieci[217]. Brała udział w kampanii Fundacji Polsat: „A wystarczy naprawdę niewiele – wystarczy chcieć” (2008) i „Dzieci dzieciom” (2009)[218][219]. Charytatywnie wzięła udział w nagraniu audiobooków dla pacjentów szpitali dziecięcych w całej Polsce: „Bajki oparte na Faktach” w 2013 i „Klub Sportowy Koźlątko” w 2016[220][221]. W 2018 wraz z Grzegorzem Hyżym zagrała w specjalnym odcinku teleturnieju Milionerzy, a wygraną z programu – czek na 40 tys. zł – przekazali na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”[222]. Również w 2018 wsparła akcję „Podaruj wigilię” Stowarzyszenia „Mali bracia ubogich”[223]. W 2019 wystąpiła w mikołajkowym bloku reklamowym telewizji Polsat, z którego dochód – ponad 1,2 mln zł – został przekazany na leczenie i rehabilitację podopiecznych Fundacji Polsat[224][225].
Została ambasadorką polskiego oddziału Światowego Funduszu na rzecz Przyrody[226]; brała udział w akcji WWF Godzina dla Ziemi (2009)[227]. W 2018 i 2019 wystąpiła podczas pierwszej i drugiej edycji koncertu „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”, mającego na celu uświadamianie ludzi na temat globalnego problemu związanego z zanieczyszczeniem środowiska[133][142]. W 2019 włączyła się w projekt koncertowy Pauliny Przybysz „Women’s Voices. Kobiety ratują planetę”[144].
Zaangażowała się w kampanię społeczną Kultura się liczy prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury[228].
Jest sojuszniczką społeczności LGBT[229]. Zainicjowała powstanie albumu kompilacyjnego pt. Music 4 Boys & Gays (2007), który adresowany był do gejów[230][231][232], i jego kontynuacji Music 4 Queers & Queens (2020)[233]. W 2021 zadeklarowała, że swoją Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku przeznaczy na stowarzyszenie Tęczowy Białystok działające na rzecz osób LGBT i Fundację „AXMAD” opiekującą się uchodźcami z Czeczenii[234].
Pozostałe przedsięwzięcia
[edytuj | edytuj kod]W 2004 uczestniczyła w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach[235].
Była prowadzącą autorskiego programu rozrywkowego TVN To było grane (1998), jurorką w Fabryce gwiazd (2008) i jednym odcinku programu SuperSTARcie (2014) oraz trenerką w pierwszej edycji The Voice of Poland (2011)[236]. Za bycie trenerką w The Voice of Poland zdobyła nominację do Telekamer 2011 w kategorii juror[237]. Była uczestniczką charytatywnego wydania teleturnieju Milionerzy (2018)[222]. Współprowadziła pojedyncze koncerty podczas festiwali: KFPP w Opolu (1998[238], 2005[239] i 2024[238]), TOPtrendy 2004[240] i Sopot Festivalu 2007[241], a także ceremonie wręczenia Fryderyków w latach 2002[242], 2008[243] i 2014[244].
Zaangażowała się w kampanię promocyjną internetowego serwisu informacyjnego Arena.pl (2002) oraz rozgłośni radiowych: Radio Zet (2003, 2006), RMF Classic (2011) i Meloradio (2018)[245][246]. Wystąpiła w kampanii reklamowej marki obuwniczej Inblu (2003), sieci telefonii komórkowej Orange Pop (2005) i Orange (2006), kanału muzycznego VH1 Polska (2005), marki herbacianej Lipton (2007), producenta kosmetyków AA (2009) i sieci sklepów Freshmarket (2014)[247][107]. Za muzykę napisaną do reklamy Orange Pop dostała nagrody na festiwalach Crackfilm, Kreatura i Złote Orły. W 2004 stworzyła linię perfum i kosmetyków „Kayah Women” i „Kayah Men”[248].
Współtworzyła internetowe nRadio[249]. Współpracowała nad audycją 3 piosenki w Radio Zet Chilli[250]. W latach 2017–2022 prowadziła audycję „Tu i teraz” w Meloradiu[251][252].
Wzięła udział w sesjach zdjęciowych do okładek czasopism: „Playboy” (1996, 1997, 2003), „Elle Polska” (1999), „Boutique” (2005), „Gala” (2006, 2010), „Viva!” (2007), „Olivia” (2011), „Zwierciadło” (2012) i „Sens” (2015)[253]. W 2011 była felietonistką „Gali”[254].
Wystąpiła gościnnie w serialach TVN Niania (2005) i Druga szansa (2016)[255][256]. Zagrała Marię Corazzi w filmie Dublerzy i serialu TVP1 serialu o tym samym tytule; obie produkcje miały premierę w 2006[257][258]. Brała również udział w zdjęciach próbnych do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana, jednak ostatecznie nie dostała się do obsady filmu[38]; rolę Horpyny odegrała Rusłana Pysanka. Zagrała gwiazdę w filmie Piksele (2009)[259].
W styczniu 2019 zapowiedziała trwanie prac nad książką autobiograficzną, nad którą współpracowała z Agnieszką Wójtowicz[122].
Charakterystyka muzyczna i inspiracje
[edytuj | edytuj kod]Na albumie Kamień, który traktuje jako „prawdziwy debiut”, umieściła materiał łączący brzmienia soulowe z jazzem i R&B, do których powróciła przy nagrywaniu płyty Skała[1]. Zainteresowała się także brzmieniami disco i elektronicznymi, co słychać na płytach Zebra i JakaJaKayah[1]. Po wydaniu płyt Kamień i JakaJaKayah zaczęła być nazywana w mediach „zdolną propagatorką muzyki soul i R&B w Polsce”[260]. W międzyczasie nagrała też album Kayah & Bregović z muzyką bałkańską[1][261]. Przy okazji płyty Stereo typ powróciła do brzmień popowych[1]. Przy tworzeniu krążka Transoriental Orchestra inspirowała się muzyką żydowską, a także zaśpiewała na nim w językach: hebrajskim, arabskim, jidysz i ladino[1][261][262].
Wpływ na popkulturę
[edytuj | edytuj kod]Uchodzi za jedną z najciekawszych i największych polskich gwiazd muzyki, jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek i gwiazdę[263].
W programie rozrywkowym Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo w postać wokalistki wcielili się: Mariusz Totoszko (zaśpiewał utwór „Prawy do lewego”), Anna Czartoryska-Niemczycka („Testosteron”), Agnieszka Twardowska („Na językach)”, Kasia Moś („Po co”) i Katarzyna Ptasińska („Byłam różą”)[264].
Magdalena Mielcarz w wywiadzie dla „Newsweeka” wyjawiła, że Kayah była osobą, która wywarła silny wpływ na jej muzyczną twórczość[265], a Ralph Kaminski[266], Julia Wieniawa[172] i Reni Jusis[267][268] wskazują Kayah jako swoją idolkę i inspirację.
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]W latach 90. pozostawała w nieformalnym związku z gitarzystą Bogdanem Kowalewskim[269]. Podczas nagrywania programu To było grane poznała producenta telewizyjnego Rinke Rooyensa, którego poślubiła 5 sierpnia 1998[270]. 1 grudnia 1998 urodził im się syn, Roch[271]. W 1999 małżonkowie otrzymali Srebrne Jabłko, nagrodę przyznawaną w plebiscycie czytelników miesięcznika Pani „najwspanialszym polskim parom”[272]. Od 2002 byli w separacji, ostatecznie rozwiedli się w 2010[273]. W latach 2005–2009 była związana z Sebastianem Karpielem-Bułecką, później spotykała się z senegalskim muzykiem Pako Sarrem[274]. W latach 2017–2023 była związana z Jarosławem Grzywińskim, byłym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych[275][192].
Jest wegetarianką[276]. Była związana ze szkołą kabały[277][278]. Choruje na Hashimoto[122].
Posiada dom w Rio de Janeiro[122]. W 2007 jej majątek szacowany był na ok. 1,5 mln złotych[279]. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes Polska”; jej wizerunek został wyceniony przez reklamodawców na 391 tys. zł w 2008 (34. miejsce)[280], 390 tys. zł w 2009 (35. miejsce)[281], 360 tys. zł w 2010 (64. miejsce)[282], w 2011 zajęła 29. miejsce[283], 381 tys. w 2012 (53. miejsce)[283], 529 tys. zł, w 2013 (21. miejsce)[8] i 269 tys. w 2014 (51. miejsce)[284]. W 2015 rankingu nie publikowano[285].
Dorobek artystyczny
[edytuj | edytuj kod]Muzyka
[edytuj | edytuj kod]- Albumy studyjne
- Kayah (1988)
- Kayah (1991)
- Kamień (1995)
- Zebra (1997)
- Kayah i Bregović (1999; z Goranem Bregoviciem)
- JakaJaKayah (2000)
- Stereo typ (2003)
- Kolędy śpiewa Kayah (2006)
- Skała (2009)
- Kayah & Royal Quartet (2010; z Royal String Quartet)
- Panienki z temperamentem (2010; z Renatą Przemyk)
- Transoriental Orchestra (2013)
- Gdy pada śnieg (2016)
Filmografia
[edytuj | edytuj kod]Źródło:[286]
Rok | Tytuł | Rola | Dodatkowe informacje |
---|---|---|---|
2006 | Niania | ona sama | serial telewizyjny; odcinek „Oda do Kayah” |
Dublerzy | Maria Corazzi | film lub miniserial | |
2009 | Piksele | gwiazda | film |
2016 | Druga szansa | ona sama | serial telewizyjny; odcinek „Szansa” |
2018 | Zabawa, zabawa | gwiazda | film |
Nagrody i nominacje
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j Kayah – Artist Biography by David Peter Wesolowski. allmusic.com. [dostęp 2020-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-16)]. (ang.).
- ↑ Kayah – 64. miejsce w rankingu Forbes. forbes.pl. [dostęp 2015-07-21].
- ↑ Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 226. ISBN 83-7129-570-7.
- ↑ Kayah. Filmweb.pl. [dostęp 2009-09-25]. (pol.).
- ↑ Polska Fundacja Społeczna: Zespół. polskafundacjamuzyczna.blogspot.com. [dostęp 2013-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-02)]. (pol.).
- ↑ Nagrody drugiego dnia festiwalu [online], TVP, 13 czerwca 2009 [dostęp 2011-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-19] (pol.).
- ↑ Uchwała nr X/99/07 Rady Miasta Opola z dnia 19 kwietnia 2007 r. w sprawie nadania tytułu „Ambasadora Stolicy Polskiej Piosenki” [online] .
- ↑ a b Patryk Pallus: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Robert Lewandowski – Wojewódzki i Prokop w górę. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-07-26. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ 50 najlepszych polskich wokalistek. machina.pl, 12-17.
- ↑ Barry Davis: The many nuances of ‘mama loshen’. The Jerusalem Post, 2015-04-05. [dostęp 2019-11-07]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke: PLAYBOY nr 10, 2009 rok. [w:] Playboy Polska [on-line]. wywiadowcy.pl, 2020-01-17. (pol.).
- ↑ Ewa Prandota. Co w życiu najważniejsze. „Kulturystyka i Fitness (KiF)”. 4/2007, kwiecień 2007.
- ↑ a b c Katarzyna Janowska: Kayah w „Sile Kobiet”, odc. 5, seria 1 [CAŁOŚĆ]. [w:] Onet.pl [on-line]. kobieta.onet.pl, 2016-07-15. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Elvis Strzelecki: Wanna szampana i artystyczna niezależność. Jedyna taka artystka na polskim rynku: Kayah. igimag.pl, 2017-11-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Leszek Gnoiński, Encyklopedia polskiego rocka, Jan Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 414, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642 .
- ↑ Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1988-08-04 Festiwal Krajów Nadbałtyckich. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
- ↑ Internet nie zapomina! Tak Kayah śpiewała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Przypomniano też dawny wywiad. wMeritum.pl, 2017-05-22. [dostęp 2017-05-24]. (pol.).
- ↑ Kayah – Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (ang.).
- ↑ KULTOWE ROZMOWY KAYAH. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ a b Roman Praszyński: Wywiad z Kayah w „Viva! Exclusive”. [w:] Viva! [on-line]. polki.pl, 2014-10-30. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Łukasz Smolarski: KAYAH część 1 – Biznes Misja – Inspirujące wywiady z ludźmi sukcesu. biznesmisja.pl, 2018-09-05. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
- ↑ Kayah – Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (ang.).
- ↑ „Dzięki publiczności czuję się jak królowa”. Urodziny Kayah. empik.com, 2019-11-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ De Mono – Oh Yeah!. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
Atrakcyjny Kazimierz I Cyganie* – Prawdziwa Miłość. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
Mr. Dance – Mr Dance. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
Mietek Szcześniak* – Raduj Się Świecie. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
Kasia Stankiewicz* – Kasia Stankiewicz. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-25]. (pol.).
Kuba Frołow: Andrzej Krzywy – Na krzywy ryj. Warszawa: Edipresse Polska, 2016, s. 214–215. ISBN 978-83-7945-271-2. - ↑ Sopot Festival '93. operalesna.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Republika – Bez Prądu. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ XXXI KFPP – 1994. [w:] TVP [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 134–135. ISBN 978-83-938344-7-1.
Biografia Kayah. polskirock.eu. [dostęp 2020-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-15)]. (pol.). - ↑ Kamien by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ a b Biblioteka Polskiej Piosenki – Kayah. archiwum.bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1995. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1996. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah – Zebra. [w:] Discogs [on-line]. discos.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ 9 nieznanych faktów na temat Kayah. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2014-11-24. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Braum: Kayah – wywiad. Muzyczna.pl, 2004-08-31. [dostęp 2009-11-17]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1997. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah & Bregović* – Kayah & Bregović. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Grzegorz Brzozowicz: Trzeszcząca płyta. Wprost, maj 2004. [dostęp 2009-11-17]. (pol.).
- ↑ a b c d Łukasz Klinke, Piotr Szygalski: PLAYBOY nr 11, 2004 rok. [w:] Playboy [on-line]. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 1999. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah – Jaka Ja Kayah. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ masz: Wszystkiego najlepszego MTV!!!. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-07-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 2000. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ XXXVII KFPP – 2000. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 2001. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Yakayakayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Trójka – Koncert 40-lecia. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-10-02. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Charytatywny bal dziennikarzy. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-24. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah – Stereo Typ. [w:] Discogs [on-line]. discogs.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Oficjalna lista sprzedaży 1 września 2003 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 2003. [w:] ZPAV [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Nierówny festiwal TVP. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-08-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah i Skaldowie lepsi od Ricky Martina. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-08-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Eska Music Awards. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-03-14. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Muzyczne wydarzenie w Polsacie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ TOPtrendy 2004 nadchodzą. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-02-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Bez wielkich gwiazd w Sopocie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-07-28. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Adopcja na odległość. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-16. [dostęp 2019-08-13]. (pol.).
- ↑ Sukces akcji TVP. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-02-08. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 2005 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. www.zpav.pl. [dostęp 2010-04-28]. (pol.).
- ↑ XLII KFPP – 2005. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ masz: Canal+ świętuje 10 lat. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-03-11. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ masz: Gwiazdy dziennikarskie grają dla dzieci. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-06-27. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ pr: Orange organizuje koncert Stinga. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-09-05. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ masz: Święta w „Jedynce”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-24. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: Rewia Sylwestrowa w TVP1. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-20. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ masz: Lisa Stansfield w Polsce. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ masz: Koncertowe Lato 2006 RMF FM, Naj i Polsatu. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-06-21. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ łk: Mel C, Kombii i Perfect na Festiwalu Jedynki w Sopocie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: Orange World Music Festival nad Bałtykiem. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ masz: MTV Unplugged po raz pierwszy w Polsce. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ MTV Unplugged by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Kolędy śpiewa Kayah by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ rp: Pedro Almodovar i Penelope Cruz w Warszawie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
masz: „Fundacja Polsat” świętuje 10 lat. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-12-08. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
masz: Muzyczne Święta w Polsacie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-12-19. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
łk: Sylwester Polsatu ponownie w Krakowie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-09-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.). - ↑ rp: Kayah śpiewa po chińsku. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-08-29. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: Stanisław Tym zaśpiewa z Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-02-05. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ pp: Premiera płyty Zakopower w dzienniku ‘Polska’. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: Najwięcej widzów na sylwestrze TVP 2, playback Dody. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-02. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ łk: Letnia trasa koncertowa RMF FM. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-06-18. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
pp: Dwójka pokaże polski megakoncert PKO BP z Londynu. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-05-16. [dostęp 2020-01-17]. (pol.). - ↑ pp: Mimo kryzysu Polsat inwestuje w eventy. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ XLVI KFPP – 2005. [w:] Telewizja Polska [on-line]. festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Skała by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ pp: Kayah wraca do korzeni. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-09-01. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ Złoto dla Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-09-22. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
Oficjalna lista sprzedaży 21 września 2009 :: OLIS – Official Retail Sales Chart. olis.onyx.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
Kayah znów najlepsza. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-10-03. [dostęp 2020-01-17]. (pol.). - ↑ a b c Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32–36, 2011-03-30. Warszawa. ISSN 1689-6092.
- ↑ Nominowani i laureaci 2009 :: Nagroda muzyczna – Fryderyk. zpav.pl. [dostęp 2010-04-28]. (pol.).
- ↑ ks: Kayah i Karpiel-Bułecka na Sopot Festival 2009. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-08-11. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
Kayah nie jest jak skała. bialystokonline.pl, 2009-11-23. [dostęp 2020-02-17]. (pol.).
Ostatni koncert Kayah Skała. krakow.naszemiasto.pl, 2009-12-15. [dostęp 2020-02-17]. (pol.). - ↑ pr: Królewska Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-02-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ prtrww: Kayah rusza w trasę. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-19. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ masz: Znamy laureatów Fryderyków za 2009 rok. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-04-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: TOPtrendy 2010 w hali sprowadzonej z Wenecji. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-05-11. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ pr: „Za późno” – nowy przebój Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-05. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ „Tom Kultury”, 2010-10-06. EMPiK.
- ↑ Kayah & Toxique – O2 Your Country Live. megayoga.co.uk, 2010-11-11. [dostęp 2020-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)]. (ang.).
- ↑ km: Google Zeitgeist 2011 – czego szukaliśmy w sieci? „X Factor” liderem produkcji tv (wideo). [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-12-16. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ pp: Kora, Doda i Kayah gwiazdami TOPtrendy 2011. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Ruszają TOPtrendy 2011, co w programie?. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-03. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: TOPtrendy z wyższą widownią, 15 mln zł z reklam. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-07. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Krzysztof Lisowski: Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-05-24. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ km: 4 lutego odbędzie się XIV Charytatywny Bal Dziennikarzy. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-01-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
km: Radio Eska rusza z wakacyjną trasą koncertową „Letnia Scena Eski”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-05-29. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
4. edycja Solidarity of Arts w Gdańsku: Quincy Jones i Chaka Khan z Tomaszem Stańko. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-07-23. [dostęp 2020-01-18]. (pol.). - ↑ Kayah & Transoriental Orchestra na żywo w Warszawie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-08-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Transoriental Orchestra by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ kl: Radiowa Trójka organizuje uroczysty koncert z okazji jubileuszu 50-lecia. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-10-23. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Lista odznaczonych w dniu Święta Wolności. 2013-06-04. [dostęp 2013-06-03]. (pol.).
- ↑ pp: Festiwal w Opolu po raz 50. Co w programie?. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-05-22. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ łb: Boże Narodzenie w Telewizji Polskiej: filmy, świąteczne koncerty i rozrywka. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-12-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ tw: „Hey Jude” w spocie „10 lat świetlnych” Polski w UE za 7 mln zł (wideo). [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-04-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
Łukasz Brzezicki: Festiwal w Opolu uczci 25-lecie wolnych wyborów. Wystąpią Krystyna Janda, Maryla Rodowicz i Lady Pank. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
pp: Jerzy Owsiak, Adam Małysz i Krystyna Janda wśród „Ludzi Wolności”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-05-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.). - ↑ a b tw: Kayah i Andrzej Piaseczny muzycznie reklamują Freshmarket (wideo). [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-09-05. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pp: Urodzinowa gala RMF FM z gwiazdami w Polsacie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-01-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
Patryk Pallus: Opole 2015 z pięcioma koncertami. Górniak, Rodowicz, Kayah, Zakopower wśród gwiazd. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-05-27. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
pr: DJ Gromeem, Grubson, Lola Marsh wystąpią na Life Festival Oświęcim 2015. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-05-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.). - ↑ Paweł Gzyl: Kayah: wszystko niosę na własnych barkach. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2015-06-11. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ pr: Kayah i Goran Bregović wystąpią na Life Festival 2015 w Oświęcimiu. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-01-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ Goran Bregović wyrzucony z Life Festival Oświęcim za prorosyjskie komentarze. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: „Lato z Radiem” odwiedzi w tym roku 20 miast. Wystąpią Maryla Rodowicz, Hey i Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-04-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ lb: Rusza 44. edycja „Lata z Radiem”. Wśród gwiazd Maryla Rodowicz, Perfect i Hey. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-06-18. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pr: Kayah wznawia płytę „Kamień”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-10-26. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pp: Bajm, Enej, Kayah, Urszula i Wilki na sylwestrze Polsatu w Katowicach. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-11-27. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pp: Sylwester Polsatu wygrał z koncertem TVP2, TVN trzeci. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-01-01. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pk: V edycja „Letniej Sceny ESKI”. Zagrają Sarsa, Margaret i Kayah. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-17. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ kl: Festiwal w Opolu 2016: sześć koncertów w cztery dni, bez kabaretonu. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-19. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pk: Rusza 53. Festiwal w Opolu – muzyka filmowa, debiuty i koncert alternatywny. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-06-03. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pr: Goran Bregović i Kayah znów razem na scenie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-05-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ Gdy pada śnieg by Kayah on Apple Music. music.apple.com. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ a b c d e Kayah u progu 50-tki: „Nie mam nikogo, na kim mogłabym polegać”. [w:] Uroda Życia [on-line]. viva.pl, 2019-01-04. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Po co (feat. הפרויקט של עידן רייכל) – Single de Kayah en Apple Music [online], itunes.apple.com [dostęp 2017-11-19] (hiszp.).
- ↑ Kayah bojkotuje koncert Maryli Rodowicz na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w imieniu wszystkich Polaków. Wpolityce.pl. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
- ↑ Po raz pierwszy zabieram głos w tej sprawie. Facebook. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
- ↑ Jacek Kowalski: Frans Timmermans Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”. Podczas gali zaśpiewa Kayah jako „gest solidarności”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-05-19. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
Michał Kurdupski: Telewizja Polsat pokaże „Disco Pod Gwiazdami 2017”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-10. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
łb: Festiwal w Sopocie może wrócić do TVN za rok. Miszczak: jesteśmy zadowoleni z oglądalności. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
Michał Kurdupski: Telewizja Polsat i RMF FM już po raz drugi zorganizują festiwal „Magiczne zakończenie wakacji”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-24. [dostęp 2020-01-22]. (pol.). - ↑ Michał Kurdupski: „Jaka to melodia?” z jubileuszowym koncertem z okazji 20-lecia emisji. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-10-09. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pr,zp: Kayah z Grzegorzem Hyżym do filmu „Podatek od miłości”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-11-16. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ jd: MocArty RMF Classic 2017 rozdane, wśród laureatów „Twój Vincent” i „Pokot”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-03-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: Sławomir, Maryla Rodowicz, Popek i Sylwia Grzeszczak wśród uczestników Polsat SuperHit Festiwal 2018. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-04-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: TVN pokaże koncert upamiętniający Zbigniewa Wodeckiego. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-05-23. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ jd, Kayah, Brodka, Natalia Nykiel i The Dumplings wśród gwiazd Białystok New Pop Festival, [w:] Wirtualnemedia.pl [online], wirtualnemedia.pl, 22 maja 2018 [dostęp 2020-01-23] (pol.).
- ↑ a b Michał Kurdupski: 8 lipca odbędzie się koncert „Gwiazdy dla Ziemi – Earth Festival”. Transmisja w Polsacie. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-07-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: TVN organizuje kolejną edycję Top of the Top Sopot Festival. Impreza odbędzie się w połowie sierpnia. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-07-19. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ jd: Tomasz Bagiński, Kayah i Atanas Valkov we wspólnym projekcie „Czarna Polana” dla Żubrówki Czarnej. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-02-27. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Nominowani i laureaci 2019. [w:] Związek Producentów Audio-Video [on-line]. fryderyki.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ łb: Kayah i Daniel Olbrychski na Walentynki w radiowej Jedynce. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-02-13. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: TVN zrelacjonuje 25. galę rozdania Fryderyków. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-02-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Mateusz Ryman: Kayah i Goran Bregović na trzech koncertach w 2019 roku!. [w:] JazzSoul.pl [on-line]. jazzsoul.pl, 2018-10-10. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Dawaj w długą – Single by Kayah. [w:] iTunes [on-line]. music.apple.com, 2019-04-12. [dostęp 2020-04-08]. (ang. • pol.).
- ↑ jk: Polsat pokaże 4 czerwca koncert „Polskę kocham” z ECS w Gdańsku. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-05-21. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ a b nk: Bajm, Maryla Rodowicz, Grzegorz Hyży w Uniejowie na Earth Festival Polsatu. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-06-04. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Nikola Bochyńska: Rusza trasa koncertowa Lato z Radiem Festiwal. Na początek Zakopane. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-06-26. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ a b Ilona Niebał: „Women’s Voices” we Wrocławiu: „Niesamowite, że gwiazdy takiego formatu udało się zebrać na jednej scenie, wokół jednej idei”. [w:] Wysokie Obcasy [on-line]. wysokieobcasy.pl, 2019-08-03. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: Górniak, Chylińska, Kayah, Rodowicz i Węgiel gwiazdami Top of the Top Sopot Festival 2019. Impreza potrwa 4 dni. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-07-22. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ NB: TVN na święta pokaże koncerty „Najpiękniejsze kolędy” oraz „Wielcy artyści małym pacjentom”. [w:] Wirtualnemedia.pl [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-12-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Sergiusz Królak: Viki Gabor i Kayah nagrały wspólny utwór. Posłuchaj „Ramię w ramię”!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-01-07. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Fryderyki 2021: nominacje do nagród ogłoszone. Onet.pl, 2021-03-18. [dostęp 2024-03-24].
- ↑ Marcin Michałowski , Pectus i Kayah śpiewają Młynarskiego. Zobacz klip do utworu 'Przejazdem' [online], Złote Przeboje, 25 marca 2020 .
- ↑ Gwiazdy dla fundacji Anny Dymnej. Posłuchaj nagrania "Mimo wszystko" [online], muzyka.dziennik.pl, 4 maja 2020 .
- ↑ Paweł Gzyl , Kayah i Karolina Cicha prezentują wspólną piosenkę i teledysk "Płacz nad młodością, co odchodzi" [online], Dziennik Polski, 12 sierpnia 2020 .
- ↑ Marcin Michałowski , Kayah I Mery Spolsky w klipie do singla 'Królestwo kobiet' [WIDEO] [online], Radio Złote Przeboje, 28 września 2020 .
- ↑ Marta Korycka , Maria Sadowska i Kayah w duecie [online], gazeta.pl, 16 października 2020 .
- ↑ Marta Ossowska , Kayah po stronie kobiet podczas występu na żywo. Zmieniła tekst piosenki [online], teleshow.wp.pl, 23 października 2020 .
- ↑ Meloradio i Kayah ze świąteczną piosenką dla słuchaczy [online], newsroom.eurozet.pl, 18 grudnia 2020 .
- ↑ Kayah i Nick Sinckler prezentują wspólny singiel "Kochaj różnym być" [online], Radio Złote Przeboje, 10 czerwca 2021 .
- ↑ Koncert "To, co najpiękniejsze – pamięci Krzysztofa Krawczyka" [online], PolskieRadio.pl, 16 czerwca 2021 .
- ↑ „Najlepsi z Najlepszych” na Polsat SuperHit Festiwal 2021. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 26 czerwca 2021. [dostęp 2021-06-26]. (pol.).
- ↑ KAYAH, VIKI GABOR i NOCNY KOCHANEK rozgrzewają scenę Fryderyków 2021! [online], tvn.pl, 6 sierpnia 2021 .
- ↑ Top of The Top Sopot Festival 2021: Kayah zaśpiewała "Poszłabym za tobą"! [online], tvn.pl .
- ↑ Występy muzycznych gwiazd podczas Festiwalu Piękna 2021 [online], Polsat .
- ↑ Koncert „Fundacja Polsat 25 lat. Jesteśmy dla dzieci” [online], polsat.pl, 6 grudnia 2021 .
- ↑ Andrzej Piaseczny (Ft. Kayah) – Powiedz kotku.
- ↑ Marta Korycka , Krzysztof Iwaneczko w duecie z Kayah. "Nie chcemy żyć w rzeczywistości pełnej podziałów" [online], gazeta.pl, 14 maja 2021 .
- ↑ Maja Piskadło , Natalia Kukulska i Kayah wspólnie sięgają po Chopina [online], gazeta.pl, 6 listopada 2021 .
- ↑ Kayah, Arek Kłusowski i Michał Kmieciak prezentują utwór „Niech zimy nie będzie” [online], Meloradio, 13 grudnia 2021 .
- ↑ Karolina Stankiewicz , Koncert „Solidarni z Ukrainą” w TVN. Kayah wzruszyła do łez [online], teleshow.wp.pl, 20 marca 2022 .
- ↑ AKG, Drugi dzień Polsat SuperHit Festiwal w Sopocie [online], teleshow.wp.pl, 21 maja 2022 .
- ↑ Paweł Piotrowicz , Jak przetrwać Kayah. Po pierwszym dniu Top of the Top Sopot Festival 2022 [online], kultura.onet.pl, 17 sierpnia 2022 .
- ↑ Masuda, Kayah otwiera się w nowym singlu „Odnaleźć siebie” [online], Radio Złote Przeboje, 8 lipca 2022 .
- ↑ Marcin Michałowski , Kayah i Michał Bajor w pięknym duecie [online], Radio Złote Przeboje, 21 listopada 2022 .
- ↑ a b Olga Oleksiak , Julia Wieniawa – Nie Muszę w nowej wersji. Rework to duet z Kayah [online], 4fun.tv, 2 września 2022 .
- ↑ Mateusz Ryman , RAT KRU i Kayah odświeżają hit "Po co" w ramach akcji Kayax XX Rework [online], JazzSoul.pl, 28 listopada 2022 .
- ↑ Paweł Piotrowicz , Można (nie) razem. Po koncercie charytatywnym dla Ukrainy „Stay Together – Nie bądź obojętny” [online], Onet Kultura, 25 lutego 2023 .
- ↑ Bartosz Sąder , Sentymentalna podróż do świata marzeń, czyli koncert z okazji 100-lecia Disneya [online], kultura.onet.pl, 10 kwietnia 2023 .
- ↑ Bartosz Sąder , „Dla tych, co siedzieli...”, czyli po drugim dniu Polsat SuperHit Festiwal [online], Onet Kultura, 27 maja 2023 .
- ↑ Krzysztof Połaski , „Pokolenia wolności”. Doda, Natalia Szroeder i Kayah zachwyciły we wzruszającym koncercie Polsatu [online], Telemagazyn, 2 czerwca 2023 .
- ↑ „Jak nie my, to kto”? Gwiazdy zagrały dla Czystej Polski. Zobacz wideo! [online], www.polsat.pl, 21 sierpnia 2023 .
- ↑ Michał Kurdupski , TVP2 kontra Polsat w sylwestrowy wieczór, koncerty disco polo w Disco Polo Music oraz Polo TV [online], www.wirtualnemedia.pl, 31 grudnia 2023 .
- ↑ Bartosz Sąder , Jest jeszcze nadzieja, czyli drugi dzień Top of the Top Sopot Festival [online], kultura.onet.pl, 23 sierpnia 2023 .
- ↑ Bartosz Sąder , Tak dobrze jeszcze nie było, czyli trzeci dzień Top of the Top Sopot Festival [online], kultura.onet.pl, 24 sierpnia 2023 .
- ↑ Bartosz Sąder , Niech żyją legendy, czyli finał Top of the Top Sopot Festival [online], Onet Kultura, 24 sierpnia 2023 .
- ↑ Wspólne kolędowanie – wigilijny koncert w TVN! [online], tvn.pl, 22 grudnia 2023 .
- ↑ Roksana Pamuła , Kazadi w duecie z Kayah. Nagrały teledysk z wykorzystaniem AI, fani zachwyceni [online], gazeta.pl, 1 września 2023 .
- ↑ Michał Boroń , Zaskakujący duet zwycięzcy "The Voice of Poland". Kogo zaprosił do współpracy? [online], muzyka.interia.pl, 21 grudnia 2023 .
- ↑ 20-lecie płyty Stereo Typ Kayah [online], Polska Płyta / Polska Muzyka, 15 listopada 2023 [dostęp 2023-12-03] .
- ↑ Uroczysta premiera filmu „Chłopi”. Zobaczcie, jak prezentowały się gwiazdy [online], Rozrywka Wprost, 6 października 2023 .
- ↑ OLiS – oficjalna lista sprzedaży: Single w streamie [online], Związek Producentów Audio-Video [dostęp 2023-12-21] . Należy wybrać tydzień 10.11.2023–16.11.2023.
- ↑ OLiS – oficjalna lista wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2024-02-08]. Należy zaznaczyć „Wykonawca” i wyszukać Kayah lub zaznaczyć „Tytuł” i wyszukać album bądź singel.
- ↑ Nominowani 2024. fryderyki.pl. [dostęp 2024-03-22].
- ↑ To dopiero początek pozytywnych emocji!. [w:] Eurowizja TVP [on-line]. eurowizja.tvp.pl, 21 lutego 2024. [dostęp 2024-02-21]. (pol.).
- ↑ a b Odpoczywa od toksyny, „Na żywo” (10/2024), 7 marca 2024, s. 5 .
- ↑ Kayah zaśpiewa w ramach cyklu „Muzyka na dobry wieczór”. Premiera już 8 marca w TVP2 [online], www.tvp.pl, 5 marca 2024 .
- ↑ Paweł Piotrowicz: Fryderyki 2024: Janerka czyni mistrza, czyli nokaut bez obecności [RELACJA]. Onet.pl, 2021-03-23. [dostęp 2024-03-24].
- ↑ „Kto nas wzywa”. Charytatywny koncert dla GOPR w TVP [online], www.tvp.info .
- ↑ Patryk Pallus , TVP1 ze specjalnym koncertem na 20. rocznicę wejścia do UE [online], www.wirtualnemedia.pl, 10 kwietnia 2024 .
- ↑ Bartosz Sąder , Dziękujemy ci Andrzeju, czyli Piasek uratował pierwszy dzień Polsat Hit Festiwal [online], kultura.onet.pl, 25 maja 2024 .
- ↑ Bartosz Sąder: Wspaniały Michał Bajor, czyli pierwszy dzień 61. KFPP w Opolu. Były też "Premiery" i "Debiuty" [RELACJA, ZDJĘCIA]. Onet.pl, 2024-06-01. [dostęp 2024-06-01].
- ↑ Michał Boroń: Festiwal w Opolu 2024 z piosenkami Janusza Kondratowicza. "Powrócisz tu". Interia, 2024-06-02. [dostęp 2024-06-02].
- ↑ Bartosz Sąder: Letnia ta gorączka, czyli Top of the Top Sopot Festival [ZDJĘCIA, RELACJA]. Onet.pl, 2024-08-19. [dostęp 2024-08-20].
- ↑ Znowu zjednoczeni. Powstaje nowa wersja utworu "Moja i twoja nadzieja". Onet.pl, 2024-09-21. [dostęp 2024-09-21].
- ↑ 40 Urodziny Kayah - Kobieta.pl [online], kobieta.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Łucja Piejko: Nie kalkuluję. nowyczas.co.uk. [dostęp 2011-01-09]. (pol.).
- ↑ Martyna Rokita: Kayah: „Niczego nie żałuję” [WYWIAD]. [w:] Zdrowie Menedżera [on-line]. przeambitni.pl. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ My Name Is New. [w:] Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych [on-line]. zaiks.org.pl. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ Kayah i działalność polityczna. interia.pl, 2007-03-19. [dostęp 2017-09-09]. (pol.).
- ↑ Leszek Gnoiński: Kayah: Już nikt mnie nie zaprasza do chórków. Dziennik, 2007-10-12. [dostęp 2017-09-09]. (pol.).
- ↑ „Jedna Polska – dość podziałów”. Manifestacja KOD-u w Warszawie. Newsweek. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
- ↑ Manifestacja KOD w Warszawie. „Jedna Polska – dość podziałów!”. Kayah: Zawsze będę z wami!. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2017-05-21]. (pol.).
- ↑ jd: Powstał ruch Kultura Niepodległa. „Powrót misyjności mediów publicznych”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-08-28. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ pr, zp: Adam Nowak, Grzegorz Markowski, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka promują kulturę niepodległą. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-09-18. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ Internetowa licytacja dla potrzebujących. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-04-01. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ AHA ma nowego klienta. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-05-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ tw: Solski Burson-Marsteller dla Merck Serono. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-05-14. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ nk: Logo Discovery Life w październiku z różową wstążką, cykl programów o raku piersi. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-10-01. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Pij mleko, będziesz wielki!. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ ks: Małysz lepszy do Koncertu Gwiazd. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-08-28. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ pp: Gwiazdy w kampanii Fundacji Polsat. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-28. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ ks: Polsat: rusza nowa odsłona kampanii ‘Wystarczy chcieć’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-04-30. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ łb: Audiobook „Bajki oparte na Faktach” od RMF FM dla małych pacjentów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-12-06. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ or: „Klub Sportowy Koźlątko” – bajkowy audiobook dla chorych dzieci od RMF FM. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-12-06. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ a b Michał Kurdupski: TVN pokaże specjalne odcinki „Milionerów” z udziałem gwiazd „Diagnozy” i „Podatku od miłości”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-02-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ tw: Niema kolęda Kayah, Soyki i Golec uOrkiestry w akcji „Podaruj wigilię” (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-12-24. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: Kowalewski, Gawryluk i Gugała promują 16. Mikołajkowy Blok Reklamowy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-11-22. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Michał Kurdupski: 4,18 mln widzów Mikołajkowego Bloku Reklamowego. 1,21 mln zł dla chorych dzieci. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2019-12-10. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Nowa kampania społeczna. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-02-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ tw: Kayah, Piróg i Szczuka zachęcają do zgaszenia światła (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-03-20. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ tw: Żakowski, Paradowska i Kolenda-Zaleska w kampanii „Kultura się liczy”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-16. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Kayah przerwała swój występ, by wygłosić ważny apel. [online], Fakt24.pl, 16 sierpnia 2020 .
- ↑ Music For Boys And Gays. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2007-05-02. [dostęp 2020-01-10]. (pol.).
- ↑ rp: Madonna na polskiej płycie dla gejów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ aka: Kayah dla gejów. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-05-15. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah, Julia Wieniawa, Brodka i inni na składance wspierającej społeczność LGBT [online], CGM, 14 maja 2020 .
- ↑ Jerzy Doroszkiewicz , Kayah laureatka Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku 2020 [online], Geekstok.pl, 27 czerwca 2021 .
- ↑ Kto poniesie olimpijski ogień?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-23. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ ks: Kayah w ‘Fabryce gwiazd’ Polsatu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-08-12. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
Patryk Pallus: „SuperSTARcie” nowym muzycznym show TVP2. Wojciech Mann w jury. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-09-11. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
Poznaj trenerów „The Voice of Poland” [online], TVP [dostęp 2011-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-14] (pol.). - ↑ pp: Gessler, Kozyra, Kożuchowska, Raczek walczą o Telekamery. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-28. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ a b Krytyka festiwalu w Opolu. Widzowie bezlitośni dla Kayah i Andrzeja Piasecznego. Wprost, 2024-05-31. [dostęp 2024-06-02].
- ↑ masz: Festiwal w Opolu w TVP1. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-12. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ "TOPtrendy 2004": Górą Sistars!. Interia, 2004-06-28. [dostęp 2024-04-01].
- ↑ pp: Kayah, Hot Chocolate, Sister Sledge na Sopot Festival 2007. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-07-23. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ Fryderyki 2001 rozdane. Onet.pl, 2002-04-24. [dostęp 2022-11-25].
- ↑ Marek Niedźwiecki i Kayah poprowadzą Fryderyki. Wirtualnemedia.pl, 2008-04-03. [dostęp 2023-11-13].
- ↑ Maciej Kancerek: Kayah i Tomasz Kammel poprowadzą Fryderyki. Codzienna Gazeta Muzyczna, 2014-04-03. [dostęp 2024-03-15].
- ↑ tw: Arena.pl wraca jako serwis aukcyjny. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-06-15. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
RMF czy Zetka?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-02-26. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
łk: Kayah i Adamczyk w ‘Kodzie Zet’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
tw: Kayah, Jan A.P. Kaczmarek i Piotr Kler reklamują RMF Classic. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-09-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
tw: Kayah z piosenką „Po co” reklamuje Meloradio (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-04-05. [dostęp 2020-01-23]. (pol.). - ↑ łb: Kayah ponownie w kampanii Meloradia. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2018-09-12. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
- ↑ Paweł Ciemniewski: Kayah i buty. marketingprzykawie.pl, 2003-11-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
pr: Kayah z Sony Ericsson. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 20050-07-01. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
Kayah zachęca do przejścia z Popa na abonament w Orange. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-03-22. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
Robert Patoleta: Cyfrowa rewolucja w MTV. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-18. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
łk: Janda, Mann i Lipnicka w kampanii ‘Lipton. Łyk inspiracji’. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-10-14. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
tw: „I Ty możesz wyglądać jak gwiazda!” – przekonuje Kayah w spocie AA (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2009-03-26. [dostęp 2020-01-17]. (pol.). - ↑ Perfumy pod marką Kayah i Dariusz Michalczewski. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-10-27. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ kk: nRadio platformy „n” już działa. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-06-11. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ pp: „Sukces pisany szminką” i „3 piosenki” wytwórni Kayax w Radiu ZET Chilli. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-03-14. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ jk: Kayah z własną audycją w Meloradio. „Marzyłam, by poprowadzić program w radiu”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2017-09-19. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Kayah po pięciu latach rozstaje się z Meloradiem [online], wirtualnemedia.pl .
- ↑ Kultowe okładki ELLE Polska: lata 90. – Okładka ELLE z Kayah, maj 1999. elle.pl. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
masz: Miesięcznik „Boutique” ubiera gwiazdy. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-06-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
masz: Urodzinową metamorfozę Gali reklamuje Kayah. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-07. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
pp: 10 okładek na 10. urodziny “Gali” (foto). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-07-26. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
pp: 10 okładek na 10-lecie „Vivy!”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-12-13. [dostęp 2020-01-14]. (pol.).
pp: Kayah, Glinka, Arciuch na trzech okładkach “Olivii” (foto). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-06-10. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
pp: „Zwierciadło” z kalendarzem, na okładce Kayah (wideo). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-09-19. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
łb: Październikowy „Sens” z nowymi ekspertami i Kayah na okładce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-09-23. [dostęp 2020-01-22]. (pol.). - ↑ pp: Kayah i Bilguun z “HDw3D” felietonistami “Gali”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2011-11-15. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Kayah w serialu „Niania”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-15. [dostęp 2019-08-04]. (pol.).
- ↑ pk: 2,2 miliona widzów „Drugiej szansy”, drugi sezon jesienią. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-04-07. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ rp: Kayah wystąpiła w komedii „Dublerzy”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-07-09. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ pp: ‘Dublerzy’ – nowy serial TVP1. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-11-13. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ prtrw: Kayah i filmowe „Piksele”. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-03-09. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Bartek Kot: Polki kontra Zachód. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2009-08-20. [dostęp 2020-04-05]. (pol.).
- ↑ a b Dominik Sipiński: Gość Pasażera: Kayah. pasazer.com, 2015-11-07. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ pr: Kayah wróciła do śpiewania muzyki etnicznej. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2013-11-21. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Koniec Poplisty. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-23. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
Co jest grane? – pyta Kayah w Trójce. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-11-25. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
kk: Internauci kochają Marylę. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-06. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
kk: Durczok pobił Rodowicz. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-10-16. [dostęp 2020-01-11]. (pol.). - ↑ „Twoja twarz brzmi znajomo”: Ania Czartoryska-Niemczycka jako Kayah!. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2015-03-20. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
„Twoja twarz brzmi znajomo”: za nami 4. odcinek. Kto był najlepszy?. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-04-03. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
Krzysztof Antkowiak wyśpiewał zwycięstwo. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 2017-09-09. [dostęp 2020-01-23]. (pol.).
Kayah w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”! A w tej roli…. [w:] Polsat [on-line]. polsat.pl, 2019-09-26. [dostęp 2020-01-23]. (pol.). - ↑ Renata Kim , Lubię zniknąć, „Newsweek”, 26/2021 .
- ↑ Diana Wawrzusiszyn , Ralph Kaminski: Mam nadzieję, że nowe pokolenie przejmie kontrolę nad tym, co się dzieje w Polsce [online], naTemat.pl, 22 września 2021 .
- ↑ Top of the Top Sopot Festival 2023. Reni Jusis: to festiwal, który zawsze mnie inspirował [online], TVN24, 12 sierpnia 2023 .
- ↑ Top of the Top Festival 2023. Reni Jusis wciąż zachwyca. Rozbujała Operę Leśną [online], teleshow.wp.pl, 23 sierpnia 2023 .
- ↑ Urszula Kasprzak , Ewa Anna Baryłkiewicz , Urszula, Grupa Wydawnicza Foksal, 2022, s. 269, ISBN 978-83-280-9679-0 .
- ↑ Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-08-05 Ślub. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
- ↑ Kayah ~ Katarzyna Rooijens ~ Biografix 1998-12-01 Narodziny syna. Biofix.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
- ↑ Wręczono Srebrne Jabłka '99. vipnews.pl. [dostęp 2010-11-14]. (pol.).
- ↑ Kayah i Rooyens po rozwodzie [online], topstars.pl, 11 września 2010 [dostęp 2010-11-14] [zarchiwizowane z adresu 2011-01-29] (pol.).
- ↑ Kayah po raz pierwszy o związku z Karpielem-Bułecką: To nas wyniszczyło. rozrywka.dziennik.pl. [dostęp 2015-07-20]. (pol.).
- ↑ Kayah stanie na ślubnym kobiercu? W końcu znalazła szczęście w miłości. [w:] Wirtualna Polska [on-line]. gwiazdy.wp.pl. [dostęp 2020-02-17]. (pol.).
- ↑ Ingvar: KAYAH Została wegetarianką!. 2015-07-05. [dostęp 2018-12-19].
- ↑ Gdy chronić ma czerwona nitka. Po nitce do kabały [online] [dostęp 2017-11-11] .
- ↑ Kabała – Cienka czerwona nić, „Newsweek.pl”, 16 listopada 2012 [dostęp 2017-11-11] (pol.).
- ↑ kk: Ile zarabiają polskie gwiazdy?. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-03-14. [dostęp 2020-01-11]. (pol.).
- ↑ Patryk Pallus: Spadła wartość Lisa i Durczoka, zyskał Majewski – top 100 gwiazd show biznesu. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-07-31. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).
- ↑ 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. [w:] Forbes [on-line]. forbes.pl, 2010-04-20. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ tw: Tomasz Lis i Monika Olejnik mniej cenni reklamowo. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2010-07-30. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ a b tw: Najcenniejsze polskie gwiazdy: na czele Radwańska – Durczok, Majewski i Wojewódzki w dół. [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2012-07-27. [dostęp 2020-01-18]. (pol.).
- ↑ Tomasz Wojtas: Lewandowski najcenniejszy reklamowo, skok Stocha – w dół Wojewódzki, Rubik, Janowicz i Boniek (TOP 100). [w:] Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2014-08-01. [dostęp 2020-01-22]. (pol.).
- ↑ „Forbes” rezygnuje z listy najcenniejszych reklamowo polskich gwiazd [online], wirtualnemedia.pl, 1 września 2015 [dostęp 2020-03-01] (pol.).
- ↑ Kayah. Filmpolski.pl. [dostęp 2022-10-06].
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Dobre Artykuły
- Kayah
- Osobowości telewizyjne związane z Polsatem
- Osobowości telewizyjne związane z TVP
- Osobowości telewizyjne związane z TVN
- Laureaci Fryderyków
- Laureaci Paszportu Polityki
- Ludzie urodzeni w Warszawie
- Muzycy związani z Białymstokiem
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Polacy pochodzenia żydowskiego
- Politycy Partii Kobiet
- Polscy działacze społeczni
- Polskie osobowości telewizyjne
- Polskie wokalistki folkowe
- Polskie wokalistki popowe
- Polskie wokalistki soulowe
- Tilt
- Zdobywcy diamentowych płyt
- Urodzeni w 1967
- Laureaci Festiwalu Piosenki Radzieckiej
- Polscy właściciele wytwórni muzycznych