Cud (religia)
Szablon:Do poszerzenia Cud - w religiach określenie niecodziennego, nieprawdopodobnego wręcz zjawiska lub zdarzenia, które będąc niepojętym i niewyjaśnionym przez ówczesnie/obecnie znane prawa natury, uważane bywa za sprzeczne z tymi prawami i za wyraz ingerencji Boga lub sił nadprzyrodzonych.
Istotą cudu może być również to, że przytrafia się właściwym osobom, we właściwym miejscu i czasie, a nie nadnaturalność, np. rozstąpienie Morza Czerwonego można próbować wytłumaczyć jako Tsunami lub pływy, jednak gdyby zdarzyło się nieco wcześniej lub później niż z wywołania przez proroka nie zadziałałoby tak jak powinno i nie miałoby większego znaczenia.
Chrześcijaństwo
Według Biblii Jezus Chrystus dokonał wielu cudów. Należały do nich: cudowne uzdrowienia, pomnożenie chleba i ryb, egzorcyzmy, zmartwychwstanie, wskrzeszenia umarłych, zamiana wody w wino.
Niektórzy święci chrześcijańscy, na przykład Święty Franciszek z Asyżu, czy też Ojciec Pio dokonywali niektórych z tych cudów.
Islam
Koran oraz hadisy również mówią o licznych cudach. Były one dokonywane przez Allaha, niekiedy wykonywał to przy pomocy swoich proroków.
Jezus
Według islamu Jezus uzdrawiał trędowatych, przywracał wzrok ślepcom oraz wskrzeszał umarłych.
Mahomet
Według hadisów Mahomet dokonał wielu cudów takich jak: uzdrawianie, pomnożenie pokarmu, wymodlenie deszczu, czy też rozbicie księżyca.
Hinduizm
Według hinduizmu cudów mogą dokonywać święci, którzy najczęściej są joginami lub ryszimi. Robią to swoją mocą jogiczną (ich moce nazywają się siddhi). Cuda spełniają się także za sprawą Boga i aniołów. Do najczęstszych rodzajów cudów należą: uzdrawianie, wskrzeszanie, lewitacja, bilokacja, egzorcyzmy.