Przejdź do zawartości

TAI Anka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ptbotgourou (dyskusja | edycje) o 10:34, 7 wrz 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
TAI Anka
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Turcja

Producent

Turkish Aerospace Industries

Typ

UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

31 grudnia 2010

Dane techniczne
Napęd

1 x Silnik o zapłonie samoczynnym Thielert Centurion 2.0

Moc

135 KM

Wymiary
Rozpiętość

17,3 m

Długość

8,0 m

Wysokość

2,7 m

Powierzchnia nośna

13,6 m²

Masa
Użyteczna

200 kg

Startowa

1600 kg

Osiągi
Prędkość maks.

217 km/h

Prędkość przelotowa

138 km/h

Pułap

7 600 m

Długotrwałość lotu

23 h

Dane operacyjne
Użytkownicy
Turcja

TAI Ankaturecki, bezzałogowy aparat latający (UAV - Unmanned Aerial Vehicle), klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance/statek powietrzny o średniej wysokości i długotrwałości lotu) produkcji firmy Turkish Aerospace Industries, nad którym pracę rozpoczęto w latach 90. ubiegłego wieku.

Historia

Anka (Feniks) jest pierwszym tureckim bezzałogowym aparatem latającym klasy MALE. Kontrakt na budowę aparatu firma podpisała z ministerstwem obrony narodowej w 2004 roku. Celem programu było uniezależnienie się od zagranicznych dostawców tego typu samolotów. Przewiduje się budowę dwóch wersji aparatu. Anka-A, wersji rozpoznawczej oraz Anka-B, wersji zdolnej do przenoszenia uzbrojenia. O ile próby i badania przebiegną pomyślnie w 2012 roku planowane jest rozpoczęcie produkcji seryjnej.

Konstrukcja

Anka jest kompozytowym górnopłatem z pojedynczym silnikiem o zapłonie samoczynnym napędzającym umieszczone na końcu kadłuba śmigło pchające i motylkowym usterzeniem. Podwozie trójpodorowe z przednim podparciem. W maszynie prototypowej optoelektroniczna głowica obserwacyjna zamontowana jest pod kadłubem w jego dziobowej części.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  • Anka w powietrzu, "Raport", nr 01 (2011), s. 79, ISSN 1429-270x.

Szablon:Bibliografia stop