Przejdź do zawartości

TAI Anka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
→‎Użytkownicy: drobne redakcyjne
poprawa linków
Linia 6: Linia 6:
|producent = Turkish Aerospace Industries
|producent = Turkish Aerospace Industries
|konstruktor =
|konstruktor =
|typ = [[UAV]]
|typ = [[Bezzałogowy statek powietrzny|UAV]]
|konstrukcja = kompozytowa
|konstrukcja = kompozytowa
|załoga = 0
|załoga = 0
Linia 65: Linia 65:
|commons =
|commons =
}}
}}
'''TAI Anka''' – [[Turcja|turecki]], bezzałogowy aparat latający ([[UAV]] - Unmanned Aerial Vehicle), klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance/statek powietrzny o średniej wysokości i długotrwałości lotu) produkcji firmy Turkish Aerospace Industries, nad którym pracę rozpoczęto w latach 90. XX wieku.
'''TAI Anka''' – [[Turcja|turecki]], bezzałogowy aparat latający ([[Bezzałogowy statek powietrzny|UAV]] - Unmanned Aerial Vehicle), klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance/statek powietrzny o średniej wysokości i długotrwałości lotu) produkcji firmy Turkish Aerospace Industries, nad którym pracę rozpoczęto w latach 90. XX wieku.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 00:54, 29 lis 2020

TAI Anka
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Turcja

Producent

Turkish Aerospace Industries

Typ

UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

30 grudnia 2010

Dane techniczne
Napęd

1 x Silnik o zapłonie samoczynnym Thielert Centurion 2.0

Moc

135 KM

Wymiary
Rozpiętość

17,3 m

Długość

8 m

Wysokość

2,7 m

Powierzchnia nośna

13,6 m²

Masa
Użyteczna

200 kg

Startowa

1600 kg

Osiągi
Prędkość maks.

217 km/h

Prędkość przelotowa

138 km/h

Pułap

7 600 m

Długotrwałość lotu

23 h

Dane operacyjne
Użytkownicy
Turcja

TAI Ankaturecki, bezzałogowy aparat latający (UAV - Unmanned Aerial Vehicle), klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance/statek powietrzny o średniej wysokości i długotrwałości lotu) produkcji firmy Turkish Aerospace Industries, nad którym pracę rozpoczęto w latach 90. XX wieku.

Historia

Anka (Feniks) jest pierwszym tureckim bezzałogowym aparatem latającym klasy MALE. Kontrakt na budowę aparatu firma podpisała z ministerstwem obrony narodowej w grudniu 2004 roku. Celem programu było uniezależnienie się od zagranicznych dostawców tego typu samolotów. Przewidywano budowę dwóch wersji aparatu. Anka-A, wersji rozpoznawczej oraz Anka-B, wersji zdolnej do przenoszenia uzbrojenia. Wstępne plany zakładały rozpoczęcie w 2012 roku produkcji seryjnej, o ile badania i próby w locie przebiegałyby pomyślnie. W maju 2008 roku gotowy był wstępny projekt samolotu i systemów naziemnych, w czerwcu następnego roku dokonano oceny projektu, a w lipcu 2010 roku ukończono badania naziemne. Do swojego pierwszego lotu maszyna wzbiła się 30 grudnia 2010 roku. W 2012 roku podjęto decyzje o zakupie 10 aparatów w wersji rozpoznawczej, pierwsze trzy miały trafić do armii tureckiej w tym samym roku. Celem zakupu jest ocena przydatności maszyn i warunków ich eksploatacji. Aparaty mają zostać użyte między innymi do monitorowania ruchów i wykrywania pozycji kurdyjskich partyzantów z Partii Pracujących Kurdystanu. 25 października 2013 roku zakup został sfinalizowany, plany zakładają realizację zamówienia do końca 2018 roku[1].

Konstrukcja

Anka jest kompozytowym górnopłatem z pojedynczym silnikiem o zapłonie samoczynnym Centurion 2S o mocy 155 KM na poziomie morza, napędzającym umieszczone na końcu kadłuba śmigło pchające i motylkowym usterzeniem. Podwozie chowane, trójpodporowe z przednim podparciem. Golenie podwozia głównego i przedniego składane elektromechanicznie do tyłu. W maszynie prototypowej optoelektroniczna głowica obserwacyjna zamontowana jest pod kadłubem w jego dziobowej części.

Użytkownicy

W trakcie odbywających się w dniach 4 - 8 marca 2020 roku targów International Air and Defence Exhibition (IADE) w Dżerbie w Tunezji, podpisano umowę na zakup sześciu aparatów TAI/TUSAS Anka-S, trzy naziemne stację kontroli oraz kierowaną amunicję[2].

Przypisy

  1. 10 Ankas ordered by Turkey, „Air International”, nr 12 (2013), s. 28, ISSN 0306-5634
  2. Nowe nabytki Tunezji, „Lotnictwo”, nr 4-5 (2020), s. 5, ISSN 1732-5323

Bibliografia

  • Anka w powietrzu, „Raport”, nr 01 (2011), s. 79, ISSN 1429-270X.